26 травня у Національному медіа-центрі «Територія реформ» відбувся круглий стіл, організований політичною партією «РОЗУМНА СИЛА», присвячений проблемам реформування правоохоронних органів та органів прокуратури. Нині це одна з найбільш обговорюваних тем у суспільстві та ЗМІ.

Учасниками круглого столу стали близько 20 експертів – колишніх та діючих представників правоохоронних органів і прокуратури, науковців, представників правозахисних організацій, адвокатів, журналістів інформаційних агенцій, провідних ЗМІ та телеканалів.

«Цей круглий стіл – реакція на прорахунки в реформуванні правоохоронних органів. Як наслідок, ми маємо зростання кількості тяжких та особливо тяжких злочинів, у тому числі розбійних нападів, пограбувань, квартирних крадіжок.  Ось цифри: протягом 2016 та 2017 років колосально зросла кількість злочинів, в загальній сумі склавши понад 353 тисячі правопорушень (дані МВС). Найбільш поширені злочини: пограбування, незаконне заволодіння автотранспортом, умисні вбивства, тяжкі тілесні ушкодження, розбій і зґвалтування», – наголосив Олександр Соловйов, Голова політичної партії «РОЗУМНА СИЛА».

У форматі виступів та дискусії учасники проаналізували причини виникнення проблем під час впровадження реформ, звернули увагу на помилки та визначили ключові аспекти ефективного стратегічного бачення шляхів покращення ефективності роботи правоохоронних органів та органів прокуратури.

Артем Шевченко, Голова департаменту комунікацій МВС України визнав, що реформи не ідеальні, однак переконує, що зміни реалізовуються в правильному напрямку: «Реформи не бездоганні, але ідеальних умов не буває, ми рухаємося швидко. Вже немає міністерства міліції, яким був МВС колись, тепер МВС – суто політичний орган, міністр тепер – політична фігура, а не головний поліцейський», – стверджує Артем Шевченко.

Учасники наголосили, сьогодні обов’язково слід звернути увагу на посилення захисту прав людини у кримінальному процесі. Слід зазначити той шокуючий факт, що в 2016 році суддями задоволено 32 тис. скарг, що надійшли від учасників кримінальних проваджень, на дії правоохоронців. Це говорить про невиконання слідчими своїх безпосередніх обов’язків. Також масово порушувалися забезпечення прав адвоката у досудовому розслідуванні. Учасники також обговорити недоліки нормативної бази, що заважають ефективній роботі органів досудового слідства та органів прокуратури.

Олександр Соловйов, лідер політичної партії «РОЗУМНА СИЛА» зазначив, що на цей час Україну важко назвати дійсно правовою державою. Багато що в українській правоохоронній системі необхідно вдосконалити, піднімати на новий рівень – і стосовно прийняття нового законодавства, і в практичній роботі. Адже навіть колишня глава Національної поліції Хатія Деканоїдзе за сім днів до своєї відставки, в листопаді минулого року, заявила про зростання злочинності на 25%, у тому числі на 85% зросла кількість майнових злочинів.

Окрім цього Артем Шевченко наголосив, що Нацполіція тепер працює як центральний орган влади. «2016 рік був найбільш проблемним через заміну кадрів, адже в цей час проходила переатестація, яка відсіяла багатьох, деякі звільнилися самостійно. Зараз ми намагаємося залучити «молоду кров» до системи МВС. Альтернативи швидкому процесу реформ немає», – зауважив Артем Шевченко.

Григорій Мамка, радник Голови партії «РОЗУМНА СИЛА» та експерт у сфері правоохоронної діяльності, наголосив, що в реформі правоохоронних органів повністю відсутній системний підхід.

«Я багато років віддав роботі в органах МВС, знаю цю систему зсередини, і можу з упевненістю сказати, що таких негативних показників розкриття злочинів, такого тотального порушення прав людини, такого сплеску криміногенної ситуації наша країна ще не знала за всю свою майже 26-річну історію незалежності, – заявляє експерт. – Громадяни абсолютно не довіряють поліції. Злочинність зростає в геометричній прогресії. І поки на рівні держави не буде визначено порядок реформування, чіткий план, ми будемо спостерігати лише погіршення ситуації. Влада повинна негайно визнати свої помилки, зробити висновки, разом з експертами, фахівцями виправляти ситуацію, визначаючи вектор реформ. І зараз головне завдання реформування правоохоронної системи – наблизити її до людей, відновити їхню довіру, відповідаючи викликам зростання злочинності».

Print Friendly, PDF & Email