1 серпня 2017, набула чинності Угода про вільну торгівлю між Україною та Канадою. Обговорення поглиблення двостороннього торговельно-економічного співробітництва розпочалось ще у 2009 та завершилося підписанням відповідної Угоди 11 липня 2016 після шести раундів переговорів. Що дасть лібералізація торгівлі для України? Далі аналізуємо.
Сторони, відповідно до Статті XXIV ГАТТ 1994, створюють зону вільної торгівлі. 98% ринку Канади стають доступнішими для укр. експортерів. Буде скасовано частину ввізних мит на с/г товари, окрім 108 тарифних ліній, доступ до яких відкриється в рамках квот. Україна відкриває ринок для близько 80% канадських товарів. Для низки товарів буде встановлено перехідний період з поступовим зниженням тарифів
Динаміка зовнішньої торгівлі між Україною та Канадою
В 2016 2-сторонні торговельні відносини між Україною та Канадою відбувались майже в одні ворота: експорт до Канади склав трохи менше $29 млн. Натомість імпорт з Канади – $217 млн. Як бачимо, зовнішньторговельне сальдо від’ємне і становить $188 млн. У 2015 мали 30 млн експорту проти 206 млн імпорту. Щоправда, у 2012 та 2010 розрив був меншим.
Товарна структура українського імпорту з Канади
2016 Україна імпортувала «рибу та ракоподібні» – на $33 млн, «палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки» – $95 млн, «фармацевтична продукція» – $33 млн, «реактори ядерні, котли, машини» – $18 млн, «засоби наземного транспорту, крім залізничного» – $7 млн. Левова частка – енергоресурси. Канада експортує до України багато готової продукції.
Перспективи
Взаємна торгівля має імпортний вектор. Перспетиви експорту неоднозначні: ми зможемо продавати більше продукції АПК та сировини, але чи збільшимо поставки готової продукції з вищою часткою доданої вартості? Досі Україна її експортувала дуже мало. Канадська продукція ж конкуренцію вітчизняній може скласти досить серйозну. Наразі створення ЗВТ виглядає більше політичним досягненням.
Залучення інвестицій
Андрій НОВАК: «ЗВТ між Україною та Канадою надасть, скоріше, не торговий, а інвестиційний ефект. Враховуючи, що Канада буде підписувати зону вільної торгівлі з Євросоюзом, для України відкриються нові інвестиційні можливості. Насамперед це канадські інвестиції в Україну для роботи канадських компаній на європейському ринку, який є найбільш об’ємним і платоспроможним у світі».
Олександр ОХРІМЕНКО, президент українського аналітичного центру: «Канадська економіка більше орієнтована на ринок США та інші країни вона практично не бачить. Тому очікувати потоку інвестицій в Українську економіку з Канади не варто. Угода про ЗВТ не дає нових преференцій для канадських бізнесменів в Україні, тому після набуття чинності значного притоку інвестицій в українську економіку не буде»
Що ми продали Канаді?
2016 експортери продали в Канаду: «молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед» – $1 млн, « жири та олії» – $1 млн, «дубильні екстракти» (сировина для фармацевтичної галузі) – $3,8 млн, «деревина і вироби з деревини» – $1,4 млн, «чорні метали» – $1,9 млн; продукція машинобудування групи «залізничні локомотиви» (запчастини) – $8,9 млн.