«На думку департамента, в діючій моделі ринку із наявним державним регулюванням і з тими адміністративними обмеженнями, які існують сьогодні, жоден з суб’єктів господарювання, у тому числі компанії групи ДТЕК, у тому числі компанія «Енергоатом», незважаючи на суттєві частки на ринку, самостійно або спільно з іншими учасниками не визначають умови оберту товару на ринку. У тому числі вони не мають можливості самостійно обирати контрагента, враховуючи, що в нас існує модель єдиного покупця і вся електрична енергія, яка виробляється відповідними компаніями, купується енергоринком. Вони не мають впливу на визначення обсягів та ціни реалізації продажу своєї виробленої електричної енергії», – зачитала перший заступник голови Антимонопольного комітету України Марія Ніжнік рішення АМКУ.

У підсумку було зазначено, що ринкова влада групи компанії ДТЕК та будь-яких інших учасників ринку генерації електричної енергії не може бути реалізована в діючій моделі ринку, а отже компанії групи ДТЕК не мають монопольного становища на ринку. Правила гри на ринку електроенергії повністю визначаються державою, зазначила Ніжнік.

За словами Юрія Корольчука з Інституту енергетичних стратегій, при прийнятті рішення АМКУ керувався чинним українським законодавством, яке визначає ситуацію на ринку наступним чином: є ключові учасники, які формують порядок денний і видають рішення для виконання. До них належать Національна комісія регулювання ринку електроенергії та Міністерство енергетики і вугільної промисловості, які визначають ціни на відповідні продукти ринку, а також компанія «Укренерго» і держпідприємство «Енергоринок», які видають рішення для виконання учасникам енергоринку.

«Без рішення цих компаній – «Укренерго» і «Енергоринок» – ніяким чином компанія, чи то ДТЕК, про яку мова йде, не може впливати на ринок електроенергії», – пояснив експерт. Він також додав, що саме на ці визначальні моменти спирався Антимонопольний комітет при винесенні рішення стосовно ДТЕК.

Корольчук акцентує увагу на політичному тиску, якому піддавався АМКУ: «Це вже стає такою поганою традицією. Тому що навіть присутність народних депутатів, які висловлювалися, вона більшою мірою стосувалася політичних оцінок справи, ніж конкретно предмету спору». Це явище експерт пов’язує з наближенням виборів, і бажанням політиків заробити собі додаткові бали на них.

При цьому депутати опускають той факт, що з 1 липня 2019 року в Україні запрацює конкурентний ринок, вступить в дію закон про ринок електроенергії. Тоді виникнення справ, які стосуватимуться зловживання монопольним становищем, стане більш реальним, попереджає Корольчук.

Передбачаючи зміни, які потягне за собою початок функціонування нового ринку, він стверджує, що звичайне населення не має відчути значного підвищення вартості електроенергії. «Якщо воно [підвищення цін] і відбудеться, то радше поетапно і лишень ближче до 20-21 років. В першу чергу перегляд цінової позиції буде стосуватися промисловості і не факт, що він буде в сторону здорожчання», – розповідає Корольчук.

Олексій Захарчук, директор ДТЕК з регуляторних та правових питань, зазначає, що монополія на українському ринку електроенергії відсутня, і зміна ситуації можлива лише після переходу ринку від регульованої до конкурентної моделі.

На останок народний депутат і член Комітету ВР по ТЕК Артур Мартовицький зазначив, що своїм рішенням Антимонопольний комітет України поставив логічну крапку в трирічній тяганині. Тепер варто сконцентрувати увагу на початку роботи нового формату ринку електроенергії. «Ринок електричної енергії повинен працювати для споживача», – зазначив Мартовицький.

Щербак Катерина

Print Friendly, PDF & Email