Передбачений Державним Бюджетом на 2017 рік курс національної валюти (27,2 грн/дол.США) за результатами року виконати на 100% не вдалось – курс досяг відмітки 28 у грудні місяці. На наступний рік закладено 30 грн за долар США (до кінця року) і, в принципі, наразі можна говорити про те, що цей показник є досить реальним.
Існує досить багато чинників, які можуть вплинути на стабільність української валюти: збільшення надходжень від експортних поставок, отримання нових траншів допомоги та кредитів від міжнародних інституцій, розвиток та збільшення обсягів вітчизняного виробництва. Крім того, у держави, зокрема НБУ, на крайній випадок залишаються так звані ручні механізми валютного регулювання, які можуть бути використані для стабілізації гривні.
Досить актуальним прогнозований на 2018 рік курс на рівні 30 грн вважає економіст, директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Дмитро Боярчук. «Курс долара складе 30 грн на кінець року. Ми прогнозуємо, що в першому і на початку другого кварталу курс буде приблизно 29 грн за долар. Потім, на літній період він опуститься до 28 грн за долар і до кінця року знову девальвує до 30 грн за долар. Буде така амплітуда», – заявив він в коментарі для інформаційного агентства Голос UA.
Більш критично до спроможності влади втримати курс гривні на нинішньому рівні відноситься кандидат економічних наук, голова ГО «Соціальна справедливість» Алла Шлапак. «Наш Нацбанк взагалі такий непередбачуваний, що складно прогнозувати його дії. Тим паче, що Голови НБУ й досі нема. Кредитів непрогнозованим партнерам звісно ж не дають, а зважаючи, що деякі вимоги МВФ ми ніяк не виконаємо (в першу чергу відкритий ринок землі), то нам дадуть транш хіба що для погашення попередніх кредитів. Крім того, існує ще одна спекулятивна складова – Уряд. Кабінет Міністрів вже дозволив розміщувати тимчасово вільні бюджетні кошти єдиного казначейського рахунку на депозитних рахунках в іноземній валюті. Це заплановано для мінімізації ризиків курсових коливань, а по факту може викликати паніку на валютному ринку вже завтра. Тож, прогнози досить невтішні – гривня продовжить падіння, на скільки – залежить від дій влади сьогодні», – вважає Алла Шлапак.
Дуже важливий фактор, який повинен вплинути, так би мовити, на здатність влади утримати курс гривні на закладеному в бюджет рівні – це вибори в 2019 році. Курс гривні – легко відчутний і зрозумілий для середньостатистичного громадянина показник. Варто національній валюті почати стрімке падіння – це одразу відчують громадяни України, що, без сумніву, вдарить по рейтингах і Президента, і Прем’єра, і більшості в Парламенті відповідно. Тому, не виключаю, що в крайньому випадку, якщо такі будуть в економіці, для виконання плану будуть задіяні всі можливі механізми, бо це завдання – дуже важливий елемент успішної передвиборчої кампанії.
В будь-якому випадку, для населення зберігання заощаджень у іноземній валюті, зокрема у доларі США, черговий раз є виправданим. Що стосується банківських вкладів, то з огляду на загальну політичну нестабільність в країні, зберігання заощаджень у вигляді депозитів в банках на сьогодні є досить ризикованим. При виборі такого виду пасивного доходу, громадянам варто, по-перше, довіряти свої гроші виключно відомим та фінансово потужним банкам, в т.ч. із світовим ім’ям, по-друге, не вкладати усі свої заощадження тільки в одну фінансову установу – необхідно їх диверсифікувати задля зменшення ризиків.