29-го квітня 2018 року в 40-ка ОТГ України проходили вибори депутатів та голів громад. За попередніми результатами трійка лідерів з 2017-го року не змінилась: переможцем, як і на попередніх виборах, залишається ВО «Батьківщина», БПП «Солідарність» все ще займає друге місце, третє місце займає Аграрна Партія України. Так, ВО «Батьківщина» має результат у 35% мандатів, БПП «Солідарність» – 27%, Аграрна партія – 15%.
В першу чергу варто відмітити, що в регіонах дуже важко, навіть практично неможливо перемогти політичним силам, які просто мають розкручений ТВ-образ, але не проводять послідовної та системної роботи на місцях, а тому високий результат на виборах – показник певної структурної розвиненості партій. Громади обирають тих, кого бачать в реальності, з ким можуть поспілкуватись про наболілі проблеми та звернутись за допомогою. Навряд чи це можна зробити з партіями з телевізора та політиками-шоуменами.
Більше того, вибори в ОТГ – більш реальний показник громадської лояльності, аніж деякі накручені соціологічні опитування та рейтинги, які постійно з’являються задля штучного виокремлення тих чи інших партій та окремих політиків серед усього загалу, а також на відміну від їхніх же прогнозів в усіляких виступах та заявах, коли, опираючи на ці рейтинги, політики приписували собі перемогу та значне зростання підтримки серед громадян.
«Аналізуючи результати виборів 29-го квітня ми ще раз можемо побачити, що основну конкуренцію президентській партії на парламентських виборах у 2019-му році створить ВО «Батьківщина». Аграрна партія України є своєрідним феноменом і досить швидко також стала конкурентом потужним політичним силам. Варто відмітити, що підтримка політичних партій відрізняється регіонально. Так, в східній частині України традиційно популярністю користується Опозиційний блок, який хоч і не увійшов до трійки лідерів, але не втрачає своєї підтримки та здобув мандати для своїх представників, зокрема у Запорізькій та Дніпропетровській областях», – зауважив політолог та аналітик центру «КиївСтратПро» Андрій Бузаров.
Загалом варто зазначити, що до виборів в ОТГ більший рівень довіри як самих українців, так і міжнародних партнерів, адже вони показують більш-менш реальні позиції політичних сил в цілому по країні.
Разом з тим, не можна нехтувати і фактами різноманітних порушень, які були помічені в ході даних виборів. Комітет виборців України, нажаль, відмітив, що їх виявлено досить багато, а тому варто звернути увагу на необхідність суттєвого вдосконалення виборчого законодавства, виборчої системи, а також на необхідність значного посилення рівня відповідальності за їх порушення. Попереду парламентські вибори і внести необхідні зміни потрібно до їх початку, аби не отримати ще декілька років нікому непотрібної політичної ескалації та безладу.