З філософської точки зору, щасливою людиною є та, яка знаходиться в психоемоційному стані цілковитого задоволення життям, з відчуттям глибокого вдоволення та безмежної радості.

На думку американського психолога Абрахама Маслоу сутністю щастя є задоволення потреб. Згідно його відомої піраміди: люди мають п’ять рівнів потреб: фізіологічні потреби — голод, спрага, сон; потреби безпеки; потреби спілкування і любові; потреба в повазі; потреба самореалізації. З економічної точки зору, рівень щастя вимірюється шляхом порівняння рівня життя в різних країнах з використанням значення ВВП на душу населення або ІРЛП (індекс розвитку людського потенціалу). Така оцінка проводиться з 2012 року за ініціативи ООН і відображається в рейтингу світового рівня щастя (World happiness report). За 2016 рік першу десятку «щасливих» країн склали: Норвегія, Данія, Ісландія, Швейцарія, Фінляндія, Нідерланди, Канада, Нова Зеландія, Австралія. Швеція.

Україна ж посіла 132 сходинку серед 155 країн та «країнами-сусідами» у рейтингу стали африканські країни – Гана та Уганда.

Тенденція «щастя» в Україні, на жаль, є негативною. у 2013 році Україна займала 87 місце, у 2014 р. — 111, у 2015 р. — 123.

Генетики проводять свої дослідження, результати одного з таких стверджують, що народи, які вважають себе щасливішими за інші, мають специфічну генетичну ознаку: у їх ДНК присутній алель, який підсилює сенсорне відчуття задоволення й знижує фізичний та емоційний біль. І тут найщасливішими виявляються населення Нігерії та Гани, у яких, між іншим, економічні показники найнижчі в усіх рейтингах.

Згідно опитування, самими щасливими себе також вважають люди країн Латинської Америки- Аргентини, Еквадору, а також країн Азії- Фіджі, Філіппін, Індонезії, В’єтнаму.

Що характерно, мешканці міст відмічають більше погіршення життя аніж сільське, що збільшує показники їх «офіційно розрахованого» нещастя.

Цікаво провести такі опитування серед жителів індійських трущоб. За результатами опитування дослідницької компанії Іпнос, Індія займає 3 позицію в списку самих щасливих країн світу поряд з високим показником ВВП країни (за даними Світового банку 7393076 млн. дол. США, який є вищим за показник Швеції (437421 млн. дол. США), що може здатися дивним чи нелогічним, але всьому є пояснення: нерівномірність розподілу доходів в країні (за показником Джині). В Індії приблизно 20% — багатих і 80% бідних. І все ж, ці 80% вважають себе щасливими. В той час, і Швеція знаходиться на першому місті по справедливості розподілу доходів і, як зазнавалось вище, є одним з лідерів за індексом щастя. Приклад гармонії економічного розвитку в загальноприйнятому розумінні.

Іще один приклад -Бутан, де замість ВВП розраховують індекс валового національного щастя, який враховує соціальні, екологічні негативи економічної діяльності, та з’ясовує наскільки щасливим є кожен громадянин.

Бутан — єдина держава на землі з релігією «тантричний буддизм». Головною ціллю уряду Бутану є забезпечення щастя кожного громадянина, що закріплено у Конституції країни, контролюється комісією з суспільного народного щастя (Gross National Happiness Commission) та реалізується Міністерством щастя. Після останнього перепису населення на питання «чи щасливі ви?», 45.2% населення відповіло «дуже щасливий»,51.6% «щасливий », і лише 3.3% «не дуже щасливий». При тому, що в загальних міжнародних рейтингах Бутан іноді навіть не присутній, ВВП країни становить 3 млрд. дол. США, населення 696734 чол. Економіка базується на сільському господарстві, країна вважається індустріально відсталою, зовнішньоекономічні відносини якої найбільш тісно пов’язані з Індією. Разом з тим, Бутан- це країна, в якій не має злочинності (одиничні сепаратиські прояви Індії — ліквідовані), голоду, війн та жебрацтва. Висновок. Перш за все, постає питання справедливості порівняння показників щастя різних за релігією та розвитком країн.

По-друге, показники індексу щастя також є не оптимальними, обов’язковим має бути врахування, як мінімум, рівня розподілу доходів в країні.

По-третє, результати опитувань та статистики, на щастя, розбивають думку: щасливий — тільки, якщо заможній. Та підтверджують розуміння того, що щастя для кожного своє, в особистих обсягах, формах реалізації.

То ж будьмо щасливими!

Наталія Грущинська

Print Friendly, PDF & Email