Китай займає дивовижне місце в глобальній боротьбі зі зміною клімату: з одного боку, КНР відома як найбільший у світі споживач вугілля та найбільше у світі джерело викидів двоокису вуглецю. З іншого боку, за останнє десятиліття Китай став світовим лідером у сфері екологічно чистої енергії завдяки масштабній державній підтримці.

За підтримки приватного та державного секторів економіки Китай інвестував 380 мільярдів доларів у виробництво чистої енергії у 2021 році – це більше, ніж будь-яка інша країна світу. Крім величезних грошей, країна довела, що сонячні та вітряні електростанції можуть бути побудовані у величезних масштабах та з високою швидкістю.

У 2020 році на частину Китаю припадало 80% світового виробництва сонячних панелей. Усі 5 провідних світових виробників панелей знаходяться в Китаї.

Більше того, КНР вже пожинає економічні плоди й отримує серйозний прибуток за стратегічні інвестування: китайські компанії в даний час домінують у багатьох галузях чистої енергетики, які нарешті світ охоплює в рамках програми боротьби зі зміною клімату.

Експерти відзначають, що, бачачи успіхи Китаю, США приступають до місії з надолуження інвестицій у боротьбу зі зміною клімату, намагаючись наздогнати Піднебесну. У той час, як Вашингтон готується звільнити свої довгоочікувані витрати на клімат, графіки показують розрив між США та Китаєм, коли йдеться про чисту енергію. США вважають, що скорочення цього розриву має вирішальне значення для клімату та майбутнього американської економіки.

Якщо дивитися на вражаючі успіхи Китаю та його економіки, цей висновок напрошується сам собою.

Як Китай перевершив США у виробництві чистої енергії

Найвище місце Китаю в галузі інвестицій та виробництва екологічно чистої енергії є результатом більш ніж десятирічного періоду активного підприємництва та державних субсидій у цю сферу. Початковими рушійними силами китайської сонячної промисловості насправді були субсидії та стимули, пропоновані іншими урядами, зокрема урядом Німеччини, які намагалися реалізувати китайські компанії. Однак потім, після світової фінансової кризи 2008 року, китайський уряд вирішив інвестувати у створення альтернативних джерел енергії в себе вдома.

Тоді китайці все більше турбувалися про забруднення повітря, яке здійснюють вугільні електростанції Китаю. У великих містах якість повітря стала проблемою, яку уряд більше не міг не помічати. Відновлювані джерела енергії були привабливою заміною, і вони також мали серйозні економічні перспективи.

Китай підійшов до вирішення питання прагматично та серйозно: уряд КНР встановив цілі для вітряної та сонячної енергії, надав кредитні лінії приватним компаніям, які значною мірою домінують у цих секторах, та ввів субсидії, щоб дозволити цим екологічно чистим джерелам енергії конкурувати з дешевшою енергією, що виробляється вугіллям.

Масштабні інвестиції

За десятиліття ця державна політика принесла величезні дивіденди: виробництво сонячної та вітрової енергії різко підскочило. Минулого року на частку Китаю припадало майже 50% нових світових потужностей щодо відновлюваної енергії, країна нещодавно збудувала найбільшу у світі сонячну електростанцію — величезну кількість сонячних панелей, що покривають пустелю в китайській провінції Цінхай.

Очікується, що 2022-й стане ще одним знаменним роком, і, за прогнозами, нова потужність сонячних електростанцій може подвоїтися до рекордно високого рівня.

Порівняно з цим прогрес у США виглядає скромним. Американські податкові пільги на сонячну та вітрову енергію призвели до зростання її генерації, але загальна фінансова та нормативна підтримка виробництва електроенергії з відновлюваних джерел була вищою в Китаї. А зусилля щодо прискорення переходу США до чистої електроенергії за рахунок суворішого регулювання, такого як план президента Обами щодо чистої енергії, були згодом відкинуті адміністрацією Трампа.

Китай випереджає США в розвитку відновлюваної енергетики:

 

Різниця між зростанням зеленої енергетики у двох країнах очевидна в іншому показнику: частці електроенергії, що виробляється з відновлюваних джерел енергії. Частка відновлюваної електроенергії в Китаї підскочила з 16 відсотків у 2005 році до 28 відсотків у 2021 році. У США частка електроенергії, одержуваної з відновлюваних джерел, залишається нижчою, ніж у Китаї.

