За повідомленням Державної служби статистики, рівень безробіття в Україні зменшується досить стрімкими темпами. Так, тільки в червні кількість безробітних нібито зменшилася на 22,4 тис. осіб.
Фахівець «Публічного аудиту» Тарас Галайда розповідає, чому в цьому контексті доречно говорити саме про «нібито».
«Оцінювати рівень безробіття в країні, за кількістю офіційно зареєстрованих безробітних, а також аналізувати динаміку зростання або зниження безробіття за цим показником, – поверхнево та не зовсім об’єктивно. Якщо кількість безробітних скорочується, то ці безробітні мають десь працювати, а отже, повинна збільшуватися кількість зайнятих робочих місць. Проте позитивної статистики в цьому ключі немає – картина протилежна, і кількість штатних працівників із року в рік лише зменшується», – вказує експерт.
Так, у 2013 р., за даними Держслужби статистики, йшлося про 9,7 млн таких працівників, у 2014 – 8,96 млн, у 2015 – 8,065 млн, у 2016 – 7,87 млн, у 2017 – 7,7 млн.
Тобто, навіть якщо не брати до уваги 2013 рік, коли статистичні дані включали також населення Криму й Донбасу, від 2014-го кількість штатних працівників стабільно зменшується. За результатами трьох років маємо мінус 1 млн 252 тис. осіб.
«Тому скорочення офіційно зареєстрованих безробітних – це не наслідок їх працевлаштування. Вони швидше за все або просто виїхали з країни, або їх зняли з обліку», – резюмує Галайда.
Матеріал надано «Публічним аудитом»