Питанням взаємовідносин людей в соціумі присвячено стоси літератури, є різні течії поглядів на проблему поколінь, збереження шлюбів, їх доцільність чи навпаки, щодо співіснування різних статей тощо. Враховуючи, хоча б частку знань з них, можна констатувати, що відносини в суспільстві будуються на цінностях, які формуються під впливом етнічних, релігійних, традиційних, економічних, політичних, соціальних тощо факторів.

Коньюктура ринку товарів та послуг залежить від особливостей географічних, логістичних, політичних настроїв, геополітичних тенденцій. Якщо в деяких мусульманських країнах (де діють закони шаріату) продаж і споживання свинини недозволено, то масові поставки такого м’яса, очевидно, будуть недоречні, а успіх отримає курятина.

В ракурсі заборон і схваленнь звернемось до більш особистих речей та того наскільки релігія, традиції та тягар минулого впливає на формування сучасного суспільства. Ринок інтимних товарів. Збираючи інформацію для його аналізу, слід констатувати, що ґрунтовної оцінки в Україні віднайти не вдалося. Можна допустити, що з ряду причин- пояснень: формування ринку інтимних товарів обумовлюється станом та відношенням в суспільстві до самого слова «інтим», що у більшості викликає соромливость, аморальність і іноді всіляки неподобства. В книзі «Сексуальний інтелект», окреслені цікаві факти:

до 1965 року контрацепція в США була заборонена, до 1972 року не можна було користуватись контрацепцією неодруженим парам. До 1967 року був заборонений секс з людьми іншої раси, гомосексуалізм було дискриміновано лише в 2003 році.

За 2020 рік в США на порнографічну відеопродукцію було витрачено більше грошей чим на купівлю квитків на всі професійні матчі з баскетболу, футболу чи хокею разом.

Сексуальна революція 60-70х років в Європі спровокувала вибух звільнення від колишніх заборон і значною мірою стала реакцією на суворість минулих часів. В цей період розпочався період «Суспільства масового споживання», обіймаючи усі сфери життя людини. Споживання не тільки товарів й послуг, а і вражень, емоцій, почуттів. Вплив науково-технічного прогресу спричинив скорочення робочого часу і разом з цим зміни в особистих життях. Робочий день, який тривав 10 — 12 годин, а тиждень 60-70 годин, у 2003 році зменшився у Західній Німеччині до 35 годин, що не могло не сприяти сплеску сексуальної активності. Індустріалізація суспільства, географічна і соціальна мобільність, урбанізація- фактори, які звільняли людей від жорсткого морального контролю з боку громадськості.

У 1960-ті роки формується рух через який значна кількість жінок свідомо віддають перевагу самостійному життю, кар’єрі і не зв’язують себе шлюбними відносинами із «друзями серця». Що в той же час стає причиною демографічної кризи у західних державах: природний приріст зменшується. А залежність показників демографії і економічного розвитку країни є очевидним.

Вищезазначені процеси в Україні та країнах пострадянського простору почали відбуватись значно пізніше і суспільство було майже не готове до них.

В Україні близько 40% суспільства при опитуванні, досі пов’язують магазини для дорослих з аморальністю і знеціненням шлюбу. Проте рейтинги анонімного опитування показують, що найпопулярнішими товарами на продаж є, як раз, товари для традиційних пар (можна припустити, що говорять одне, а роблять по-іншому).

Компанії, які випускають інтимні товари потребують особливої маркетингової політики на ринку, креативної рекламної компанії, тому як можливості даного сегменту обмежені через неоднозначність товару.

Щодо легальності. Закон України Про захист суспільної моралі, встановлює правові основи захисту суспільства від розповсюдження продукції, що негативно впливає на суспільну мораль. В ст.8 цього Закону про Розповсюдження продукції сексуального чи еротичного характеру, зазначено, що Розповсюдження продукції сексуального чи еротичного характеру дозволяється лише у спеціально відведених для цього місцях, визначених цим Законом (спеціалізованих магазинах) та у спосіб, встановлений органами державної влади й органами місцевого самоврядування в межах своєї компетенції. Власник магазину, що здійснює продаж відповідної продукції, зобов’язаний інформувати громадян про його специфіку.

