Імплантація зубів — це операція зі вживлення у щелепу людини штучного титанового (або сплаву з іншими металами) зубного кореня. Після приживлення, а іноді одразу імплант протезують зубною коронкою або мостоподібним протезом.

Сьогодні Максим Макаренко, хірург-імплантолог з 22-річним досвідом, к.м.н., здобувач ступеня доктора наук, засновник та керівник стоматологічної клініки MM Dental Clinic відповість на найчастіші питання пацієнтів, які стосуються імплантації зубів.

Коли використовується імплантація зубів?

Як і будь-яке хірургічне втручання, імплантація зубів має мати прямі покази для її проведення. Основним таким показом являється відсутність зуба або кількох зубів та повна адентія (відсутність зубів взагалі). При цьому, мають бути відсутні протипоказання у пацієнта, про які лікар має дізнатися під час збору анамнезу, проведення діагностики та очного огляду пацієнта. Якщо протипоказання наявні, більшість з них можна усунути на етапі підготовки до операції.

Як відбувається встановлення зубного імпланту?

Існує декілька методів проведення імплантації зубів, які мають певні відмінності на початковій (етап обрання способу встановлення імплантату: з відшаруванням ясенного лоскоту, трансгінгівально, одномоментно) та завершальній стадії (етап протезування). На прикладі традиційної або класичної двоетапної імплантації зубів, без проведення синус-ліфтингу (операція з нарощування кісткової тканини у разі її дефіциту), етапність виглядає наступним чином:

1 етап: огляд, КТ-діагностика, збір анамнезу, складання плану лікування та обрання системи імплантатів лікарем сумісно з пацієнтом.

2 етап: професійна гігієна ротової порожнини та за необхідністю санація ротової порожнини.

3 етап: планування операції лікарем та створення імплантологічного шаблону. Обрання розміру імплантату, точне місце, та напрямок його встановлення.

4 етап: хірургічне втручання. Проводиться зазвичай під місцевим знеболенням, іноді — при загальному. В окремих випадках місцеве знеболення можна доповнити інгаляційною анестезією (седація), наприклад, коли у пацієнта дентофобія і відсутні прямі покази до загального знеболення. Після того, як анестезія почне діяти, лікар приступає до самої операції: виконує надріз, відшаровує ясенний лоскут, виконує отвір у кістці, в присутності пацієнта відкриває імплантат, бере його за допомогою імплантоводу (спеціальний інструмент) та встановлює у кісткову тканину. Після цього лікар ушиває рану, а пацієнту пропонується прикласти холод до обличчя та відпочити. Займає хірургічна частина для одного імпланту 10-20 хвилин. По завершенню операції хірург надає призначення препаратів та рекомендації за доглядом. На третій день після операції проводиться плановий огляд, а через 7-10 днів після операції лікар зніме шви.

5 етап: після приживлення імплантату (від 1,5 до 6 місяців в залежності від місця його розташування та обраної системи імплантів) встановлюється формувач ясен на 3 дні. Ця маніпуляція робиться для того, щоб була естетична лінія усмішки у місці примикання зубної коронки до ясен.

6 етап: зняття відбитків (цифрових або силіконових) щелеп для виготовлення майбутньої зубної коронки, або мостоподібного протезу. Можна виконувати у день встановлення формувача ясен. Зазвичай виготовлення коронок проводять у зуботехнічній лабораторії, займає робота зубного техніка близько двох тижнів. В моїй клініці я користуюсь цифровим інтраоральним сканером та маю власну лабораторію у приміщенні клініки, що значно зручніше для пацієнта, адже весь процес від сканування до протезування займає від 30 хвилин.

7 етап: протезування імпланту зубною коронкою або мостовидним протезом. Займає від 10 до 30 хвилин часу. Після цього пацієнт має повністю готовий зуб, за яким залишається лише доглядати, аби він прослужив якомога довше.

Скільки імплантів можна за один раз ставити?

Оскільки дану операцію можна проводити під загальним знеболенням, обмежень у кількості немає — від одного до двадцяти восьми імплантів можна встановити за раз. Інша справа в доцільності встановлення 28 імплантів у щелепи одного пацієнта.

