В філософії, страх як один із станів людського існування, з одного боку оголює природну сутність людини, а з іншого – розкриває унікальні риси особистості.

Страх спричиняє собою паніку і відповідні дії, які не завжди є шляхом для розвитку, проте страх має превентивну, мобілізаційну, стимулюючу функції.

Страх виникає при загрозах щось втратити, отримати небажане. В економіці він обумовлений ризиками, нестабільністю.

Пітер Л. Бернстайл у праці «Проти богів: Приборкання ризику», відзначає, що «найбільш характерною межею нашого часу, що відрізняє його від тисячоліть далекого минулого, є наполегливі зусилля встановити контроль над чинниками ризику і невизначеності». Що є логічним, тому як кожна економічна діяльність пов’язана з ризиком.

Згідно досліджень Інституту соціології України найбільшими економічними страхами українців в 2014 році були: зростання цін, втрата роботи, закриття підприємств. Звичайно, після агресії Росії в 2014 році з’явився і зріс рівень страху військових дій.

Згідно досліджень Всесвітнього економічного форуму в 2013-2014 роках основними світовими страхами також були економічні: фінансова криза, відмова розвинутих країн приймати участь в ліквідації загроз потепління, наслідки парникового ефекту.

В 2017 році головною темою Всесвітнього економічного форуму був страх через посилення популізму та екстремізму, повернення до протекціоністської політики та торгових війн.

За статистикою в Україні в 2017/2018 роках 75,4% населення боїться бідності та падіння економіки, 58,6% – знецінення гривні, 45,8% – колапсу влади, 42,4% – зовнішньої агресії з боку Росії, 31,3% – загострення корупції.

Страх заважає заощаджувати, саме з причин інфляції та знецінення валюти. Виходячи з аналізу опитувань жителів міст з населенням більше 100 тисяч осіб, 70% українців вважають, що заощаджувати кошти потрібно. Разом з тим, майже 50% українців зберігають заощадження у готівці та не схильні страхувати свої ризики.

В той час, наприклад, як 83% австрійців, 68% чехів використовують для цього ощадні книжки, рахунки та картки.

Страх фізичної небезпеки також має прямий вплив на економічний розвиток. Так, австралійський  економіст Аріель Бен-Йишай визначив, як на розвиток підприємництва впливає рівень злочинності в країні. Такі процеси характерні для країн Африки, Латинської Америки. Наприклад, в Мексиці при збільшенні  середньої чисельності вбивств в країні  на 0,01%, кількість робочих годин на тиждень впало на 1% та спричинило зниження продуктивності праці.

В сучасних умовах особливе місце займають страхи в віртуальній економіці. Умовно їх можна поділити на 3 групи: інформаційні, технологічні та комерційні ризики. До інформаційних можна віднести: незахищеність авторських прав, продаж товарів низької якості, злодійство, поширення та пошкодження інформації після несанкціонованого доступу до веб-ресурсу. До технологічних: помилки, допущені в розробці програмного забезпечення, несанкціонований доступ до веб-сайту; збій в роботі сервера. До комерційних: фізичні загрози (будь-які загрози для персональних даних), людський фактор, ризики, пов’язані з оплатою онлайн в електронних магазинах.

Знизити рівень виникнення ризиків у всіх учасників електронної торгівлі можна при поетапному виконанні та плануванні всіх заходів. Разом з тим, ризики в електронній комерції все ж значно нижчі від ризиків реального ведення бізнесу, що пояснюється меншими обсягами, в першу чергу, та відносно початковим етапом свого розвитку.

Загалом, страх в економіці можна вважати мотиватором для розвитку лише у випадку його опанування та використання для надбання. В протилежному випадку, страх спричиняє дестабілізацію та з`являється, як правило, в економічно слабких невпевнених суспільствах. Зменшити страх – означає передбачити можливі ризики та забезпечити економічну безпеку будь-якого суб’єкта економічної діяльності в кожному економічному процесі, що можливо через реалізацію ефективної політики безпеки та стратегічного розвитку.

«Страх-це біль, пітьма, голод, невігластво, обман, пияцтво! Це тиранія сильних і нікчемність слабких! Страх-це кат, убивця і злодій, і він заважає людям піднесено любити й талановито працювати» –  Брати Вайнери «Ліки від страху».

Наталія Грущинська

Print Friendly, PDF & Email