Важливо відзначити, що інші тенденції в Китаї не були такими сприятливими для клімату: вугілля, як і раніше, лідирує, коли йдеться про вироблення енергії та електрики — для живлення китайських сталеливарних заводів, заводів з виробництва цементу й інших будматеріалів. Викиди вуглекислого газу в країні за останні кілька років зросли до нового максимуму в 2021 році внаслідок викликаного пандемією стимулу, який ненадовго підштовхнув будівництво (і виробництво вуглецевих матеріалів, сталі і цементу).

Але тенденція Китаю до збільшення частки виробництва чистої енергії, як і раніше, залишається важливою кліматичною історією.

«Перед Китаєм, як і раніше, стоять серйозні завдання через його залежність від вугілля. Але те, що ми спостерігаємо, — це рекордний розвиток відновлюваних джерел енергії та інфраструктури, що підтримує енергетичний перехід. Тенденції вказують на той факт, що Китай може зрештою створити достатньо відновлюваних джерел енергії, щоб фактично почати витісняти вугілля, що насправді є гарною новиною», — зазначає Іларія Маццокко, науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень, що займається енергетичною політикою Китаю.

Китай випередив США за електромобілями

Поряд із сонячною та вітровою енергією Китай в даний час є безперечним лідером і в галузі електромобілів. Так само, як Пекін швидко підтримав свої галузі відновлюваної енергетики, уряд також зробив ставку на електромобілі.

За останнє десятиліття китайський уряд виділив понад 100 мільярдів доларів на те, що він називає автомобільною промисловістю «нової енергії», включаючи автомобілі з електроприводом та водневими паливними елементами. Це включає щедрі субсидії та податкові пільги для покупців від уряду КНР.

Китаю ніколи не вдавалося перевершити іноземних виробників у традиційній автомобільній промисловості, але бізнес електромобілів відкрив нові можливості.

За словами експертів, спостерігався явний інтерес до просування нового типу технологій, з думкою про те, що це допоможе китайським виробникам обійти західні та інші глобальні транснаціональні корпорації.

2021 рік став роком прориву для електромобілів у Китаї: тільки всередині країни було продано 3,3 мільйона автомобілів, що становить половину від загального обсягу продажів у світі. Це склало 16 відсотків всього продажу автомобілів у Китаї. Тим часом, у США споживачі мали доступ до податкових пільг на електромобілі, але субсидії були менш щедрими. Продажі електромобілів досягли всього 5 відсотків від загального обсягу продажу автомобілів у США у 2021 році.

Розвиваючи передові «зелені» технології

Бум у відновлюваній енергетиці Китаю викликав тривогу у Вашингтоні. І ці тривожні дзвіночки стали рушієм нового законодавства вже в Північній Америці.

Китай створив величезний ринок екологічно чистих енергетичних продуктів, відкривши великий попит на вітряні, сонячні батареї, електромобілі та інші екологічно безпечні технології. В результаті Китай також став центром виробництва зелених технологій, деякі з яких експортуються по всьому світу. Компоненти акумуляторів електромобілів та сонячні панелі є найбільш яскравими прикладами. Переважна більшість сонячних панелей, що виробляються в усьому світі, у тому числі використовуваних у США, виробляється китайськими компаніями.

Більше того, 7 із 10 провідних світових виробників вітряних турбін – китайські, їх загальна потужність у 2020 році вже була на рівні 55 ГВт. Інші провідні іноземні виробники, такі як Vestas та Gamesa, також відкрили виробничі бази у Китаї.

США, як і раніше, мають деякі переваги, коли йдеться про виробництво екологічно чистих технологій: Tesla є провідною у світі компанією з виробництва електромобілів, а США, як і раніше, утримують свої позиції у виробництві вітряних турбін.

Намагаюсь слідувати пройденим КНР шляхом, США планують надати споживачам та комунальним підприємствам великі фінансові стимули, якщо вони купують сонячні панелі, вітряні турбіни та компоненти електромобілів, зроблені в Америці.

При цьому американські експерти не приховують, що відчувають ревнощі щодо успіхів Китаю, намагаючись наздогнати КНР.

Економіка + чисте повітря

У Пекіні твердо вирішили, що швидке економічне зростання не повинно шкодити збалансованому розвитку. Сьогодні Китай уже не той, яким він був 30 та 20 років тому. Сьогодні жителям КНР необхідний сталий розвиток, чисте повітря, свіжі водойми та відмінна екологія одночасно.

Тому Китай вже за жодних умов не відмовиться від намірів перейти до нової зеленої економіки.

Print Friendly, PDF & Email