З лютого в Україні діють нові тарифи на газ для населення. Згідно з рішенням Кабміну, в період з 1 лютого по 31 березня 2021 року граничний розмір ціни на газ для побутових споживачів не може перевищувати 6,99 грн за кубічний метр. При цьому є постачальники, які пропонують ще нижчу ціну. Наприклад, «Нафтогаз» буде продавати блакитне паливо своїм клієнтам по 6,86 грн.
Крім цього, уряд обмежив і тариф на розподіл газу, який в пільговий період не повинен перевищувати 1,79 грн за кубометр без ПДВ.
У Міжнародному валютному фонді вже висловили стурбованість з приводу держрегулювання цін на газ, а експерти висловили побоювання, що такий підхід лише призведе до нарощування боргів підприємствами теплокомуненерго (ТКЕ). Еconomist.ua поспілкувався з експертами, щоб дізнатися, які наслідки матиме рішення Кабміну.
Для чого обмежили ціни на газ?
Політичний та економічний експерт «Growford Institute» Валерій Клочок зазначив, що, у першу чергу, ухвалені в ручному режимі тарифи, стосуються побутових споживачів.
«Це найголовніший нюанс, тому що підприємств теплокомуненерго обмеження не стосуються. Там як купували газ за попереднім тарифом, так і купуватимуть. Це ті підприємства, які генерують тепло і роздають його в багатоквартирні будинки. Тобто, це питання стосується тих, хто проживає в приватних будинках і має індивідуальне опалення на газу. Ця категорія населення дуже велика, тому протести, які були спровоковані новими тарифами, реально були аполітичними. Така соціальна напруга була небезпідставна, тому що ціна, яку пропонували, могла сягати 12 гривень», – пояснює Клочок.
Сьогодні, за словами експерта, на виході вийде трохи більш ніж 9 гривень. Це висока ціна, але низка заходів дала свій результат, знявши соціальну напругу.
Голова спостережної ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук зазначає, що рішення про ціну 6,99 грн є незаконним, бо порушує закон про ринок газу і меморандум із МВФ.
«Політично воно оправдане, бо ніби допомагає населенню. Але є два моменти. Перше – ціна була б не вищою за 6,99 грн, якби уряд зруйнував монополію «Нафтогазу» на контроль за видобутком газу компанією «Укргазвидобування». І увесь цей газ (14,5 млрд. кубів) продався б на біржі. Ціна була б на рівні 4-5-6 грн залежно від сезону купівлі. Але не вище, не було б європейської ціни на газ. Друге – якщо вже держава йде на такий крок, то в такому випадку має бути обов’язкова компенсація для постачальників газу, і для «Нафтогазу», і для газзбутів, й інших трейдерів», – пояснює Корольчук.
Що буде з тарифами
Економічний експерт Віктор Скаршевський зазначив, що до 31 березня тарифи на тепло не зміняться, але ТКЕ, які продовжать закупати дорогий газ, будуть зазнавати збитків.
«Це значить, що на наступний опалювальний сезон, що ціна на газ, що ціна на опалення будуть набагато вище. Поки таким чином перебиваємося, але навіть 9 гривень у лютому та березні – це в 1,5 раза вище, ніж рік тому», – зазначив Скаршевський.
За словами Юрія Корольчука, для ТКЕ ситуація з тарифами буде складною.
«Для них діє постанова, де ціна розраховується по формулі «Амстердам плюс» і вона буде вищою, ніж 6,99 грн. ТКЕ повинні були і так підвищити тариф, бо зросли затрати. Їм кажуть – ні, не можна, не підвищуйте. Це приведе до збитків. І їх ТКЕ покажуть у звітності 2022 року у червні-липні. Зараз жоден регіон не може собі дозволити дотувати низький тариф ТКЕ. Навіть Київ. Це все будуть збитки міста у такому випадку. Тобто, платіжки можливо і не зростуть зараз. А от далі ТКЕ відіграються, і в наступному сезоні підвищать тарифи «за два роки». І це не хотєлки, а людям потрібно платити зарплату, купувати матеріали для ремонту», – вважає експерт.
Валерій Клочок пояснює, що тарифи на тепло в лютому будуть такими ж високими, як у січні.
«Я думаю, що ми ще побачимо обурення з цього приводу трішки згодом, коли в березні люди отримають платіжки за лютий. Тут буде певна соціальна несправедливість», – вважає експерт.
Чи вистачить всім субсидії
Клочок нагадав, що нещодавно змінилися тарифи на електроенергію (були скасовані пільгові 100 кіловатів і 3 тис. кіловат для тих, хто має електричні котли). Таких мешканців не мало і загальна сума компенсації вже сягає мільярдів гривень. Кошти на компенсацію, за словами експерта, візьмуть з грошей, виділених на субсидії.
«Компенсація оплати за газ, яку потрібно буде виплачувати, компенсується у вигляді субсидій. Уже в січні субсидіанти отримували допомогу навіть до 1700 гривень. Звісно, що на кінець року субсидій може не вистачити, але в уряді заявили, що при необхідності будуть переглядати бюджет та вносити зміни – збільшувати суми на субсидіювання», – зазначив Клочок.
Експерт наголосив, що в Офісі президента є розуміння, що не варто було вдаватися до ручного регулювання цін, адже тоді ринок перестає бути ринком.
«Але для чого такий ринок, який створює такі тарифи, за якими люди платити не зможуть. Це не логічно, адже постійно буде збільшуватися борг за оплату житлово-комунальних послуг. Стає зрозумілим, що саму ідею ринку треба переглядати. Наша економіка і рівень фінансового забезпечення населення не потягне таких тарифів», – пояснює Клочок.
Що робити?
Експерт вважає, що сьогодні необхідно вести діалог з ЄС та МВФ та переконувати їх в тому, що Україна не може встановлювати такі тарифи для населення. Адже тут стоїть на кону виплата траншів від МВФ, який вже встиг висловити своє невдоволення рішеннями уряду.
«Ця ситуація, попри негативний шлейф, має свої плюси. Ми нарешті можемо говорити про необхідність змін законодавства, яке регулює ринок газу та електроенергії. Чи буде це зроблено? Важко говорити, адже ніяких суттєвих ініціатив наразі немає. Єдиний вагомий плюс на даному етапі, що люди зможуть оплачувати газ в цей опалювальний період. Як буде далі невідомо, адже це обмеження діє лише до кінця опалювального сезону», – підсумував Клочок.
Альона Дутчак