В сучасних умовах глобальних трансформацій, обумовлених тяжінням до об’єднання країн світу, розвитку, в першу чергу, економічної співпраці особливо актуальними стають питання електронного бізнесу, здійснення електронних валютних операцій. Станом на 2018 рік на світовому ринку електронних валют існує 20 основних криптовалют, найдорожча і, відповідно найбільш затребувана- bitcoin (далі біткоїн). З двадцяти провідних бірж з торгівлі криптовалютами, як мінімум 6 (при цьому найбільш домінуючих, Binance, OKEx, Bitfinex, Huobi, Kucoin, LakeBTC) належать до юрисдикції КНР + 1 до Південної Кореї. Роки їх створення від 2013 до 2017 і дві, які знаходяться в рейтингу на перших позиціях – 2017 рік. “Китайські” біржі характеризуються низькими зборами за торгівлю і швидкою обробкою. Умови для торгівлі більш ніж сприятливі. Наявність значної кількості бірж Китаю дає їм можливість домінувати на ринку електронних валют, і певною мірою контролювати зовнішню ситуацію на ринках криптовалют. Не дивлячись на це, Китай має намір ввести додаткові заходи проти торгівлі криптовалютами на своїй території. А саме заборону щодо онлайн-платформ і мобільних додатків. З вересня 2017 року уряд Китаю вже заборонив криптовалюти ICO, Initial coin, але тим не менше не оприлюднена інформація про біткоїни або іншу криптовалюту «ефіріум».
Враховуючи геополітичні можливості Китаю, можна допустити, що КНР може контролювати та вносити дисбаланс на міжнародному ринку криптовалют, що, все одно буде мати позитивний ефект. Це сприятиме ліквідації монополії біткоїнів. Якщо розглядати ринок криптовалют з точки зору законів конкуренції, то стабільність у вигляді домінуючої присутності біткоїн є уявною і не призведе до розвитку, як, загалом і всі ринки, на яких немає конкуренції. У разі випуску нової електронної валюти в Китаї, процес буде контролюватися державою, а, відповідно, певним чином задавати умови роботи всього міжнародного ринку криптовалют. Це буде проявлено, в першу чергу, при регулюванні між собою криптовалют (встановлення курсів). Так як “світова ринкова справедливість” може бути порушена державним регулюванням КНР і, гіпотетично впливатиме на встановлення курсів валют. Також на ринку криптовалют присутні тенденції скорочення або заборони операцій з криптовалютами в певних країнах, наприклад в Росії, Казахстані, Єгипті. Певними обмеженнями є вимоги щодо особливостей торгівлі на певних ринках, наприклад, на біржі GDAX відкритий доступ для жителів Великобританії і США, ЄС, а для жителів Сінгапура- немає. На китайських біржах вимоги і умови більш ліберальні. Ринок криптовалют активно розвивається і в Африці, в Зімбабве, наприклад, ціна на біткоїни найвищі у світі, від 14 тис.дол. США, а темпи зростання ринку біткоїнів в Нігерії випереджають китайські. Крім того, розвиток ринків криптовалют активізуться в ПАР, Анголі. Слід також додати про деякі особливості безпеки на ринках криптовалют.
При тому, що ринок криптовалют вважається безпечним і не можливим для спекулювань, у 2014 році на гонкогскій біржі Bitfinex відбулася хакерська атака, в результаті якої було викрадено 744 408 біткоїнів, і з метою стабілізації ситуації, біржа випустила тимчасову валюту BTX, аналогічну за ціною біткоінів, та до 2017 року покрила свої боргові зобов’язання. Розвиток ринку криптовалют може призвести до повної заміни паперових грошей, в першу чергу через те, що електронні гроші мають кілька особливостей: для прикладу, криптовалюта «біткоїн» є повністю анонімною і її не можна використовувати двічі, а зростання його курсу прогнозується до одного мільйону доларів. Пізнання ринку криптовалют найбільш ефективним є з практичної точки зору, проте для тих, хто хоче підготувати себе теоретично, доступним в електронному вигляді є наступний список літератури: 1.Дона Тапскотт, Алекс Тапскотта «Революция блокчейн» – М.: – 448 с., 2017 р. 2.А.Генкин, А.Михеев. Блокчейн. Как это работает и что ждет нас завтра- М.: Альпина – 2018 г. – 592 с. 3.П.Вигна, М.Дж.Кейси. Эпоха криптовалют. Как биткоин и блокчейн меняют мировой экономический порядок – М.: – 2018 г. – 432 с. 4. Д. Тарасов, А. Попов. От золота до биткоина –М.: 2018 р. – 98 с.