15-16 листопада на індонезійському острові Балі проходить історичний саміт G-20, який, на думку експертів, є найбільш насиченим і напруженим за більш ніж 20 років існування групи. Вторгнення російської армії в Україну, енергетична та продовольча кризи завдали серйозного удару по глобальній системі безпеки та світовій економіці, вимагаючи негайного втручання найбільш впливових країн світу для стабілізації обстановки.
При цьому Китай, який є другою економікою світу, на загальну думку може зіграти видатну і одну з провідних ролей у процесі стабілізації. При цьому виступ у вівторок на саміті G20 голови КНР Сі Цзіньпіна намітив контури плану дій, який наголошує на важливості єдності міжнародної спільноти: за його словами, світові необхідно сприяти більш інклюзивному, універсально корисному та сталому глобальному розвитку.
“Розвинені країни повинні щиро допомагати відсталим країнам і забезпечити більше глобальних суспільних благ. Великі держави тим більше повинні з належною відповідальністю докладати максимальних зусиль до справи глобального розвитку”, – заявив глава китайської держави.
Пропозиції глави КНР
Спостерігачі зазначили, що мова китайського лідера пропонує світові керівництво з подолання глобальних проблем, включаючи продовольчу та енергетичну кризи, коли багато країн світу перебувають під загрозою.
Саміт G20 стартував у вівторок уранці на індонезійському курортному острові Балі.
Прибувши на головне місце проведення саміту, світові лідери, яких вітав президент Індонезії Джоко Відодо, розпочали першу робочу сесію, присвячену глобальній продовольчій та енергетичній безпеці, у рамках плану Індонезії щодо саміту, який присвячено відновленню світової економіки.
За словами експертів, зараз світ дійсно потребує того, щоб великі країни взяли на себе відповідальність за об’єднання міжнародного співтовариства та допомогу світу в подоланні криз і відновленні від їх наслідків.
Експерти відзначають, що Китай, який перебуває у статусі глобальної держави з потужною економікою та величезним впливом на світ, зробить свій внесок у виході з нинішньої кризи, і Сі пропонує відповіді Китаю на питання, що повстали так гостро.
Наголошуючи на єдності та солідарності
У своєму виступі Сі зазначив: “Ми зустрічаємося під час важливих змін, небачених за сторіччя, змін, які мають значення для світу, нашого часу й історії. Пандемія COVID-19 все ще продовжується. Світова економіка стає дедалі тендітнішою. Геополітична ситуація залишається напруженою. Світове управління серйозно розбалансоване. Продовольча та енергетична кризи посилюються одна з одною. Усе це створює величезні проблеми нашого розвитку”.
Сі Цзіньпін заявив, що всі країни мають змінити поділ на єдність, конфронтацію на співпрацю та ізоляцію на інклюзивність.
Лідер КНР також зазначив, що всі країни повинні об’єднати зусилля, щоб відповісти на питання нашого часу: “Що не так із цим світом, що ми маємо з цим робити, щоб подолати труднощі та разом створити краще майбутнє”.
Сі закликав зробити глобальний розвиток більш інклюзивним, стійким і вигідним для всіх.
На робочому засіданні у вівторок уранці президент Індонезії Відодо заявив світовим лідерам, що світ не потрібно ділити на частини.
“Ми не повинні допустити, щоб світ поринув у нову холодну війну”, – повідомляє Bloomberg.
Інші світові лідери також попереджали про тяжкі наслідки поділу та протекціонізму для світової економіки. Кристаліна Георгієва, директор-розпорядник МВФ, заявила, що не можна допускати протекціонізму, оскільки він призводить до того, що світ розпадається на окремі блоки. Вона попередила, що розділений світ щороку втрачатиме щонайменше 1,5% ВВП, повідомило у вівторок агентство Bloomberg.
Зустріч з Байденом
Під час знакової зустрічі між президентом США Джо Байденом і лідером КНР Сі Цзіньпіном, останній заявив, що ситуація у відносинах між США та Китаєм не відповідає корінним інтересам двох країн та міжнародної спільноти. Країни повинні знайти правильний шлях уживання між собою.
За словами Сі, політика китайської партії та уряду є прозорою та має яскраві й чіткі стратегічні наміри. Китай планує й надалі проводити незалежну та мирну зовнішню політику, підтримуватиме систему ООН та міжнародний порядок.
“Ми всебічно сприяємо великому омолодженню китайської нації та модернізації за китайським зразком, продовжуючи брати за відправну точку реалізацію прагнення народу до кращого життя, неухильно проводити реформи та відкритість, сприяти побудові відкритої світової економіки”, – підкреслив він.
Сі також зазначив, що китайсько-американські відносини не повинні бути грою, у якої одна зі сторін буде в програші, оскільки успіх країн є можливістю, а не викликом.
“Китай ніколи не прагнув змінити існуючий міжнародний порядок, не втручається у внутрішні справи Сполучених Штатів, а також не має намірів кинути виклик або замінити Сполучені Штати. Обидві сторони повинні дотримуватися взаємної поваги, мирного співіснування та взаємовигідного співробітництва, а також спільно працювати над забезпеченням того, щоб китайсько-американські відносини розвивалися правильним курсом, не позіхаючи та не втрачаючи швидкості, не кажучи вже про зіткнення”, – додав лідер КНР.
