Китайська Народна Республіка має не тільки велику історію і культуру, а й одну з двох найпотужніших у світі економік, яка потребує досвідчених кваліфікованих кадрів. Протягом 10 останніх років економіка КНР за своїм обсягом стала другою у світі, витіснивши на третє місце Японію. З таким активним розвитком місцевої економічної моделі країні постійно потрібна кваліфікована робоча сила, підготовкою якої займаються місцеві училища та університети.

При цьому система професійної технічної освіти є однією з основ, на якій ґрунтується грандіозних успіх Китаю останнього десятиліття.

В останні роки реструктуризація економіки КНР і модернізація промисловості призвели до збільшення попиту на фахівців, що володіють технічними навичками, у всіх галузях.

У серпні поточного року у вітальному листі, адресованому Всесвітній конференції з питань розвитку професійно-технічної освіти, Сі Цзіньпін зазначив: "Професійна освіта має важливе значення для стимулювання зайнятості та підприємництва, надання допомоги соціально-економічному розвитку та покращення добробуту народу".

 

Економічні успіхи дозволили значно підвищити рівень життя у Китаї, створити чудову інфраструктуру, покращити систему охорони здоров'я, освіти та інші сфери. Середні заробітні плати країни наближаються до показниками розвинених європейських держав.

Найбільша у світі система профосвіти

На даний час у Китаї створено найбільшу у світі систему сучасної професійної освіти, яка налічує 11,2 тисяч професійних училищ, в яких навчаються понад 29,15 мільйона учнів.

Щоб забезпечити якісну освіту, Міністерство здійснює низку заходів, включаючи встановлення цільових спеціальностей, адаптацію навчальних програм та застосування систем гнучких оцінок.

Навчальні заклади середньої та вищої професійної освіти КНР щорічно готують близько 10 мільйонів спеціалістів. Спочатку основою китайської професійної освіти була середня професійна освіта.

Згодом з'явилася вища спеціальна професійна освіта. Протягом останніх років було впроваджено професійну освіту із присвоєнням ступеня бакалавра та магістра.

На цей час сформувалася багаторівнева інтегрована модель підготовки фахівців.

Деякі навчальні заклади середньої та вищої спеціальної освіти, а також університети, які надають ступінь бакалавра, змогли "проломити стіну" професійної освіти шляхом взаємного вибору навчальних дисциплін та взаємного визнання навчальних балів, завдяки чому для суб'єктів ринку було підготовлено велику кількість висококваліфікованих працівників.

Інтеграція промисловості та освіти

Китай активно впроваджує інтеграцію промисловості та освіти, а також співпрацю між вузами та підприємствами.

Професійна освіта нерозривно пов'язана з потребами промисловості та підприємств. У Китаї створено понад 3000 підприємств, де виробничий процес потужно інтегровано до освіти.

Професійні училища та підприємства спільно створили 24,9 тисяч баз для проходження практики та стажування. У професійній освіті підприємства також відіграють важливу роль. Згідно з новим виданням "Закону про професійну освіту Китаю", який набув чинності у травні поточного року, держава заохочує організацію навчання підприємствами, розвиток професійної освіти, участь у розробці навчальних посібників для професійної освіти.

Підприємства у КНР можуть створювати штатні посади професійної освіти, а також посади, які займаються за сумісництвом.

Крім того, підприємствам, які беруть активну участь у професійній освіті, можуть бути присуджені нагороди, надані податкові пільги з боку уряду тощо.

Інформація про розвиток професійної освіти підприємствами включається до звіту про соціальну відповідальність підприємств.

Реформи та розвиток

З метою адаптації до реструктуризації економіки та модернізації підприємств Китай своєчасно вносить зміни до спеціальності професійної освіти, встановлює зв'язки з новою економікою, новими методами управління, новими технологіями, стимулює вдосконалення спеціальностей та цифровізацію.

