З початку XXI ст. століття, категорії «релігія і маніпуляції», «тероризм і економіка», почастішали в оцінках експертів та пересічних громадян. Не дивно, цьому сприяли події 2001 року, і кожен подальший рік XXI століття.
2022 рік – особливий в проявах тероризму.
Якщо в середньовіччі насильство мало особливе місце в визначені місця дворянської родини, гільдії, церкви тощо (війни були вигідні для еліт Великої Британії, Німеччини, США у 1914 році; в 1846 році для США при захопленні Каліфорнії, Колорадо, Канзасу, при вторгненні в Мексику, коли успішність війни підвищувала економічний добробут і політичну владу) і в той же час місця в такому суспільству тероризму як явищу не було. То в сучасному світі цивілізовані державні політики направлені на мінімізацію рівня політичного насилля на своїх територіях, такі країни можуть вести боротьбу за контроль за містами, корпораціями, організаціями без застосування збройних сил.
Друга світова війна довела, що війна не приносить збагачення, а лише руйнації і жертви. Приклад Ізраїлю також свідчить, що при, навіть, успішній війні 1967 року, більшість окупованих територій створює економічний тягар та борги для країни.
Як зазначав в своїй книзі ізраїльський історик Ной Харарі – «станом на 2022 рік «успішність» війни під великим сумнівом в цивілізованому світі, і країни не наважуються ризикувати, тим більше враховуючи можливості отримати збагачення цивілізованим шляхом».
Але, не зважаючи на абсолютну здравість його суджень, війна в XXI столітті іде і нищить.
Певно сучасні прогресивні погляди і негативний досвід війн або не знають або не аналізують в сусідній державі під назвою «росія». З 2014 року вибухнули і проявили своє справжнє обличчя та наміри, а з 24 лютого 2022 року нагадали всім та агресували. Безпрецедентне втручання і анексія росією українського півострова Крим, військові дії на Сході України стали лише початком безумств росії.
У війні росії проти України можна констатувати тероризм в різних проявах.
Визначення, яке наводиться в більшості теоретичних праць: «Тероризм не має релігійного чи національного забарвлення» починає ставитися під великий сумнів, тому як національне забарвлення, як раз, чітко проявлено в російській суцільній агресії проти Українських мирних жителів, дітей, жінок.
Тероризм прямої дії з наслідками по всьому світу.
ООН уже прогнозує безпрецедентну глобальну голодну кризу через війну в Україні. Урожаї в Азії, Африці, Південній і Північній Америці постраждають через зростання цін на добрива та енергоносії. Дестабілізація ринків енергоносіїв, загострення нестачі харчів та бідність у багатьох країнах, що розвиваються, подорожчання нафти майже у 4,5 раза спричинило зростання цін з часів найбільшої нафтової кризи 1970-х. Санкції та ембарго створили обмеження для кредиторів, страховиків та перевізників, що спричинить скороченню світової торгівлі на 3%. Метали, продукти нафтопереробки, продукти харчування – позиції, які набули найбільшої вразливості під час війни.
Зміцнення долара призводить до подорожчання позик у валюті і дестабілізує більшість країн, що розвиваються, зменшуючи їх інвестиційну привабливість.
Чи можемо визначити, скільки коштів вкладається в тероризм? А скільки коштів приносить тероризм чорному ринку?
Скільки жертв прямих і непрямих, фізично і морально приносить тероризм і війна?
Впевнена, що аргументи щодо невигідності війни зрозумілі кожному, але не будуть почуті «російським сусідом». Маріуполь, Буча, Ірпінь, Кременчук, Харків, можна перелічити всю географію України- суцільні наслідки тероризму росії.
«Війна і тероризм являють собою повний занепад людяності; вони підривають і обмежують цінності, що лежать в основі прав людини, а разом з ними і правову систему, що має їх захищати»- https://www.coe.int/uk/web/compass/war-and-terrorism
Літератури з тероризму є достатньо, але пригадалась фраза з курсу про тероризм професора Єльського університету: «Терорист здійснює агресію для задоволення своїх страхів, і ніяких раціональних пояснень чи економічних вигід тут може і не бути».
Тероризм – це цілеспрямована й добре продумана політична боротьба, в якій насильство намагаються виправдати ідеологічними цілями. В основі тероризму закладені відчуття несправедливості і пригнічення, їх і використовують для маніпуляцій та виправдання свого насильства. Так, російському населенню роками втлумачувалась ненависть до українців та вигадані загрози, і тому чекати від нього підтримки чи хоч будь-яких дій- марно. Вони інваліди тероризму від своєї ж влади назавжди.
Якщо до 2022 року, тероризм асоціювався з релігією, в першу чергу, то тепер, тероризм- це росія без релігії, без економіки, без цінностей, без свободи.
Наталія Грущинська
—————————————————————————————————————————————————————————-
Друзі! Важлива Ваша підтримка!
Ми, журналісти та аналітики EconomistUA, у цей вирішальний для України час продовжуємо писати правду про війну та протидіяти пропагандистським інформаційним атакам ворога.
Засновник та шеф-редактор нашого порталу з першого дня війни перебуває в рядах Збройних Сил України. Підтримайте нашу редакцію у боротьбі на інформаційному фронті! Разом до перемоги!
Слава Україні!
- Приватбанк: 4731 1856 3079 7527 (Лисак Уляна)
- PayPal: darina27@gmail.com
- IBAN: UA933052990262016400935053834 (Lysak Uliana)
- Webmoney: Z017725753655
—————————————————————————————————————————————————————————-