21 липня 2017 року у столиці за ініціативи політичної партії «РОЗУМНА СИЛА» та підтримки аналітичного порталу «The Экономист» відбувся круглий стіл, присвячений проблемам нинішнього стану економіки країни та стратегії виходу із соціально-економічної кризи. Місцем проведення заходу став готель «Київ».

Участь у круглому столі взяли близько 20 експертів з економічних та фінансових питань, у сфері енергетики, АПК, різних галузей промисловості, представників політичних партій, журналістів інформаційних агенцій, провідних ЗМІ та телеканалів. Також до дискусії долучились представники інших політичних партій: Андрій Ніколаєнко (лідер партії «Основа»), Костянтин Бєдовий (член політичної ради громадсько-політичного руху Валентина Наливайченка «Справедливость») та Віра Савченко (Голова Благодійного фонду Надії Савченко).

У форматі виступів та дискусії учасники проаналізували причини виникнення економічної кризи в Україні, проблем в окремих сферах економіки та намітили шляхи подолання цих проблем.

Відкриваючи круглий стіл, Олександр Савченко, заступник Голови партії «РОЗУМНА СИЛА», зазначив, що економічна криза ось уже як декілька років є невблаганною реальністю України. Державний борг на сьогодні складає 74,7 млрд долларів США – це майже на 4 млрд більше, ніж було на початку року і на 10 млрд більше ніж в 2013 році. Ця колосальна цифра вже сягнула позначки у 80% від ВВП, що є критичним показником для економіки держави.

Проблемною є і ситуація із золотовалютними резервами. Сьогодні вони оцінюються у 17,6 млрд долларів США, що майже в два рази менше, чим було у держави в 2009-2011 роках. Для України ця цифра є занадто малою, особливо на фоні того, яким величезним є державний борг.

Не оминула системна криза і експорту українських товарів. «Об’єми експорту в 2016 році склали 36,3 млрд доларів США. Для порівняння, в 2015 було 38,1, в 2014 – 53,9, 2013 – 63,3, 2012 – 68,8. Різниця між 2016 і 2012 – падіння експорту майже в два рази», – констатував Олександр Савченко. – Про соціальну сферу і взагалі говорити нічого: народ довели до зубожіння, близько 50% доходів сім’ї йдуть на комуналку, безробіття рік од року зростає, народ масово емігрує за кордон».

Після такої невтішної статистики розпочалося обговорення, яке тривало близько трьох годин. В ході нього своє бачення вирішення економічних проблем давали і представники «РОЗУМНОЇ СИЛИ».

Так, Сергій Панадій, Перший заступник Голови політичної партії «РОЗУМНА СИЛА» та експерт в сфері АПК, у своєму виступі зазначив, що економічний прагматизм, тобто орієнтація виключно на практичний результат для економіки країни від прийнятих рішень, втілених реформ і тд має стати базовим елементом економічної політики. Цей принцип має втілюватися в життя в будь яких програмах, стратегіях і планах, які стосуються економічного розвитку України.

Олександр Козловський, експерт з питань розвитку інфраструктури, зазначив, що якісні дороги для України – це необхідність. Вектор децентралізації мав би допомогти місцевим органам влади самим вирішувати проблему доріг на своєму рівні, та на жаль, поки що позитивних результатів від цього так і не з’явилося.

Андрій Блінов, шеф-редактор «Радіо Вести», підкреслив, що 400 тисяч чиновників в Україні – надто багато, це додатковий економічний тягар для нашої держави. 200 тисяч на центральному рівні й 100 тисяч на місцевому було б досить для функціонування державних структур. Але він відмітив, що перспективна оптимізація не повинна призвести до створення нових державних інститутів, як це відбувається щоразу зі зміною влади, які займаються переділом повноважень, а не реальною роботою.

Олександр Охріменко, економіст, Директор Українського аналітичного центру, в своєму виступі «Земельна реформа – драйвер зростання економіки України» заявив, що зняття мораторію на продаж землі дозволить кардинально змінити на краще економічну ситуацію в країні. Опозиційною цій тезі стала думка Сергія Панадія, який зазначив, що сьогодні ніхто в Україні не готовий до продажу землі, тому така політика є злочинною на даний момент.

Андрій Ніколаєнко, лідер партії «Основа», в ході дискусії зазначив, що сьогодні величезна проблема полягає в тому, що Україну залишає працездатна молодь, катастрофічно зменшується середній клас. Така ситуація призводить до замкнутого кола: економічна криза змушує молодих людей емігрувати за кордон, а відтік спеціалістів тільки посилює економічну кризу.

Григорій Мамка, заслужений юрист України, радник Голови партії «РОЗУМНА СИЛА» в своєму виступі підкреслив, що ще однією причиною кризи є рейдерство, яке сьогодні проникло як в економічну, так і в політичну сфери. Правоохоронна система не здатна боротися з цим явищем. Потрібні чіткі законодавчі норми для боротьби з рейдерством.

Підняли експерти і «газове» питання. Дмитро Маруніч, Директор Інституту енергетичних досліджень, зазначив, що Україна вже 600 днів живе без російського газу, що актуалізує питання диверсифікації джерел енергетики.

В результаті плідного обговорення нагальних проблем економіки, експерти дійшли висновку, що тільки перехід від декларативних реформ до реальних зможе оздоровити нашу економіку. Насамперед, Україні потрібна чітка зрозуміла та прозора економічна стратегія. Необхідно злізати з «траншової голки», на яку Україну підсадила нинішня влада, адже вона все глибше заводить Україну в боргову яму. Підтримка національного виробника, виважена податкова політика, пільги для перспективних підприємств,  повернення довіри до банківської системи, відновлення іпотечних програм, державні інвестиції у національні компанії – усе це може гарантувати нашій державі зростання економіки та успішне майбутнє українському суспільству.

Повна версія заходу:

Print Friendly, PDF & Email