В яких країнах найбільші посіви маку? Наскільки наявність великих обсягів продукту, може свідчити про його такі ж значні обсяги споживання на цій території? Наскільки обсяги посадженої рослини збігаються з обсягами зростання наркоманії і чи присутня така взаємозалежність загалом?
Спробуємо знайти відповіді на дані запитання.
Мак в промисловому значенні розрізняють опійний або снодійний та олійний. Олійний мак (насіння) користується величезним попитом у харчовій, кондитерській, консервній, хлібопекарській промисловості та як джерело отримання цінної рослинної олії. Вирощування ж опійного маку дозволяє отримати дуже цінні в медицині болезаспокійливі та снодійні препарати.
Сьогодні олійно-насінні сорти маку в Європі вирощують Чехія, яка разом із Туреччиною збирає трохи менше 80% світового врожаю, Франція, Німеччина, Угорщина, Австрія, Румунія, Нідерланди, Польща, Словаччина, країни Балканського півострова, де крім олійних культивують також і опійні сорти. Вирощування снодійного маку задля отримання опію здійснюється переважно в країнах Азії (Афганістані, Індії, Китаї, Туркменістані, Казахстані), а також в Єгипті й Туреччині.
Вирощування опіумного маку в перебільшених масштабах призводить до зламу економічної, соціальної системи в країні, розвитку тіньового сектору, корупції, зростання бандитизму. Прикладами є Афганістан, Чуйська долина Киргизії, північний схід провінції Хорасан в Ірані. У Афганістані у 2021 році відбулось стрімке скорочення виробництва наркотиків на 95%, що продиктовано забороною вирощування маку владою Талібан.
Можливо, таким чином Талібан намагається домогтися міжнародного визнання свого режиму, не дивлячись на те, що саме на підконтрольних Талібану територіях десятиліттями процвітало виробництво опіуму, за допомогою якого і фінансувалась його діяльність. Афганська опіатна економіка, включаючи внутрішнє споживання та експорт, у 2021 році становила від 9 до 14% ВВП країни.
Натомість за звітом Управління ООН з наркотиків і злочинності, лідером у світі з виробництва опіуму стала Республіка Мʼянма.
У 2022 році відбулось зростання на 36% – до 1080 метричних тонн, що є найвищим показником з 2001 року.
Чи гарантує скорочення посівів опіумного маку зниження споживання наркотиків? Відповідь ні або не можуть вважатися ефективним шляхом вирішення проблеми. Хоча б через те, що у світі поширюються небезпечніші синтетичні наркотики, та поряд з цим інші країни нарощують виробництво опіуму.
Підозрами щодо освоєння нових територій для вирощування опіумного маку є територія окупованого Криму.
Вирощування і наявність в великих розмірах не завжди свідчить про значне споживання.
За даними міжнародної антинаркотичної асоціації визначено десять країн за рівнем наркотизації.
11 місце — Австралія, де як мінімум 69 000 людей з 23 мільйонів страждають залежністю.
10 місце — Канада, з більшим відсотком вживання маріхуани, та потім опіатів.
9 місце — Мексика. Провідне місце з виробництва та експорту наркотичних речовин займає Мексика. Приблизно 3,9% населення охоплені метамфетаміном — популярним наркотиком на території цієї країни.
8 місце — Бразилія, де Близько п’яти відсотків населення виявляються залежними.
7 місце — Сполучені Штати Америки. З близько 6,2% залежних.
6 місце — Афганістан. Близько 7% людей страждають на наркотичну залежність, а це приблизно 8 млн. чоловік із загального населення.
5 місце — Росія.
4 місце — Словаччина. Відсоток людей, що вживають наркотики-інгалянти, становить шокуючі 13% від загальної кількості людей країни.
3 місце — Франція, з великим відсотком залежних від знеболюючих, антидепресантів у 13,2% населення.
2 місце — Великобританія.
1 місце — Іран, де здійснюється використання опіуму в різному вигляді на душу населення. Кількість героїнових наркоманів — близько 14,32%.
На міжнародному рівні починаючи з початку ХХ століття розпочались заходи щодо боротьби з наркоманією.
У 1912 році відбулось підписання Гаазької конвенції з опію, яка передбачала застосування сторонами внутрішньодержавних заходів для скорочення й ліквідації виробництва і вживання опію, а також заборони його експорту й імпорту.
В часи радянського союзу, сфера нелегального обігу наркотичних засобів розросталася швидкими темпами, у відповідь на що були прийняті ряд Декретів, в тому числі які передбачали кримінальну відповідальність за незаконне виготовлення і зберігання з метою збуту та збут кокаїну, опію, морфію, ефіру та інших одурманюючих речовин (1918-1924 рр.). А у 1934 році була видана Постанова про заборону посівів опіумного маку та індійських конопель», чим встановлена державна монополія на культивування цих рослин. У 1987 році була прийнята Постанова СРСР «Про заборону посівів і вирощування громадянами олійного маку» (саме про цей період пісня Братів Гадюкіних «Наркомани на городі»).
У 2009 році ВРУ прийняла Закон про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку чи конопель.
В Україні вирощування снотворного (опіумного) маку заборонено і згідно ст.310 Кримінального кодексу України посів або вирощування снотворного маку чи конопель караються штрафом від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Отже, на свoїй присадибній ділянці можна вирoщувати лише декoративний мак.
Що ж стосується конопель, то легалізація медичного канабісу в Україні відбулась з прийняттям Закону № 7457 «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) у медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності» 21 грудня 2023 року, проте вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності. Потрібен час для затвердження Міністерством охорони здоров’я переліку хвороб і станів, за яких пацієнту можуть призначати ліки. В світовій практиці ліки на основі медичного канабісу дозволені у 56 країнах світу, зокрема, в країнах ЄС, Канаді, Великій Британії, США, Ізраїлі, Мексиці, Індії, Перу, Ямайці. Водночас не легалізований у Китаї, Білорусі, Саудівській Аравії, Ірані, Казахстані, Алжирі, Чад.
Загалом, детально ознайомитись з ситуацією в світі та України зокрема, можна за посиланнями:
1. Звіт щодо наркотичної та алкогольної залежності в Україні у 2022 році