Для громадян вибори – це можливість змінити життя своєї країни, обрати інших кандидатів, які обіцяють покращити ситуацію в державі. Людям нічого не залишається як вірити цим обіцянкам та голосувати за тих, хто хоч якось відповідає їх політичним переконанням. 

Вибори це не лише задоволення своїх політичних амбіцій. Також це спосіб отримати владу та доступ до державного бюджету, тому боротьба на них завжди запекла. У хід йдуть різні методи маніпуляції, обману та підкупу.

В Україні це, звичайно незаконна діяльність, але через олігархічну систему здійснюється тиск на судові органи, як результат такі справи в кращому випадку доходять до розгляду, потім все одно розвалюються та закриваються.

Взагалі, підкуп електорату показує багато проблем України: від байдужості громадян до великого впливу олігархату на провладні структури. Тому ці спекуляції з виборцями часто вдаються. Мало кому цікаво розкривати злочині методи, це можливо лише у ЗМІ та різних соціальних мережах.

Як маніпулюють голосами?

В України вже не один раз проводилися вибори, тому з впевненістю можна говорити, що  існують багато механізмів підкупу.

Одне з популярних, так зване, “гречкосійство”. Це простий спосіб, який за допомогою безкоштовної роздачі продуктів харчування або інших речей, може зібрати багато електорату.

Наступним методом підкупу є “сітки”, що активно використовували на виборах 2019. Що ж воно таке:  представники партії або кандидата шукають серед незахищених верств населення людей, які готові за певну грошову винагороду підтримати їх.

“Карусель” — найпоширеніший з способу маніпуляцій на виборах. Людині спочатку дають бюлетень з уже відміткою напроти бажаного кандидата, але з місця голосування вона має винести пустий бланк, потім він передається іншій людині, заповнюється і так продовжується по колу. Звичайно, виборець отримує за це грошовий подарунок.

Зазначимо, що це лише 3 найбільш розповсюджених методів, насправді їх існує набагато більше. Ще раз підкреслимо, вони всі є незаконними, проте це нікого не турбує. Методи підкупу на виборах є однією з головних проблем нашої країни. Адже люди голосують не за того, хто їм сподобався, а через гроші. Це призводить до повного розчарування у політиці та зниження явки на виборах. Але все ж таки відмова від голосування це не вихід. Оскільки відомо, що в Україні активно використовуються голоси тих людей, які навіть не прийшли голосувати. Більше того можуть голосувати навіть тих, кого немає в живих, так звані “мертві душі”.

Підкуп виборців 2020

Зараз ми також можемо спостерігати за такими методами спекуляції, не лише на місцевих виборах, але й на 208 окрузі, що знаходиться у Чернігівській області. Він відомий тим, що від нього неодноразово балотувався відомий Олег Ляшко. На виборах 2020 від нього пройшов інший кандидат, який загинув у травні цього року. Через це за Законом України проводяться ще одні додаткові вибори, у яких візьме участь сам Олег Ляшко, Іван Донецьк, Віталій Чорний та інші. Судячи по активізації діяльності голови “Радикальної партії” у соціальних мережах, особливо у популярній зараз TikTok, де він знімає дивні відео, Олег Ляшко готується знову пройти у парламент. Невідомо яким чином відео без верхнього одягу йому у цьому допоможуть.

Як я згадувала вище, він  вже балотувався від 208 округу у 2012 році, де громадськістю було зафіксовано підкуп виборців, а саме під час святкування дня селища він передав у користування місцевих шкіл та будинку культури кілька ноутбуків, що є грубим порушенням законодавства. Як вже бувалий політик, Олег Ляшко знає як правильно робити маніпуляції. Тому зрозуміло, що 208 округ неодноразово був запідозрений у різних механізмах підкупу.

Також за новим виборчим кодексом, назначений короткий термін  (півтора місяці) агітаційного часу виборчої кампанії. Зараз виборчі округи стали набагато більше, а отже у кого відсутні великі ресурси, фактично не матимуть шансів перемогти. Іншими словами, на виборах знову будуть домінувати підкуп, роздача «гречки» і адмінресурс.

Як на мене, підкуп на виборах – масштабна проблема, яка, на жаль, існує до сих пір. Поки такі олігархи як Ахметов будуть спонсорувати проекти як Олег Ляшко, ми не будемо рухатись вперед. А з новим виборчим кодексом тим паче. Таке враження, що спеціально все робиться для того, аби не дати партіям без підтримки олігархів прийти до влади та реально намагатися щось змінити. Поки буде існувати такий «кістяк» як олігархи, що готові на виборах «викидати» велику кількість грошей та людей, які готові стати утриманцями, буде існувати і карусель, і сітка, і мертві душі. Звичайно, вони хочуть залишитись при владі, тому будуть всіма правдами і неправдами добиватися свого.

Хочу додати, що всі ці махінації є неефективними. Візьмемо ситуацію з Петром Порошенком у якого були, крім вище зазначених маніпуляцій у тому числі й адмінресурс, проте він все одно не досяг бажаного результату. А це свідчить про те, що не завжди з допомогою обману можна набрати велику кількість голосів.

Катерина Одарченко

Print Friendly, PDF & Email