Урок-квест – це заняття, яке проходить в ігровій формі. Якщо все правильно організувати – в захваті будуть як учні, так і педагог. Що потрібно врахувати і де подивитися приклади готових квестів – читайте далі.
ФОРМАТ
– Урок на свіжому повітрі. Для цього потрібно вийти на вулицю (парк, шкільний двір або ж поїхати на якусь екскурсію), де діти будуть шукати різні підказки і предмети, щоб потім, зібравши їх, вирішити головоломку, знайти скарб або відповісти на питання.
– Урок в замкнутому приміщенні. Принцип квесту – знайти вихід. Діти повинні виконати низку тих чи інших дій, щоб знайти ключ і врятуватися.
СКЛАДОВІ КВЕСТУ
– Мета. Це і є основа квесту. І якщо ви визначите її, як «Вивчення феодального ладу в Західній Європі», навряд чи це «спрацює». Інша справа – «Врятувати франкське селянство і допомогти йому в боротьбі за свої права з феодалами-кровожерами».
Квест-урок повинен нагадувати гру, пройшовши всі етапи якої ви досягнете певної мети, виконайте важливу місію.
– Ролі. Клас слід об’єднати у певні групи (залежно від тематики квесту). Кожна з груп вивчає свої обов’язки, права, ситуацію, в якій знаходиться, і мету, до якої прагне. Додасть «перцю» необхідність конкурувати між собою.
– Загадки і головоломки. Підготовка цих складових займе найбільше часу, тому що це повинні бути не просто питання, а креативні завдання, для вирішення яких необхідні знання.
– Правила. Всі учасники квесту повинні чітко знати правила і не порушувати їх.
– Сюжет. Квест-урок – це не просто вікторина або гра в «Брейн Ринг». Це, як ми вже писали, гра. З метою, місією і розвитком подій.
ЯКІ ІНСТРУМЕНТИ МОЖНА ВИКОРИСТАТИ?
Тут все залежить, де саме буде відбуватися урок-квест. Якщо на вулиці – то можна ввести в урок елементи спортивного орієнтування. Якщо це урок ботаніки – добре провести його в лісі або парку. Якщо це історія – можна організувати екскурсію, в ході якої залучити дітей до гри, щоб факти сприймалися легше і цікавіше.
Ще один варіант – поїздка в музей, в якому діти повинні уважно слухати гіда і розглядати експонати, адже потім це знадобиться для знаходження підказок.
ПОМИЛКИ ПРИ ПРОВЕДЕННІ КВЕСТ-УРОКІВ
– Занадто велика кількість учасників. Якщо учасників багато, навряд чи вдасться всіх залучити до гри в повній мірі. Тому деяким учням може стати нудно. Кожен учасник квесту повинен брати активну участь в завданнях. Тому поділ на команди – найкращий вихід.
– Перенасичення. Коли ви, продумуючи квест, хочете «запхати» в нього якомога більше – гра в підсумку може виявитися затягнутою і діти втомляться. Дотримуйтеся золотої серединки.
– Занадто складні завдання. Звичайно, квест передбачає подолання труднощів і «кипіння мізків», однак якщо зі складністю завдань переборщити, учням може стати просто нецікаво.
ПРИКЛАДИ КВЕСТ-УРОКІВ
Квест-уроки з природничо-математичних дисциплін – ТУТ.
Урок-квест «У пошуках скарбів» – ТУТ.
Квест-уроки з різних предметів – ТУТ.
Квест для початкової школи – ТУТ.