Економісти підрахували, що одна з основних страв українського раціону – червоний борщ – здорожчала в середньому на 30 відсотків. Фактично він став гарячою стравою для обраних, бо коштує удвічі більше, ніж у Європі.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK. За цибулю цьогоріч в Україні просять п’ять гривень, а минулого року вона коштувала не більше трьох. Морква – від 10 до 12 грн за кілограм, а от ціну на буряк навіть продавці називають феноменом, бо цього року вона зросла майже на 80 відсотків.

Покупці торгуються, а продавці жаліються, бо везуть власноруч вирощену городину до столиці з інших областей і чи зможуть продати – не знають.

«У порівнянні з минулим роком бурячок здорожчав, морква теж, а от ціна картоплі не змінилась. Я не знаю навіть, чи треба буде сюди далеко так їхати, ціни приблизно у всіх регіонах майже однакові – що в Києві, що в Рівному, що в Дубно», – розповів продавець із Рівненщини Володимир Немчук.

Економісти говорять, українські ціни на «борщовий набір» зрівнялися з європейськими ще наприкінці минулого року, а тепер випередили навіть ті, що діють у сусідній Польщі.

«Весь борщовий набір коштує на 30% більше. За рахунок того, що в нас капуста коштує у два з половиною рази більше, а буряк у два рази дорожче, ніж у Польщі. Тому з усіх п’яти овочів борщового набору, в нас дешевша лише морква – на 7%», – прокоментував голова Української асоціації постачальників торгівельних мереж Олексій Дорошенко.

Українка Руслана Яшник переїхала до польського Щецина півтора року тому. Працює у відділі обслуговування клієнтів в одній із великих корпорацій країни. Каже, на зарплатню може дозволити і якісно харчуватися, і подорожувати. На їжу щомісяця витрачає близько п’яти тисяч гривень.

«Звичайно, кожен місяць по-різному, залежить від часу, від сезону, але загалом витрачаю близько 600 злотих», – сказала Руслана Яшник, українка, яка переїхала жити до Польщі.

На прохання кореспондентів Руслана показала ціни у польських супермаркетах. Так, капуста коштує менше одного злотого – це близько 6 гривень. Водночас в Україні за кілограм просять удвічі більше. «Наприклад, один кілограм картоплі коштує півтора злотого, приблизно 12 гривень», – зауважила Яшник.

Експерти пояснюють таку різницю у вартості неконтрольованим ринком збуту. Поляки гарантовано продадуть урожай вроздріб на ринках чи гуртом державі. Наші ж фермери змушені самостійно реалізовувати вирощене. Крім того, податки в українців у чотири рази більші. Стабілізувати ціни мають вже у липні з новим врожаєм. Проте, якщо Кабмін врегулює питання аграріїв, то ціни підуть на спад раніше.

Print Friendly, PDF & Email