Соціологія чітко показує: в Україні люди довіряють людям, а не інституціям. Понад 50% громадян не довіряють Уряду, Президенту та Верховній Раді. Остання взагалі має найбільший негативний рейтинг.
У чому причина?
На ці питання шукали відповіді під час дискусії Асоціації “Професійний уряд” (Professional Government Association of Ukraine, PGA), яка відбулась в Києві 5 липня. “Асоціація була заснована в 2014 році з ініціативи українців-випускників провідних університетів світу, які повернулись до України і заявили про свою готовність допомагати Уряду”, – каже голова правління PGA Артем Шаіпов.
Одного разу Тоні Блер, колишній Прем’єр-міністр Великобританії, сказав, що довіра людей до уряду тримається від одного до 3 місяців. Саме в цей час найбільш ефективно і швидко робити болісні, але потрібні реформи. Якщо за цей час не буде досягнуто перших результатів, довіра людей починає згасати і на сцені з’являється альтернатива – популізм. Популісти пропонують прості та легкі рішення на складні і болісні проблеми.
Історія реформ в Україні – це завжди була боротьба з корупцією. Цю тему завжди використовували перед виборами, але ніхто так і не досяг успіху в цьому. Тому якби й хтось наважився писати історію корупції в Україні, то починати дослідження мабуть потрібно було б з державних інституцій. Тому боротьба з корупцією – це і є одна з складових реформ держуправління.
Однією з причин корупції в Україні є те, що країна не мала чіткої візії, куди рухатись. Еліта країни надто часто змінювала напрям руху держави з одного зовнішнього вектору в інший. Так складалось, що ми очікували якоїсь партнерської сили з-за кордону, що замість нас хтось вирішить наші проблеми.
Вище керівництво держави переслідувало власні цілі і не пов’язувало свою долю та долю своїх дітей із Україною, а публічні інтереси суспільства ставило на другий план. Тому в нас не було ніколи довгострокового, стратегічного бачення, а лише тактичне, на короткий період – до наступних виборів. Тому комунікувати візію, ідею, філософію, успіхи держави – архіважливо. Це і є бачення і розуміння того, куди і як рухається держава.
Реформа держуправління – важлива частина змін, яких потребує країна. На першому місці безпека та макрофінансова стабільність. Щодо економіки, то слід втілювати перехід від сировинної складової до виробництва продукту з високою доданою вартістю. Боротьба з корупцією – одна з ключових реформ, оскільки корупція визначала і визначає філософію стосунків у державі. Зменшення присутності корупції в державних органах може відбутись тоді, коли буде зменшено ступінь втручання держави в регулятивні процеси. Є закон, який визначає порядок та культуру стосунків.
“No sexy results”, – каже депутат від Батьківщини Альона Шкрум і додає, що за останні 4 роки одну третину завдань зі стратегічного плану виконано, решта очікує виконання. Причиною того, що не все йде гладко, є брак кадрів та недостатня компетентність тих, хто впроваджує реформи.
Виконавча гілка влади конче потребує професіоналів. В PGA кажуть, що після Революції Гідності на стіл в.о. Президента Турчинова та тодішнього Прем’єр-міністра Яценюка поклали пропозицію, в якій висловили бажання прийти працювати в Уряд.
“Після Революції Гідності процес пішов, PGA вдалось створити публічний запит на професіоналів із освітою світового класу, багато таких людей тоді пішли в органи влади працювати на суспільство, однак піднята хвиля не довго протрималась. Момент для розгортання повномасштабної реформи державного управління вже у 2014 році було втрачено. На жаль, на тривалий час наша пропозиція втратила свою привабливість для влади. Фактично тільки з осені 2017-го імпульс до цієї реформи отримав друге дихання, коли знову з’явився запит на нових, високоосвічених, проактивних людей для наповнення новостворених директоратів у 10-ти пілотних міністерствах, а також Секретаріаті КМУ та Національному агентстві державної служби”, – каже Артем Шаіпов.
Проблему в Кабміні розуміють і кажуть, що процес якісних змін не зупинити. “Сучасний державний службовець має бути професійним, має нести високу відповідальність, на нього покладається багато завдань. І тому реформа, яку проводить Уряд, вперше дала можливість організувати прозорі конкурси на посади держслужбовців, завдяки якому можна подати документи он-лайн, пройти прозорий конкурс і стати державним службовцем”, – сказав Міністр Кабінету Міністрів Олександр Саєнко під час виступу на щорічній конференції PGA. Саєнко додає, що триває процес реформування міністерств, де метою є формування і впровадження сучасної політики, а також позбавлення невластивих їм повноважень. Для успіху в цій справі потрібен час. Це системні зміни, які не робляться в один день.
Звісно, найкраще комунікувати результат, натомість сам процес комунікації не такий цікавий. Якщо ж результатів немає, відповідно немає, що людям сказати. Але це не підстава для мовчання. “Розмовляти з людьми потрібно, оскільки в такий спосіб будується довіра”, – каже Френк Пол, голова “Групи підтримки України”. Довіра людей до процесу реформ – це ключовий аспект легітимності самих реформ.
Зрештою, результати, позитивні чи негативні, завжди комунікують самі за себе.
“Формула “Уряд від людей і для людей”, – каже Андрій Чахоян, фахівець зі стратегічних комунікацій, – є тим, що дасть якісні зміни в урядуванні”.
Комунікація не тільки результатів, але й емоцій, що зміни йдуть, країна не стоїть на місці. Самі собі маємо поставити запитання: що ми хочемо, якість чи кількість? Для якості потрібні інвестиції в якісні кадри, а кадри вирішують все. Так формується еліта. Вони змінюють правила гри та здатні наростити динаміку змін на краще.
Тарас Семенюк