До українського парламенту поданий законопроект, який повинен завершити судову реформу, - "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". Проте і його підготовка, і ряд положень документу йдуть врозріз з європейським законодавством, що вже викликало негативну реакцію адвокатського самоврядування. "Законопроект 9055 може призвести до помилкових або вочевидь шкідливих правових експериментів, що порушить право людини на захист, створить хаос в регулюванні адвокатської діяльності і багато в чому послужить задоволенню кулуарних потреб окремих осіб", - зробила висновок робоча група Ради адвокатів України, яку довелося оперативно створювати для аналізу законодавчої новинки.
Так, саме так: представники адвокатського самоврядування, яке зібралися реформувати, не були ознайомлені з "реформаторським" законопроектом до того, як від імені Президента його зареєстрували у Верховній Раді.
Як таке може статися в демократичній державі? На жаль, в нинішній час, Україні може. Буквально за пару днів до подання до парламенту законопроекту № 9055 "Про адвокатуру і адвокатську практику", громадськості презентували результати опитування практикуючих адвокатів України, проведеного Центром прикладних досліджень. Зокрема, відзначалося, що тільки 23% адвокатів ознайомлені з проектом закону "Про адвокатуру". Ще 48,6% станом на середину серпня мали часткову інформацію, проте її було недостатньо для формування власної позиції по цьому документу.
Варто відзначити, що більше 28% адвокатів (а всього телефонним опитуванням було охоплено 1000 респондентів, які репрезентували 40 тис. адвокатів України) були взагалі не знайомі із згаданим проектом закону.
"У блоці питань, що стосуються реформи адвокатури, відзначається велика кількість тих, хто не визначився. Більше 50% респондентів не можуть дати змістовної відповіді. Коментарі адвокатів свідчили про те, що у них немає достатньої інформації про законопроект і реформу в цілому. Респонденти скаржилися, що внаслідок дефіциту публічної інформації про законопроект, вони не можуть скласти власну думку відносно реформи", - відмітив під час презентації результатів дослідження (5 вересня) аналітик Центру прикладних досліджень Юрій Щедрин.
Відмітимо, що упродовж трьох років (саме стільки триває робота над змінами закону про адвокатуру) Національна асоціація адвокатів України (НААУ) неодноразово намагалася приєднатися до роботи над реформою галузі. Проте, єдиний орган адвокатського самоврядування Рада судової реформи та розробники законопроекту, зокрема, наполегливо ігнорували: повноважних представників НААУ не включили до складу Ради з питань судової реформи, звернення і пропозиції до законопроектів, що розроблялися, залишали без уваги.
У результаті Ради з питань судової реформи кулуарно, без широкого залучення громадськості, схвалив проект закону, написаний для адвокатів без їх участі. А куратори з Адміністрації Президента внесли цей документ до парламенту, як невідкладний. Ще й заявили (https://www.president.gov.ua/news/prezident-vnis-do-parlamentu-proekt-zakonu-ukrayini-pro-advo-49434), що він "підготовлений у взаємодії з експертами Ради Європи, представниками професійного юридичного і адвокатського самоврядування".
Що ж ми маємо в результаті?
Рада судової реформи, створивши законопроект без залучення представників НААУ - професійною адвокатською організацією, порушила зобов'язання України перед Радою Європи і умови угоди про асоціацію з ЄС.
Що стосується суті документу, то він несе в собі істотні загрози звуження професійних прав адвокатів і допускає ряд концептуальних помилок. Наприклад, розширене поняття адвокатського запиту нівелюється великими можливостями відмов у відповідях на них. Передбачені і доповнення Кримінального процесуального кодексу, які дозволять суду визначати, що учасники процесу зловживають своїми процесуальними правами. З'являється і простір для порушень при винесенні підозр спеціальним суб'єктам (в т.ч. адвокатам, що відкриває можливості для їх обшуків).
Як відмічає у своїх висновках робоча група Ради адвокатів, зміст законопроекту № 9055 не відповідає міжнародним стандартам і демократичним процедурам проведення реформ. "За своїм змістом будь-які зміни профільного законодавства повинні гарантувати подальше зближення адвокатури до європейських стандартів. Пріоритетом в цьому процесі мають бути посилення захисту прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності. І це питання не лише професійного інтересу - це питання захисту прав громадян і функціонування України як правової держави", - робить висновки робоча група РАУ.
Адвокати, як захисники прав людей, виступають проти законопроекту 9055.
Принципова позиція НААУ - "реформаторський" законопроект 9055 повинен пройти оцінку Венеціанської комісії, як дорадчого органу Ради Європи з питань конституційного права, котрий надає висновки про відповідність проектів законодавчих актів європейським стандартам та цінностям. Підтримуючи необхідність прозорої і професійної реформи адвокатури, Національна асоціація адвокатів України виступає проти маніпуляцій європейськими оцінками і тіньових спроб повернути адвокатуру під контроль держави.
НААУ напрацювала альтернативний законопроект, що базується на пропозиціях адвокатського співтовариства з усієї України. У його основу покладена реальна проблематика діяльності адвокатури, практичні потреби адвокатів, а також досвід розвитку адвокатського самоврядування, практикові ЕСПЛ, основні міжнародні документи, що стосуються інституту адвокатури.
Те, що відбувається з реформою адвокатури є тестом на готовність проводити реальні проєвропейські реформи, особливо для Адміністрації Президента. Або побудова європейської правової держави Україною буде відкладена на невизначений час.
Сергій ВИЛКОВ, Голова Комітету з питань безоплатної правової допомоги при НААУ, Голова ревізійної комісії адвокатів м. Києва, Голова Адвокатського об’єднання «InHelp», адвокат