“Ціна на український ліс – комерційна таємниця” – заявив замісник голови Держлісагентства В.Н. Бондарь. Цінові та економічні показники лісгоспів, за словами чиновника, є «комерційною таємницею», а Держлісагентство на ситуацію з непрозорими прямими договорами на продаж деревини жодним чином не впливає.

Як відзначають фахівці питань лісового сектору, ціни на деревину за асортиментом у динаміці приводять усі державні компанії Європи. І чомусь лише в системі Держлісагентства України це комерційна таємниця.

Нелегальний продаж лісу в Україні досяг критичного рівня: площа незаконної вирубки у 2017 році оцінюється у 26 тис. куб. м лісів, а завдані державі збитки складають, за оцінками експертів, до 157,5 млн грн. Разом з тим, Держлісагентством не було проведено черговий облік лісів нібито через нестачу фінансування. Але на прес-конференції М.П. Мартинюка, яка відбулась в останні дні 2017 року, було озвучено цифру в 25 мільйонів гривень – саме таку суму за підсумками 2017 роки було повернено до держбюджету статтею «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді».

Тим часом, за 10 місяців 2017 року Україна експортувала в Румунію паливних дров на 18 млн. доларів, а Румунія отримала дров тільки на 9,4 млн. доларів. Натомість в якості бонусу вона імпортувала на 14,5 млн. доларів ділової деревини, яку з України заборонено експортувати законом про мораторій.

У лісовому секторі відзначають і інші не менш значущі проблеми: розвал господарства у малолісових областях України, неймовірна диференціація умов роботи та оплати праці, непрозорість кадрових рішень, наявність так званих підприємств-«прокладок» і прогресуючий розвиток тіньового лісопилення, погіршення структури та якості лісів, високий рівень терпимості до корупції, розбалансоване законодавство. Але Державне агентство лісових ресурсів України в цій ситуації залишається бездіяльним.

Print Friendly, PDF & Email