Скільки часу потрібне на приживлення імпланту?

В залежності від обраної системи імплантату визначається термін його приживлення. На нижній щелепі приживлення складає від 1,5 до 3 місяців — так я озвучую пацієнтам, виробники заявляють один місяць, але на практиці цього не завжди достатньо. На верхній щелепі — від 3 до 6 місяців, хоча деякі виробники заявляють про мінімальний термін у 2 місяці.

Скільки прослужать зубні імпланти?

Термін служби для пацієнта зубного імплантату залежить від багатьох факторів: стану здоров’я людини, догляду за ротовою порожниною як вдома, так і в лікаря, якими додатковими засобами гігієни користується пацієнт окрім зубної щітки тощо. Сам титановий імплант зберігатиме свою цілісність протягом багатьох років, саме тому майже кожен виробник надає довічну гарантію на сам імплантат (не на операцію), оскільки з ним нічого не трапиться. Деякі лікарі озвучують пацієнтам, що імплант на все життя, але з мого досвіду це не завжди так. Є люди, в яких імпланти успішно стоять понад 20 років, є ті, хто потребує заміни вже через 7 років, наприклад, через погіршення стану здоров’я. Моя думка, якщо імплантат прослужив 10-15 років, це добре.

Основні види зубних імплантів

Коренеподібний — найбільш часто застосовується у сучасній дентальній хірургії. Нагадує форму зубного кореня. Має гвинтоподібну поверхню, яка вважається найнадійнішою серед існуючих форм імплантів. Ті імпланти, які ми часто бачимо на зображенні рекламних банерів є традиційним, коренеподібним імплантатом.

Міні-імплант — застосовується в ортодонтії або для протезування як опорний імплант. Встановлення такого імпланту вважається малоінвазивним (малотравматичним), а процес реабілітації відбувається відносно швидко. У випадку з ортодонтичним лікуванням, такий імплантат видаляється після отримання лікарем і пацієнтом необхідного результату.

Базальний — в сучасній стоматології використовують у пацієнтів з недостатнім об’ємом кісткової тканини, коли імплант треба вживити у глибокі шари щелепи (базальна кістка) або у випадках, коли треба обійти синус чи гайморову пазуху.

Субперіостальний — майже не застосовується у сучасній стоматології. Має вигляд металевого каркаса, який встановлюється під яснами не в саму кістку, а над нею і під окістям.

Пластинчатий — має форму пластинки з порами чи перфораціями, яка вживляється в кісткову тканину та штифта, що лишається ззовні. Майже не застосовується сьогодні через неможливість витримати серйозне навантаження та свою недовговічність.

Основні виробники зубних імплантів

Сьогодні існує дуже багато компаній-виробників зубних імплантів. На додаток, виробництва продовжують відкриватись і створюються нові бренди. Вони конкурують між собою асортиментом, цінами, термінами приживлення, статистикою приживлення, наявністю або відсутністю гарантії, розробкою нових технологій які б сприяли кращій остеоінтеграції тощо. Лідерами на ринку України є компанії зі Швейцарії (Straumann, Nobel, Implant Swiss, SGS) , США (Bio Horizons, Bicon), Німеччини (Ankylos, K3Pro, Alpha Dent)  Ізраїлю (MIS, Alpha Bio), Південна Корея (Dentis, Osstem, Dentium). Короткий огляд про особливості, переваги та недоліки про більшість з них я зробив у своїй статті https://mm-dental.com.ua/plusy-i-minusy-implantov/.

Яка альтернатива зубним імплантам?

Альтернативою зубним імплантам виступають протези, які бувають знімні, незнімні та умовно-знімні. Цей метод належить до відновлення як жувальної, так і естетичної функції, займає менше часу для досягнення кінцевого результату, має нижчу вартість, але і потребує регулярної заміни протезів (як часто, залежить від виду протеза). При встановленні протеза не завжди є потреба у хірургічному втручанні, а також існує менше протипоказань, ніж при імплантації зубів.

Print Friendly, PDF & Email