Фонд Карнеґі за міжнародний мир нещодавно оприлюднив свій прогноз під назвою: «Як коронавірус змінить демократію та управління в усьому світі?». Цей прогнозовано негативний сценарій для демократії передбачає, що нова пандемія коронавірусу не лише спричинить руйнування системи охорони здоров’я та глобальної економіки, але й порушить демократію та управління в усьому світі.
Автори прогнозу – Френсіс Браун, Томас Каротерс, Саскія Брехенмахер – у своєму дослідження приходять до висновку, що коронавірус, ймовірно, перетворить стовпи демократичного управління (виборчі процеси, цивільний контроль над військовими силами та громадянське суспільство) і, можливо, змусить переглянути глобальну дискусію щодо достоїнств авторитаризму та демократії.
Пандемія майже напевно спричинить значний вплив на управління державою через обтяження його основних функцій: ускладнення оподаткування, слабшання соціально-політичної згуртованості, посилення корупції, невирішені відносини між національним та місцевим урядами та трансформацію ролі недержавних суб’єктів.
Централізація влади
Неліберальні лідери скористаються кризою для закріплення своїх позицій при влади. Наприклад, в Угорщині новий закон дозволяє прем’єр-міністру Віктору Орбану керувати безстроково, без будь-якого контролю парламенту.
Обмеження фундаментальних прав людини: цензура
Однією з особливо чітких тенденцій є посилений контроль над вільним висловленням думок та засобами масової інформації під виглядом боротьби з «дезінформацією» щодо вірусу. Наприклад, уряд Китаю цензурує інформацію про свою протидію та затримав журналістів, які повідомляли про вірус.
Посилене спостереження за громадянами
Криза також прискорює використання урядами нових технологій спостереження за громадянами. Наприклад, в Ізраїлі та Південній Кореї влада використовує дані про місцезнаходження смартфонів для відстеження громадян, які перебували в інших країнах і мають високий ризик зараження вірусом.
У Гонконзі новоприбулі повинні носити електронні браслети для відстеження їх місцезнаходження; Сингапур відстежує контакти людей і публікує детальну інформацію про кожного відомого інфікованого.
Виборчі «канікули»
Пандемія загрожує змінити виборчі процеси у всьому світі. США вже відкладали декілька президентських виборів на рівні штатів, а кандидати скоротили мітинги та агітацію. Декілька европейських крайн, наприклад Італія, Північна Македонія, Сербія, Іспанія та Великобританія відклали проведення національних або місцевих виборів. Ефіопія також. Таке відтермінування виборів означає, на думку фахівця Фонду Томаса Каротерса, що громадяни (хоч і тимчасово) позбавлені свого права обирати собі лідерів у той час, коли вибір керівництва має першочергове значення. Навіть там, де вибори вже відбуваються, негативний вплив на явку виборців має те, що значена участь в голосуванні людей похилого віку та вразливих верст населення.
Враховуючи складність кризи, короткострокові відстрочки прийнятні, адже ризики для виборців та працівників виборчих комісій дуже великий. Але деякі уряди можуть використати пандемію як привід для того, щоб не проводити вибори взагалі або дочекатись більш сприятливого для себе електорального настрою.
З позитивних новин – короновірус підштовхне інновації в технологіях голосування. Можливість дострокового голосування, голосування поштою, дистанційно та онлайн – ці варіанти значно розширять виборчі потенції. Так, Південна Корея дозволить на громадянам на найближчих парламентських виборах голосувати з дому або з лікарні.
Невтішні висновки науковців
Незабаром буде хвиля політичного зриву, який буде спричинений розгортанням світової економічної кризи. Потенційно руйнівне зростання економічної нерівності, безробіття, боргів та бідності, а також тиск на стабільність фінансових установ поставить величезні навантаження на всі держави.
Після глобальної фінансової кризи, що сталась в 2008 році, мало хто передбачив велику кількість негативних політичних наслідків. Однак, ця криза в кінцевому рахунку спричинила піднесення та поширення неліберального популізму, роздробленість партійних систем та згуртування кількох авторитарних.
Отож, політичні ефекти вірусу неминуче проникнуть повсюди і продовжуватимуть впливати на порядок денний ще довгий час після ослаблення надзвичайної ситуації. Саме тому час готуватися саме зараз.