Потужність країни можна оцінити за показниками території, кількістю та якістю населення, наявністю природних ресурсів, армії, ядерної зброї в кінці кінців.

А якщо даних переваг не має, або вони мізерні?

Цікавими прикладами є територіально маленькі країни, але при цьому відомі в усьому світі, частково потужні та затребувані. В рейтингу країн за загальною площею виокремлюється десятка країн -найменших держав.

Серед яких, країни, головною статею доходів яких на сьогодні є туризм: Мальта ( ВВП на д.н. 27800$), Сейшельські острови (ВВП на д.н. 13457$), Сент-Кіттс і Невіс, Монако (ВВП на д.н. 65709 $). Деякі країни змушені були змінити, в свій час, свою спеціалізацію: Мальдіви (14760$ ВВП на д.н.) — країна, що раніше розвивалася завдяки експорту сушеного тунця, молюсків каурі і кокосових тросів; Сейшельські острови експортували кокос, ваніль та корицю, а на сьогодні головним джерелом доходів даних держав став туризм. Маршалові острови (3400$ ВВП на д.н.) взагалі не мають природних ресурсів і їх розвиток залежить знов же від туризму та зовнішньої допомоги.

Разом з тим, «потужними карликами» є Сан-Маріно (ВВП на д.н. 13300 $.), Ватикан, Монако, Мальта, Ліхтенштейн (ВВП на д.н. 98970 $), в останньому юридичних осіб зареєстровано більше ніж мешканців. Цікавим є розвиток Макао- адміністративного району КНР з власними законами, митною, грошовою та ін. системами, повною зайнятістю населення, відсутністю боргу. Гральний бізнес становить 40% ВВП країни, інше- це доходи від туризму, тютюнового та риболовного бізнесу. Наприклад, дохід від казіно в лютому 2017 року зріс на 18% порівнюючи з лютим 2016 року та склав 2,9 млрд.дол.США. А проведена у 2015 році антикорупційна політика Китаю принесла не доходи, а значні витрати: падіння виручки в ігровому бізнесі на 40%! За даними 2016 року топ-10 країн по розміру ВВП на душу населення, Макао знаходиться на 4 місті після Люксембургу, Швейцарії і Норвегії.

І звісно, не слід забувати про Тувалу і Науру, країни, які живуть лише за рахунок допомоги, через складні природні умови, які є не придатними для життя, а саме посухи та зливи, що призводять до загибелі цих островів та можливій евакуаціі населення.

У наукових дослідженнях широко цитується той факт, що для типової країни, частка експорту первинних ресурсів якої становить близько 25% ВВП, ймовірність виникнення конфлікту становить 33%, а при частці експорту 5% ВВП- знижується до 6%.

Відповідно, якщо первинних ресурсів не має, то і загрози конфліктів теж. В такому контексті вищезазначені країни, звісно, знаходяться в безпеці. Про можливості і переваги України написано і сказано багато, проведено не один SWOT та PEST аналіз, безумовний первинний потенціал є привабливим для інших та потребує уваги з середини країни, що загострює питання національної економічної безпеки.

В сучасних світових умовах взаємозалежності країн, питання ефективного використання власних можливостей є необхідним для сприяння завоюванню авторитету та справедливої позиції країни в світі. Можливості в кожному жителі, слід їх лише хотіти використовувати!

Наталья Грущинская

Print Friendly, PDF & Email