2016-2017 опалювальний сезон став безпрецедентним по рівню тарифів на тепло. З платіжками, які приходили нашим громадянам, середньостатистична сім’я сплачувала більше 30% свого доходу тільки за комунальні послуги. У деяких сім’ях це співвідношення досягало 50-ти %. При цьому, в середньому по європейських країнах на послуги ЖКГ сім’я витрачає не більше 10% свого доходу.
Дійшло до того, що через неспроможність опалювати приміщення один із найпрестижніших університетів України – Київський національний університет імені Тараса Шевченка планує піти на вимушені канікули до «теплих часів».
Нагадаємо, що стало причиною такого зростання
Такі високі тарифи, зокрема на газ і, відповідно, на тепло, стали результатом неоднозначного рішення Кабінету Міністрів України, прийнятого у 2016-му році. За цим рішенням ціна на газ для населення та промислового сектора стала єдиною і почала розраховуватись за так званим імпортним паритетом, згідно якого за основу береться ціна на імпортований за кордоном газ за ринковою ціною.
Як формується ця ціна?
Ціна газу для України включає в себе прогнозну ціну на німецькому газовому торговому майданчику (хаб NCG), а також вартість транспортування газу західного кордону України.
За такою ціною (230-250 дол за 1000 куб/м) НАК “Нафтогаз України” отримує газ на кордоні сьогодні. До неї додаються витрати на доставку газу внутрішніми трубопроводами, обслуговування системи, ПДВ, а також націнка Нафтогазу. В результаті роздрібна ціна на природний газ становить близько 10 000гривень за 1000 куб.м. Це просто не підйомна ціна для більшості споживачів.
Та нинішня ціна – це ще виявляється не пік можливого. Кабмін має наміри змінити методику розрахунку ціни на газ для населення, після чого вони ще зросте вже з квітня 2018 року. Зростання може відбутись ще приблизно на 8 %.
Чи вирішили субсидії проблему неспроможності оплати тарифів населенням?
Неспроможність оплати послуг ЖКГ значною частиною українців влада планувала вирішити шляхом нарахування субсидій. Відповідно, окремо взята сім’я, сукупний дохід якої на одного члена відповідає критеріям нарахування субсидії, отримувала, так би мовити, знижку на оплату комунальних послуг.
Це створило цілий ряд незручностей та проблем як для громадян, так і для держави. Зокрема, додаткове навантаження на бюджет склало більше 50 млрд.грн.
Видобуток українського газу
: чи обґрунтовані такі тарифи?
Україна має свої власні запаси природного газу, а його видобуток складає близько 20 млрд.куб.м. на рік.
Собівартість видобутку газу в Україні за різними даними, що називались експертами та посадовими особами складає приблизно від 2000 до 3000 грн. за 1000 куб.м. Це сума з вже закладеною рентою, яка сплачується в держбюджет видобувачами газу. Це значно менше, ніж ціна імпортованого газу, за який населення сплачує сьогодні останні гроші.
Думка експертів:
Олег Прохоренко – Голова правління ПАТ «Украгазвидобування», яке здійснює видобуток газу на території України
Юлія Тимошенко – політик
За даними, які висловив глава правління ПАТ «Укргазвидобування» Олег Прохоренко в інтерв’ю “Економічній правді” у 2015 році, НАК «Нафтогаз України» купував газ у ПАТ «Укргазвидобування» за ціною 1590 грн без ПДВ. Аналогічні дані висловила Юлія Тимошенко в ефірі Шустер Live від 13 травня 2016 р., та зазначила, що в 1590 гривень за тисячу куб.м. метрів «входить все – вартість видобутку газу, прибуток, податки, все під ключ».
То чому ми платимо такі космічні суми за тепло? Можливо варто визнати, що тарифна політика, яку було обрано, відверто не є економічно обґрунтованою та зайнятись реальним і ефективним реформуванням в галузі?
Думка експерта: Алла Шлапак, к.е.н., лідер ГО «Соціальна справедливість»
«Уряду та Верховній Раді необхідно взяти за основний критерій тарифної політики фактор співвідношення середньої заробітної плати до діючих комунальних тарифів. Статистика, яку підготували фахівці ГО «Соціальна Справедливість», свідчить про те, що на сьогодні Україна – єдина в Європі держава, де комунальні платежі складають 50% від середньомісячних доходів громадян, та на 25% вищі за середньомісячний рівень пенсій. Громадяни Німеччини сплачують за комунальні послуги лише 10% від середнього заробітку та 15% від пенсії. У Великобританії це співвідношення складає 8/20%, у США – 7/15%, у Латвії – 20/40%.
З 2014 року тарифи на природний газ для населення в Україні зросли у 5,9 разів, на електроенергію – 2,9, центральне опалення – 3,8, гарячу воду – 3,4, на холодну воду – у 2,1 рази. Разом з тим, розмір мінімальної зарплати підвищився лише у 2,6, а мінімальної пенсії – у 1,6 рази. Виникають логічні запитання – з яких грошей пересічні українці сплачуватимуть комунальні послуги, та чи мають реальне значення для економіки держави урядові та політичні дискусії навколо чергового обґрунтування підняття цін? Відповіді очевидні…Може прийшов час нарешті зайнятися розбудовою економіки країни?», – зазначила А.Шлапак.
Що ще робити для покращення ситуації? А – більш грамотна та справедлива державна політика
- Відпускну ціну на газ для населення розробити з урахуванням собівартості газу власного видобутку+необхідні інвестиції для розвитку енергогалузі;
- Здійснити пошук альтернативних постачальників газу на Близькому Сході, Європі та ін;
- Провести комплексний енергоаудит на державному рівні, розробити, затвердити та оприлюднити енергетичний баланс держави;
- Забезпечити справжній контроль за використанням коштів підприємствами та організаціями сфери ЖКГ;
Що робити для покращення ситуації? Б – впровадження сучасних технологій
- Впроваджувати енергозберігаючі технології, проводити енергетичний аудит, модернізацію котелень та інших об’єктів які працюють з низьким КПД;
- Розвивати альтернативні джерела енергії, яких у вітчизняних та іноземних науковців накопилося чимало: від вирощування енергетичних рослин до використання енергії вітру, води, сонця тощо.