Із черговим візитом Президента України Петра Порошенка до Німеччини 9-10 травня знову активізувалися розмови про введення миротворчої місії на Донбасі. Багато хто очікує, що саме це питання буде підніматись під час зустрічі і в його вирішенні вдасться досягти хоча б якогось помітного прогресу. З огляду на це, варто ще раз оцінити можливість реалізації цього задуму.
Почнемо з того, що можлива миротворча місія для врегулювання конфлікту на Донбасі є темою для обговорення вже досить давно. Наявні міжнародні формати дипломатичного врегулювання, зокрема Нормандський формат та Мінський процес, вже довгий період часу не надають бажаного результату. Так, вони зіграли важливу роль в припиненні активної фази бойових дій, є площадками для переговорів та ведення постійного діалогу, який є необхідним і без яких ситуація могла б бути ще гіршою. Та разом з тим, Донбас все ще залишається гарячою точкою на світовій мапі конфліктів, ми регулярно чуємо про чергові обстріли позицій українських військових, в результаті яких гинуть люди, невизначеною залишається доля прифронтових територій та наших громадян, які там проживають тощо.
Усе це є тільки частиною невирішених проблем, що дає привід для пошуків нових формул врегулювання, однією із яких і є миротворча місія. Однак, досягти такого рішення на міжнародній арені досить складно. Ще раз нагадаємо у пам’яті, що введення миротворців – прерогатива Організації Об’єднаних Націй, яке відбувається шляхом прийняття відповідної резолюції Радою Безпеки. Російська Федерація, яка є стороною конфлікту, являється постійним членом Ради Безпеки з правом «вето». А отже, будь-які рішення не в інтересах цієї держави будуть блокуватись, що по суті і відбувається.
Справа в тому, що бачення України та РФ щодо формату введення миротворчої місії на Донбас кардинально відрізняються. Ключове розходження позицій в тому, що Україні необхідне введення миротворців на всю територію окупованої частини Донбасу із обов’язковим забезпеченням контролю над відповідною частиною російсько-українського кордону. РФ, у свою чергу, розглядає введення миротворців тільки на лінії розмежування без введення їх вглиб так званих ДНР та ЛНР і тим більше без забезпечення контролю над кордоном. Логіка, якою керується Кремль цілком зрозуміла: введення миротворців по українському сценарію значно знизить можливість впливу на окуповані території Донбасу, а тому його підтримка не є виправданою для РФ.
Ось що з цього приводу думають в політики та експерти. «Безумовно введення миротворців на Донбас могло б стати ключовим елементом вирішення конфлікту. Цієї точки зору дотримуються більшість українських політичних сил та експертів. При чому не тільки провладних, а і опозиційних, зокрема «Опозиційний Блок» та ВО «Батьківщина». Це говорить про певний консенсус з даного питання. Разом з тим, фактична реалізація такої задачі може затягнутись ще надовго і взагалі унеможливитись, адже існують принципові розбіжності у баченні сторін щодо формату миротворчої місії. Саме тому на ідею введення миротворців деякі політсили все ж-таки дивляться досить скептично, зокрема Рух Валентина Наливайченко «Справедливість. Особисто я в реалізацію цього плану найближчим часом не вірю», – вважає політичний аналітик центру «КиївСтратПро» Андрій Бузаров.
В будь-якому випадку, питання введення миротворців піднімати потрібно і тут не обійтись без взаємного тиску на РФ. “Для того, щоб в Україні було запроваджено повномасштабну місію миротворців ООН, яка забезпечить повернення цих територій під український суверенітет, потрібна лише одна річ – дотиснути Росію”, – заявив Президент України Петро Порошенко. Візит до Німеччини та переговори з Меркель та Макроном є непоганою можливістю для узгодження позицій з цього приводу. Будемо очікувати результатів.