Крім того, згадується і про оподаткування, відповідно, ринок інтимних товарів легальний в певних межах Закону, а отже виконує фіскальну функцію як всі інші ринки.

Також, отримати статистичні дані, можна переглянувши звіти Державної митної служби України. Тут потрібно враховувати, що класифікація товарів формується або з матеріалу виготовлення або зі сфери застосування і призначення, тому частково імпорт товарів інтимного призначення може проходити іншими статтями, наприклад, деякі товари можуть класифікуватись просто як вироби з латексу. Виробник може вказувати артикул і якусь загальну назву в залежності від умов контракту, а от в декларацію зазначати назву і характеристики для однозначної класифікації, бо це база оподаткування.

Український ринок товарів для дорослих молодший за західний, але розвивається він достатньо швидшкими темпами. Вважається, що перша крамниця для дорослих на Заході з’явилася у Німеччині у 1960-х, у Києві – у 1992 році.
Колишня німецька льотчиця Беате Узе відкрила перший у світі інтим-магазин «Гігієна шлюбу» саме в 1967 році. Інша німецька компанія «Amorelie», розвинулась з нуля до обороту в 56 млн.євро. Їх товари продаються за межами Німеччини: в Австрії, Швейцарії, Нідерландах, Китаї.

Інший німецький магазин «Schöner lieben («Любити красиво»)», створений спеціально для консервативних покупців, магазин, що притримується християнських цінностей. Що ще раз доводить не завжди об’єктивне трактування громадськості і підхід до місця та ролі ринку інтимних товарів в житті людини.

Станом на сьогодні, аналіз світового ринку інтимних товарів здійснює декілька консалтингових компаній. За даними, лондонського агентства Technavio, до 2023 року ринок буде збільшуватись в середньому на 7% за рік, а за прогнозами міжнародної аудиторської компанії Grand View Research — на 8%, зазначаючи, що якщо обсяг ринку в 2020 році досяг 33,6 млрд.дол.США, а в 2021 зменшився до 30,5 млрд.дол.США. А от до 2028 року обсяги продаж становитимуть 52 млрд.дол.США.

На США припадає 33% світового ринку інтимних товарів (близько 53% населения використовують іграшки). Лідерами Європи є Німеччина, Італія, Франція, Данія, Бельгія, Велика Британія і найбільша частка продажів приходиться на інтернет-магазини (близько 60%).

Найпотужніший країна- виробник інтимних товарів — Китай.

В Україну вони потрапляють з Європи – Польщі, Голландії, Іспанії. Як і в більшості інших сфер, більшість брендів – європейські, а виробничі потужності у них в Китаї.

Наразі в Україні понад 100 фізичних і 200 онлайн-крамниць для дорослих. Загалом, упродовж карантинного року на онлайн-майданчику купили на 14 тисяч інтимних товарів більше, ніж протягом 2019-го.

Основними споживачами даного ринку є пари (тимчасові або постійні), люди в шлюбі, нетрадиційні пари, так звані «одинаки», за статистикою, становлять лише 5%.

Висновок. Черговий раз впевнююсь наскільки всі елементи соціуму пов’язані між собою, розпочинаючи з питання дослідження економічного значення будь -якого ринку, в даному випадку інтимних товарів, натрапляєш на низку питань про особистісний розвиток людини, його безпосередній вплив на формування культури взаємовідносин, поваги, демографічні процеси, міграцію тощо.

Як зазначав, соціолог І. Кон: «соціум проживший в закритих умовах 70 років, ще як мінімум стільки буде намагатись розуміти його. Хтось швидше, інші повільніше, а дехто, на жаль, ніколи. Суспільство, в якому слово «секс» ріже вухо, буде довго тонути в приниженнях, зрадах, непорозуміннях і економічних проблемах».

Наталія Грущинська

Print Friendly, PDF & Email