Нещодавно в інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна» було презентовано соціологічне опитування Центру соціальних досліджень «Софія» щодо політичних сил, які подолають бар’єр у 5 % у випадку, якщо вибори пройдуть у найближчу неділю.
Подібні рейтинги – невід’ємна частина передвиборчого сезону, який вже успішно розпочався та починає набирати обертів. І чим ближче до виборів – тим більше буде різного роду соціологічних опитувань, прогнозів експертів та аналітичних центрів щодо їх результатів, при чому усі вони будуть так чи інакше відрізнятись один від одного. І тільки об’єктивний аналіз та порівняння різних джерел інформації зможуть допомогти сформувати біль-менш актуальну картину того, яким політичним силам надасть свою перевагу народ України.
Тож, згідно вищезазначеного опитування до ВРУ можуть потрапити 7 політичних партій, а саме: «Батьківщина», «Опозиційний блок» (11,4%), «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (7,5%), «Громадянська позиція» (7,2%), Радикальна партія Олега Ляшка (7,0%), партія «За життя» (6,3%) і «Самопоміч» (5,4%). Варто відзначити, що назва соцопитування – «Громадський запит на оновлення влади». Як бачимо, його результати «оновленням влади» назвати вкрай тяжко.
Проаналізуємо думки політичних аналітиків та деяких політиків з цього приводу. «Ні у кого зараз немає сумніву в тому, що до ВРУ точно попадуть 3 партії: БПП, Батьківщина та Опозиційний блок. Ці політичні сили мають реальні шанси набрати від 10 до 15% на найближчих виборах. Опозиційний блок, зокрема, має дуже мало конкурентів на Східній частині України, особливо на підконтрольній території Донбасу. Тому прохід цієї партії очевидний. Щодо інших сил, які зможуть подолати бар’єр у 5% – ситуація не дуже чітка. Цілком можливо, що серед них дійсно будуть нові політичні сили, які відсутні у нещодавно опублікованому рейтингу і які ще не встигли повною мірою заявити про себе», – вважає аналітик центру «КиївСтратПро» Андрій Бузаров.
Несподівано, а може для когось і очікувано, в рейтингу взагалі не з’явився Народний Фронт. Натомість, депутати партії не втрачають оптимізму і не радять робити будь-які висновки з даного рейтингу. «Відсутність нас в рейтингу ні про що насправді не говорить. Народний Фронт залишається однією з найактивніших фракцій в ВРУ і далі продовжить планомірну роботу щодо захисту національних інтересів України. Можливо, комусь просто вигідно не включати нас в такі соц. опитування. Ми звичайно ж будемо брати участь у виборах і я впевнений, що у нас є всі шанси без проблем подолати необхідний бар’єр», – зазначив народний депутат Народного Фронту Х. Мепарішвілі.
У той же час, згідно даних опитування, проти всіх готові проголосувати 5,7%, не змогли відповісти – 15,1%. За іншими даними, відсоток тих, хто ще не визначився з вибором складає набагато більше – від 20 до 30%. На думку деяких експертів та політиків, це якраз електорат нових політичних сил, який бажає бачити у владі нові обличчя з конструктивними, не популістичними програмами дій.
«Зараз в Україні дуже багато людей, які не можуть визначитись зі своїм вибором щодо політичних партій, які розчарувались і перестали вірити політикам на екранах ТБ. Про потребу в нових обличчях, ідеях – я навіть не говорю ідеологіях – кажуть всі: від експертів-політологів до простих українців, які хоч якось стежать за тим, що відбувається в країні і хочуть альтернативи парламентським партіям і партіям з історією. Людям потрібна надія на позитивні зміни, їм потрібна нова віра в людські цінності, які розтоптали скандальні політики. Люди втомилися від розчарування і несправедливості. Такий громадський запит створює колосальні можливості для нових партій і ми готові виправдати і задовольнити його. Ми готові захищати інтереси держави та кожного громадянина. І з огляду на усі ці фактори, ми бачимо можливим взяти і 5-ти і навіть 7-ми відсотковий бар’єр на виборах», – заявив голова політичної партії «Розумна Сила» Олександр Соловйов.
Що ж, оптимізму у політичних партій досить багато і це добре, адже надалі усіх чекає рік активної політичної боротьби. Насправді, перші соцопитування можуть показати лише попередню картину того, що відбуватиметься на чергових виборах. Повторюсь, що попереду ще більше року політичних перегонів, дебатів та, відповідно, коригувань громадської думки з цього приводу. В будь-якому випадку, усі політичні сили, в тому числі і нові ще мають достатньо часу для збільшення своїх політичних рейтингів та підвищення шансів на подолання прохідного бар’єру. Спостерігаємо за перебігом подій далі.