Адміністрація президента США Дональда Трампа хоче укласти 90 торговельних угод за 90 днів, але є проблеми зі швидким урегулюванням торговельної війни. Про це інформує Reuters 12 квітня.
У статті йдеться про те, що комісар ЄС із торгівлі Марош Шефчович 14 квітня стане одним із перших зовнішньоторговельних посадовців, які прибудуть до Вашингтона для термінових переговорів щодо тарифів, про які Трамп оголосив 2 квітня. Євросоюз є одним із найбільших торговельних партнерів США, обсяг двосторонньої торгівлі з яким торік становив майже $1 трлн.
Але коли прибуде Шефчович, головний переговірник Трампа з питань тарифів, міністр фінансів Скотт Бессент буде в Буенос-Айресі, щоб продемонструвати підтримку економічних реформ Аргентини, а не у Вашингтоні, навіть незважаючи на те, що на Аргентину припадає лише $16,3 млрд двостороннього річного товарообігу зі США, зазначає медіа.
Відсутність Бессента, як пише ЗМІ, посилює сумніви серед торговельних експертів щодо того, як ефективно адміністрація може керувати такою кількістю одночасних переговорів, а також щодо загальних перспектив досягнення 90 угод за 90 днів.
“Ухвалення цих рішень потребуватиме серйозних переговорів. За цей час ми не зможемо укласти всеосяжну угоду із жодною із цих країн”, – сказала колишня головна переговірниця торговельного представника США, яка очолює Інститут політики азійського суспільства, Венді Катлер.
Торговельний радник Білого дому Пітер Наварро 11 квітня в ефірі Fox Business Network заявив, що Бессент, торговельний представник США Джеймісон Грір і міністр торгівлі Говард Лутнік можуть виконати цю роботу.
“Отже, ми плануємо укласти 90 угод за 90 днів. Це можливо. Зрештою, Трамп, бос, буде головним переговірником. Нічого не відбувається без його дуже уважного вивчення”, – сказав він.
Автори статті наголошують, що навіть найменша з торговельних угод першого строку Трампа – перегляд положень Угоди про вільну торгівлю між США та Південною Кореєю, які стосуються автомобілебудування й виробництва сталі, – тривала понад вісім місяців, тоді як всеосяжна Угода про торгівлю між США, Мексикою та Канадою тривала більше ніж два роки.
“Ми можемо дійти до того, що президент зможе укласти ці угоди. Він може вести переговори, і якщо угода гарна, він може розглянути можливість її ухвалення, а якщо ні, то він дістане тариф”, – сказав Грір.
Логістика координації 90 пакетів переговорів – це лише одна з перешкод для розтягнутої адміністрації, зазначили журналісти.
За словами дипломатів, багато головних посад не заповнено, а посадовці, які там працюють, часто зайняті іншими завданнями, як, наприклад, посадовці міністерства фінансів, які зустрічалися 11 квітня з представниками України щодо критично важливої угоди з видобування корисних копалин.
Ще одним ускладнювальним чинником є невизначеність щодо позиції США в торговельних питаннях, додало друге дипломатичне джерело, зазначивши, що кожен із головних торговельних радників Трампа має свою власну точку зору.
Деякі країни, зокрема Великобританія, Австралія й інші, обговорювали питання торгівлі з адміністрацією з моменту інавгурації Трампа в січні, але безрезультатно, резюмує агентство.
Контекст
2 квітня Трамп оголосив про запровадження мит на імпорт товарів із багатьох країн, їхній рівень – від 10% до 49%.
Група лідерів країн засудила нові глобальні взаємні мита.
3 квітня Трамп заявив, що готовий знизити тарифи на імпорт, якщо інші країни запропонують йому щось “феноменальне”.
8 квітня він розповів, що світові лідери нібито домагаються від нього зниження торговельних мит. За його словами, глави країн телефонують і “цілують йому дупу”, щоб спробувати знизити введені США тарифи.
9 квітня Трамп оголосив у своїй соцмережі Truth Social про 90-денну паузу в нарахуванні введених раніше мит. Глава Білого дому зазначив, що рішення набуває чинності негайно. Водночас Трамп ще більше підвищив мита для Китаю. Він висловив сподівання, що “якось у найближчому майбутньому Китай зрозуміє, що часи, коли він обкрадав США й інші країни, більше не будуть прийнятними”.
10 квітня Бессент і міністр торгівлі США Говард Лутнік закликали Трампа зупинити дію запроваджених ним тарифів.
11 квітня президент Франції Еммануель Макрон сказав, що зупинення нових тарифів США є сигналом до переговорів, але ця пауза залишається ненадійною через подальшу невизначеність і дію раніше застосованих американських мит.
12 квітня Трамп заявив, що може запропонувати деякі винятки зі свого 10-відсоткового тарифу для більшості торговельних партнерів США.