Як Ви проводите свій вільний час? Наскільки він є ефективним за своїм покликанням для Вашої подальшої діяльності?

Культурна складова кожного суспільства по різному визначає особливості проведення дозвілля. Політичній устрій, економічні уподобання, розуміння культурної спадщини, цінності соціуму- це не всі фактори, які визначають характер уподобань проведення вільного часу, потрібно враховувати особливості трансформації світу, електронізацію, віртуальність, залучення штучного інтелекту та обсяги їх в певних країнах.

Наскільки важливим є те, як проводить вільний час людина? Робочий тиждень в Україні офіційно становить 40 годин, в середньому в Європі- 37 годин, наприклад в Греції, Чехії, Польщі — по 40 годин, в Нідерландах- 30. В Іспанії і Франції- 37 годин, Данії — 33, Німеччині — 35. Ситуація в азійських країнах інша, середній робочий день в Китаї становить 10 годин, враховуючи, що робочих днів 6, то виходить 60 годин на тиждень. В Північній Кореї- 68 годин, і лише у 2018 році скоротили до 52 годин. Погляди на робочий час і відпочинок в кожній країні відображає її ментальність, рівень освіти, що, в оптимальних формах, отримує реалізацію в державній політиці. Згідно Кодексів законів про працю України, відпочинок передбачає перерву для відпочинку і харчування (ст. 66), вихідні дні(ст. 67, 68), святкові і неробочі дні (ст. 73), щорічні відпустки (ст. 74, 75, 76), творчі відпустки (ст. 77), відпустки для підготовки та участі в змаганнях (ст 77-1). Відпочинок розглядається як час, протягом якого працівники вільні від обов’язку працювати і вправі використовувати його на свій розсуд. І тут виникає цілий асортимент питань, що ввважається кожним як відпочинок, що пропонується в якості відпочинку, який перелік розваг, тощо.

Вільний час може використовуватися людиною для участі в суспільно-політичному житті, додаткової творчої діяльності у сфері техніки, науки, мистецтва, розвитку своїх духовних і фізичних здібностей, а також для різного роду розваг.

Відповідно, соціальний ефект розвитку індустрії дозвілля впливає на формування особистих і суспільних потреб.

Під впливом нових, насамперед цифрових технологій, а з застосуванням можливостей штучного інтелекту, які можуть поєднуватися з іншими новими технологіями, особливо такими як віртуальна реальність, відбувається виникнення нових видів розваг та відпочинку.

Більшість українців практично не витрачають гроші на відпочинок і подорожі, тоді як європейці і американці виділяють на це до десятої частини своїх заощаджень.

Так, категорія витрат на відпочинок і культуру забирає у українців всього 1,5%, з них на оплату туристичних послуг припадає менше 0,05% витрат. Європейці та американці витрачають в категорії «відпочинок і культура» близько 9% своїх доходів. 44,5% своїх доходів українці витрачають на придбання продуктів харчування та безалкогольних напоїв.

А як же трудоголіки-жителі азійських країн?

Держава відіграє значну роль в житті жителів Китаю, комуністичний устрій має силу рекомендувати, як мінімум місця закордонного відпочинку та певною мірою організацію вільного часу. Наприклад, Східні та Арабські регіони не заборонені, але і не одобрені державою, натомість віддається перевага Таїланду, Японії. При цьому, слід врахувати, що лише 10% Піднебесної можуть дозволити собі зарубіжні мандри.

В Японії ситуація загострена в інший бік, присутньо явище «каросі»- смерть від роботи. Фізичні та психологічні фактори, які змушують працювати понаднормово призводять до того, що людина не встигає відпочивати та може вмерти прямо на робочому місті або закінчити життя самогубством. Офіційно днів відпочинку у японця- 18, проте отримують можливість використати в середньому до 8 днів. Прогнозовано на кінець 2021 року, внаслідок пандемії, японські домогосподарства витратять на відпустку на 4% менше ніж в минулому році (близько 600 дол.США).

Найбільшим світовим ринком розваг за обсягом (960 млрд.дол.США) є США, а зростаючі тенденції до 10% на рік характерні для країн Латинської Америки.

Серед країн на ринку відпочинку та розваг домінує така група: Бразилія, Індія, Росія, Близький Схід і Північна Африка, Мексика, Індонезія й Аргентина. Саме ці країни та регіони демонструють високі темпи зростання і, водночас, великі обсяги. Прогнозується, що на кінець 2021 р. їх частка складатиме 24% світових доходів.

Окремо можна говорити про електронний світ розваг: телевізор, комп’ютерні ігри, ігрові приставки, ігри на мобільних телефонах, планшетах, соціальні мережі, тощо. Цей сектор приносить прибутки і певні впливи на все суспільство та заслуговує на окреме дослідження.

Слід зазначити, що відпочинок є важливою частиною життя людини, особливості його реалізації визначаються інтересами, можливостями людини і державна політика має обов’язково враховувати та структурувати інтереси громадян, комплексно турбуючись про їх дозвілля, таким чином забезпечуючи собі перспективу ефективних працівників.

Наталія Грущинська

Print Friendly, PDF & Email