Голова КНР також зауважив, що США і Китай є країнами з різними історіями, культурами та соціальними системами й у майбутньому вони також матимуть розбіжності, однак це не повинно бути перешкодою в розвитку їх відносин.
Байден, зі свого боку, заявив, що США не мають наміру вступати в конфлікт з Китаєм, а також “відмежовуватись” від країни або ж перешкоджати її економічному розвитку.
Оцінки експертів
Зустріч голови КНР та президента США тривала понад 3 години, що є потужним сигналом про дуже глибокий рівень переговорів. Про це на власній сторінці у соціальній мережі Facebook пише доктор економічних наук, Президент Інституту геополітики та стратегічного менеджменту Віталій Скоцик.
“Результат – зустріч тривала три години. Для такого рівня подій йде серйозна підготовка відповідних служб та підрозділів. Теми ретельно готуються та відпрацьовуються можливі сценарії розгортання розмови. Зрозуміло, що в зовнішнє середовище виходить тільки те, що можна сказати та по чому є чітка спільна позиція. Такою спільною позицією президента США Джо Байдена та лідера Китаю Сі Цзіньпіня вчора була виголошена недопустимість використання погроз чи застосування ядерної зброї росією у війні проти України. Ця заява та рішення про спільну роботу щодо подолань проблем клімату стали двома основними меседжами по результатах розмови. Україна на першому місці та це важливо, багато деталей зустрічі лишилось у людей, кому потрібно про них знати, нам же важливий результат”, – зазначив Скоцик.
На зустрічі з Сі на Балі у вівторок президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Франція підтримує незалежну дипломатію та виступає проти конфронтації блоку. Макрон сказав, що перед нинішньою нестабільною міжнародною ситуацією Франція сподівається й надалі підтримувати дух взаємної поваги, рівності та взаємності з Китаєм.
Заклик голови КНР до єдності та інклюзивного глобального розвитку також позитивно сприйняли глобальні експерти.
Сельчук Чолакоглу, директор Турецького центру азіатсько-тихоокеанських досліджень в Анкарі, зазначив, що Китай відіграв дуже відповідальну роль у запобіганні серйозному перелому у світовій економіці з початку пандемії, та як провідна торгова країна, Китай відіграє дуже важливу роль у глобальних ланцюжках поставок.
“Пропозиція Сі, що складається з трьох пунктів, складалася з всеосяжного, універсально корисного і сталого плану глобального розвитку та вказує на конкретну дорожню карту для стимулювання глобального сталого розвитку”, – сказав Чолакоглу у вівторок.
Співпраця замість поділу
У своєму виступі на G20 Сі Цзіньпін сказав, що продовольча та енергетична безпека є найактуальнішими проблемами глобального розвитку. Корінною причиною криз, що продовжуються, є не виробництво або попит, а перервані ланцюжки поставок і міжнародне співробітництво.
Сі заявив, що світ має рішуче протистояти спробам політизувати питання продовольства та енергетики, або використовувати їх як інструменти та зброю.
Коментуючи його виступ, Ван Івей, директор Інституту міжнародних відносин Китайського університету Женьмінь, заявив ЗМІ, що міжнародне співробітництво зараз потребує солідарності та справжньої багатосторонності.
У своєму виступі Сі додав: «Ініціатива глобального розвитку (GDI), яку я запропонував, спрямована на задоволення довгострокових цілей та нагальних потреб загального розвитку світу, зміцнення міжнародного консенсусу щодо сприяння розвитку, створення нових рушійних сил глобального розвитку та сприяння загальному розвитку та прогресу всіх країн».

Протягом одного року понад 60 країн приєдналися до Групи друзів GDI. Китай заснував Глобальний фонд розвитку та співробітництва Південь-Південь і збільшить фінансування Фонду миру та розвитку Китай-ООН, сказав Сі Цзіньпін.
Щодо подолання продовольчої та енергетичної криз, Сі додав: «Цього року Китай разом із шістьма партнерами, включаючи Індонезію та Сербію, запропонував Ініціативу міжнародного співробітництва зі створення стійких і стабільних ланцюжків виробництва та поставок, приєднавшись до інших країн, які закликають до створення Глобального партнерства зі співробітництва в галузі чистої енергії, та висунув Ініціативу міжнародного співробітництва в галузі глобальної продовольчої безпеки в G20. Ми сподіваємося на поглиблення співпраці з усіма сторонами у цих галузях.
Аналітики зазначають, що Китай як велика держава, що володіє силою, можливостями та впливом, працює з іншими країнами над вирішенням спільних проблем.
Більше того, все більше і більше країн були мотивовані та переконані приєднатися до співпраці для створення спільноти зі спільним майбутнім для людства разом, і в майбутньому така співпраця розширюватиметься, а глобалізація реформуватиметься та покращуватиметься завдяки зусиллям Китаю та його глобальних партнерів.