На початку вересня Міністерство освіти КНР опублікувало нову версію "Короткого опису спеціальностей професійної освіти", що охопила 1349 спеціальностей. За останні 10 років 108 спеціальностей виведено із системи освіти, а 1007 спеціальностей – модернізовано та доповнено. Таким чином, масштаб оновлення перевищив 70%!

Статистика досліджень показує, що у сучасній промисловості, у нових галузях промисловості стратегічного характеру та у сучасній сфері послуг понад 70 відсотків нових працівників, які працюють на передовій, – випускники професійних навчальних закладів.

Завдяки професійній освіті в Китаї підготовлено багато кваліфікованих спеціалістів. Держава надає їм підтримку у працевлаштуванні та підприємництві з опорою на професійні навички, у зміні власних доль та доль їх сімей, а також у створенні кращого життя.

Більше того, у 2019 році на 45-му чемпіонаті світу з професійної майстерності WorldSkills китайські учасники здобули 16 золотих, 14 срібних та 5 бронзових медалей, а також 17 премій за професіоналізм.

У заліку золотих медалей, загальному медальному заліку, а також у командному заліку Китай посів перше місце.

"На міжнародних змаганнях молоді люди з Китаю продемонстрували чудові професійні навички", - зазначають китайські експерти.

Завдяки відточеній майстерності вони безперервно підвищують якість китайських товарів та обслуговування у своїх сферах діяльності, сприяючи здійсненню якісного переходу від "зроблено в Китаї" до "створеного в Китаї".

Китай зміцнює міжнародне співробітництво у сфері професійної освіти, а також ділиться досвідом у цій сфері. На сьогодні Китай встановив міцні контакти з більш ніж 70 країнами та міжнародними організаціями.

Понад 400 китайських навчальних закладів розвивають співробітництво у галузі освіти із закордонними навчальними закладами. Для здобуття професійної освіти до Китаю приїхали понад 17 тисяч іноземних студентів.

Майстерні Лу Баня як м'яка сила Китаю

Разом з тим, у країнах, що розвиваються, Китай просуває проект "Майстерня імені Лу Баня", в рамках якого місцева молодь отримує можливість пройти навчання та розвинути професійні навички. Лу Бань - знаменитий китайський ремісник, інженер, філософ, винахідник, військовий мислитель та державний діяч.

З моменту відкриття в Таїланді першої "Майстерні імені Лу Баня" у 2016 році Китай збудував уже 20 таких майстерень у 19 країнах.

Майстерні Лу Баня – нещодавня розробка у сфері м'якої сили Китаю. Вона орієнтована на сферу професійного навчання та допомагає готувати кадри для проектів «Одного поясу, одного шляху» по всьому світу.

З метою надання допомоги у працевлаштуванні місцевих жителів та економічному розвитку регіонів, у таких ключових галузях, як смарт-технології, альтернативні джерела енергії та нові матеріали, передове виробництво, експлуатація залізниць тощо відповідно до потреб промисловості країн-партнерів було створено 49 спеціальностей у 14 категоріях.

У тому числі промислові роботи, адитивне виробництво, альтернативні джерела енергії, хмарні обчислення, інтернет речей та інше.

Освіта як основа потужної економіки

Експерти прогнозують, що в найближчому майбутньому активний розвиток професійної освіти в Китаї дасть свої плоди і зробить значний внесок у розвиток країни. З кожним роком дедалі більше китайських університетів займають перші місця у світових рейтингах за своїми дисциплінами, одночасно постачаючи Китаю тисячі кваліфікованих фахівців для ще більш інтенсивного розвитку економіки країни.

Офіційний Пекін не приховує, що створення найбільшої та передової системи освіти у світі - одна з головних цілей, яку ставить перед урядом керівництво Комуністичної Партії Китаю. Популяризація основної загальної освіти, стрибок у розвитку професійної освіти та масифікація вищої освіти зроблять Китай ще інноваційнішим, гарантуючи міцну основу на шляху до статусу першої економіки світу.

Print Friendly, PDF & Email