Всі ми рано чи пізно стикаємося зі зміною умов праці на підприємствах, тому всі ми маємо знати, як захистити свої права на робочому місці й як уникнути зловживань роботодавця.  Для того, щоб українці нарешті розібралися в цьому непростому питанні, юрист Анна Ярук спеціально для програми «ТЫЖЮРИСТ» розповіла про нормативно-правове регулювання в цьому сегменті, визначення поняття, порядок запровадження істотних умов праці на підприємствах, а також захист прав працівників у разі порушення цієї процедури.

Юрист почала з того, що перечислила основні нормативно-правові акти в цій галузі, серед яких вона виділила: Конституцію України, Кодекс законів про працю України, Закон України «Про оплату праці», Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності». Після цього Анна Ярук зазначила, що це стандартна ситуація, коли у зв’язку із зміною виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці на підприємстві. Юрист також звернула увагу на те, що з 2016-2017 року в судах більш ретельно розглядають питання чи справді існують причини для зміни дійсних умов праці в цьому окремому випадку. Особливу увагу працівникам слід звертати на профспілковий орган, адже за його відсутності на підприємстві роботодавець має повідомити вас про зміни не пізніше ніж за два місяці. Якщо профспілкова організація все ж діє, процедура виглядає наступним чином: роботодавець повинен викласти своє рішення у офіційному документі(наказі), де будуть зазначені всі деталі зміни істотних умов праці. Якщо в вашій справі має місце економічне обґрунтування, то про зміни умов праці вас мають попередити не пізніше ніж за три місяці, причому це має бути викладено у письмовій формі, вручено особисто або направлено поштою з повідомленням про вручення. Якщо зі зміною умов подальша праця є неможливою, то після спливу стандартного терміну в два місяці працівник звільняється, зазначає експерт.

Однак юрист також відмітила: «В будь-якому разі при вирішенні питання про звільнення працівника, який є членом профспілкової організації, мають бути проведені спільні консультації між роботодавцем і профспілковим органом. На яких мають бути враховані: стаж роботи працівника, його досвід, кваліфікація, його пільги». У разі порушення процедури роботодавцем юрист рекомендує звертатися до суду. Для цього потрібно зібрати всі доступні докази, по можливості знайти свідків, дізнатися чи дійсно існує це рішення. Якщо рішення відсутнє, ви маєте бути поновлені на робочому місці, а заробітна плата й моральна шкода мають бути компенсовані. Аби детальніше розібратися в цій темі, рекомендуємо переглянути відео.

Величко Ярослава

Print Friendly, PDF & Email