Подружній парі пенсіонерів, що проживала поблизу Донецького летовища у селі Водяне Донецької області вдалось відсудити в України 6,7 млн гривень компенсації за зруйнований в ході АТО будинок. Також суд стягнув по 10 тисяч гривень моральної шкоди на кожного з подружжя.

Після початку боїв в червні 2014 року пенсіонери змушені були виїхати, а в жовтні в їх будинок потрапив перший снаряд. Подружжя приїхало, відремонтувало пошкодження, але не могло залишатися в будинку надовго, оскільки електропостачання і вода були відсутні, а в окрузі йшли бої.

З січня 2015 року в будинку розташувався військовий штаб. Будинок зайняли військовослужбовці 93-ї військової бригади та батальйону «Запорізька Січ». Приїхавши знову в березні 2015 року, подружжя виявило, що будинок займають 30-40 осіб військовослужбовців. У будинку були розбиті вікна, зруйнований сад, всі меблі були розбиті та винесені на вулицю, килими розрізані й розвішені на вікнах, які були закладені мішками з піском. На третьому поверсі стояв танковий кулемет розгорнутий в бік аеропорту. У гаражі розташували склад боєприпасів, а в кожній кімнаті лежали гранати. Тому в будинку жити було неможливо, і подружжя знову поїхали.

У жовтні 2015 року зі третього поверху будівлі вівся обстріл в напрямку аеропорту Донецька, який знаходиться в 3 км. Зустрічний вогонь був спрямований на будинок позивачів. В результаті були зруйновано дах і перекриття. Після цього військові покинули будинок.

Позивачі декілька разів намагалися проїхати до села Водяне, але їх не пропустили на блокпостах. А коли їм вдалося потрапити в свій будинок, вони побачили, що все було розбите і розгромлене. Дах будинку впав на другий поверх, будинок був зруйнований, а все майно пошкоджено або знищено.

Під час розгляду справи в Печерському суді, Україна, як сторона-відповідач посилалась на те, що немає доказів, що будинок був зруйнований представниками ЗСУ. Позивач, у свою чергу, виходив з того, що оголошуючи АТО, держава брала на себе захист майнових прав громадян, що проживали на території Донецької та Луганської областей, а тому немає й різниці хто саме зруйнував будинок та майно пенсіонерів.

Слід також зазначити, що результат процесу у найближчому майбутньому може стати прецедентом, який матиме дуже важливе значення з точки зору захисту прав тимчасово переселених осіб та людей, що проживають на непідконтрольних Україні територіях Луганської та Донецької областей.

Print Friendly, PDF & Email