30 січня в Комітеті ВРУ з питань промислової політики та підприємництва пройшов круглий стіл з питань створення та діяльності Експортно-кредитного агентства. Круглий стіл пройшов участі ряду Народних депутатів України, представників Уряду, керівників великих та відомих українських підприємств, експортерів, експертів зовнішньоекономічної сфери та журналістів. Серед учасників: Президент ДП «Антонов», директор ТОВ «Інтерпайп», Директор ПАТ «Турбоатом» та інші.
Створення Експортно-кредитного агентства (далі – ЕКА) є дуже важливим і вже давно потрібним елементом підтримки українського експорту. Підтримка буде надаватись наступна: 1) створення системи страхування та гарантування комерційних і некомерційних ризиків при проведенні експортних операцій; 2) розширення довгострокового експортного кредитування; 3) створення механізму часткової компенсації відсоткової ставки за експортними кредитами.
«Експортно-кредитне агентство (ЕКА) – квиток до клубу індустріальних, розвинених країн. Його діяльність дозволить перейти від домінування дешевого сировинного експорту (пшениці, кукурудзи, металобрухту, руди тощо), який наразі складає 2/3 експортного кошику, до виробництва і експорту готової високотехнологічної продукції з високою доданою вартістю (літаків, кораблів, вагонів, трамваїв, турбін, с/г техніки, приладів, обладнання тощо)», – зазначив Народний депутат України, Голова Комітету ВРУ з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк.
Нажаль, на сьогоднішній день зовнішня торгівля України переживає далеко не кращі часи. За результатами січня-листопада 2017 року обсяги українського експорту склали 39,4 млрд.дол.США, в той час як обсяги імпорту складають 44,6 млрд.дол.США. Відповідно, не важко порахувати, що від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі склало за цей період 5,2 млрд.дол.США. Є прогнози, що за результатами року цей показник складе цілих 6 млрд.дол., що в два рази більше, ніж було у 2016-му. Тобто, темпи зростання імпорту вищі від темпів зростання експорту. Кожен долар з цього обсягу – елемент відтоку валюти з країни, який безпосередньо впливає на внутрішньоекономічну ситуацію в державі. Стабільність національної валюти – основний показник, який підпадає під загрозу.
Це все дуже чіткі маркери діяльності по державній підтримці виробників та експортерів. Аби не дозволити подальше розбалансування зовнішньої торгівлі, керівництву держави потрібно вживати усіх можливих заходів для стимулювання українського експорту, для забезпечення поступової реальної експортної експансії української продукції. Створення ЕКА – один із необхідних кроків і це підтвердили усі без виключення підприємці, які брали слово під час круглого столу. Були заявлені прогнози, що вже за перший рік діяльності ЕКА обсяги українського експорту зможуть зрости на 10%, темпи ВВП – на 1 відсотковий пункт.
Розуміння того, що таке агентство потрібне існує і то є добрий знак. Але, в той самий час, є питання щодо форми робити та майбутньої ефективності ЕКА. Так, ЗУ «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту», яким і передбачається створення ЕКА, на діяльність цієї структури передбачено всього 200 млн.грн – це 0,023% ВВП України 2016-го року. Цього, нажаль, занадто мало аби забезпечити цілу експортну експансію.
Звичайно, Законом передбачені й інші джерела фінансування, серед яких, наприклад, кошти міжнародних організацій. Та допомагати українському експорту в першу чергу повинна держава і від її дієвої чи пасивної роботи в цьому напрямі буде залежати доля ЕКА та ситуація з українським експортом в цілому.
Маю надію, що роботі ЕКА буде надано належну увагу та пріоритетність, а українські експортери в результаті зможуть достойно представити свою продукцію на зовнішніх ринках.