У французькому Версалі в рамках 26-ої Генеральної конференції з мір та ваг було затверджено новий еталон міри кілограма, передає ТАСС.
Раніше еталоном служив циліндр з платино-іридієвого сплаву, що зберігається в Міжнародному бюро мір і ваг в місті Севр у Франції. Однак відтепер в якості еталонного кілограма буде використовуватися універсальна формула, заснована на принципах квантової фізики. А якщо точніше, кілограм буде визначатися кількістю електричної енергії, яка необхідна, щоб зрушити з місця об’єкт вагою в кілограм. Енергія, в свою чергу, буде розраховуватися на основі постійної Планка.
Рішення про перехід на новий еталон було прийнято в рамках переходу до оновленої Міжнародній системі одиниць (SI). Крім кілограма, нове визначення тепер отримали ще три одиниці – кельвін (одиниця термодинамічної температури), ампер (одиниця сили електричного струму) і моль (одиниця виміру кількості речовини).
«Йдеться про остаточну відмову від зв’язку системи SI з артефактами. Фактично приймається нова система одиниць, яка буде використовуватися майже у всіх країнах світу», – зазначив директор Міжнародного бюро мір і ваг Мартін Мілтон. Він називає нововведення «історичною віхою» надзвичайного значення.
Кілограм залишався останньою мірою, еталоном якої служив фізичний об’єкт. Глава Національної лабораторії метрології та випробувань Франції Тома Гренон зазначив, що такий підхід мав очевидний недолік – «еталон кілограма існує вже досить довгий час, і його маса може змінюватися».