19 жовтня, у четвер, у Верховній Раді відбудеться перше читання закону про державний бюджет України на 2018 рік. Нагадаю, що 21 вересня ВР оприлюднила затверджений Кабміном закон про державний бюджет, який передбачає доходи бюджету на наступний рік у сумі понад 877 мільярдів гривень, видатки – більш ніж 948 мільярдів гривень.
Нічого принципово нового в дохідній частині бюджету не спостерігається. Проект, як і у попередньому році, передбачає, що основними статтями доходу будуть податки (ПДВ, ПДФО) та інші, а також плата за оренду земельних надер та нафтопродукції, акзици на алкогольні вироби та цигарки.
Також очікується підвищення доходів з імпортної продукції, які підпадає під акциз. Відомо, що в 2018 році значно зростуть акцизи на алкогольні товари та цигарки. Із всіх акцизних товарів може бути зібрано близько 75 мільярдів доларів.
Щодо частини видатків, то як і в попередньому році, в проекті державного бюджету на 2018 рік передбачається переважну частину видатків спрямувати на трансферти місцевим бюджетам, обслуговування державного боргу, громадський порядок, безпеку та судову владу й оборону.
Видатки державного бюджету в законопроекті плануються в сумі 948 млрд 128,8 млн грн, що на 12,7 відс. більше, ніж затверджено в законі на 2017 рік. При цьому частка видатків загального фонду в загальному обсязі видатків державного бюджету становитиме 92,7 відс., що на 1,4 відс. більше, ніж у 2017 році.
Основні напрямки бюджетної політики на 2018 рік, звичайно, включають і армію. У зв’язку з АТО, яка продовжується уже чотири роки, Мінфін вирішив виділити додаткові 5 мільярдів на покращення стану Збройних сил. Урядовці вважають, що такий крок є цілком раціональним, адже над Україною постійно нависає загроза повномасштабного вторгнення, тому її має бути кому захищати.
У законопроекті передбачаються бюджетні призначення 85-ти головним розпорядникам бюджетних коштів за 469 бюджетними програмами, при цьому найбільші обсяги видатків пропонуються за бюджетними програмами, головними розпорядниками яких є:
– Міністерство фінансів України – 291 млрд 15,3 млн грн, або 30,7 відс. загального обсягу видатків, зокрема на обслуговування державного боргу передбачається використати 44,7 відс. видатків Міністерства; на п’ять субвенцій, які надаються з державного бюджету місцевим бюджетам, – 40,1 відс.; базову, стабілізаційну і додаткові дотації – 9,2 відс.;
– Міністерство соціальної політики України – 153 млрд 602,0 млн грн, або 16,2 відс., зокрема на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, і покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України – 92,0 відс.;
– Міністерство освіти і науки України – 94 млрд 48,1 млн грн, або 9,9 відс., зокрема на освітню субвенцію передбачається використати 65,1 відс., підготовку кадрів вищими навчальними закладами ІІІ – ІV рівня акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики – 23,9 відс.;
– Міністерство охорони здоров’я України – 86 млрд 18,6 млн грн, або 9,1 відс., зокрема на медичну субвенцію – 59,8 відс., надання первинної медичної допомоги населенню – 15,4 відс., закупівлю лікарських засобів та виробів медичного призначення – 6,9 відс.;
– Міністерство оборони України – 83 млрд 314,5 млн грн, або 8,8 відс., зокрема на закупівлю, модернізацію та ремонт озброєння, військової техніки, засобів, обладнання та забезпечення діяльності Збройних Сил України – 91,7 відс.;
– Міністерство внутрішніх справ України – 63 млрд 919,1 млн грн, або 6,7 відс., зокрема на виконання бюджетних програм Національної поліції України, Національної гвардії України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій – 71,6 відс.;
– Державне агентство автомобільних доріг України – 37 млрд 539,1 млн грн, або 4,0 відс., зокрема на розвиток мережі й утримання автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення – 82,4 відс.; виконання боргових зобов’язань за запозиченнями, залученими державою або під державні гарантії на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, – 16,1 відсотка.
Крім того, новий бюджет України на 2018 рік, перш за все, суттєво вдарить по гаманцям малозабезпечених сімей, яким потрібна державна допомога. На соціальні виплати для інвалідів, багатодітних сімей, а також виплату субсидій на опалення у новому році було виділено на 10 мільярдів гривень менше, ніж у попередньому (якщо у 2017-му ця цифра складала 55 млрд гривень, то тепер вона зменшилася до 45-ти).