В звіті ЄС щодо прав людини та демократії в світі за 2017 рік наголошується на необхідності створення антикорупційного суду в Україні та вказується на значну кількість не доведених до кінця гучних розслідувань. Про це йдеться у матеріалі DW.

Рада Європейського Союзу в понеділок, 28 травня 2018 року, схвалила щорічний звіт ЄС щодо прав людини та демократії в світі за 2017 рік. Звіт опубліковано на сайті Ради ЄС. У вступі до звіту зазначається, що в 2017 році права людини перебували в центрі зовнішньополітичних дій Євросоюзу, і ЄС підтвердив свою роль як провідного гравця на світовій арені у сфері відстоювання прав людини. Зокрема, минулого року ЄС рішуче виступав проти порушення прав дітей і обмеження свободи мирних зібрань, підтримував створення умов для розвитку неурядових організацій. Водночас 2017 рік відзначився погіршенням умов для громадянського суспільства у світі в цілому.

У розділі звіту, присвяченому Україні, зазначається, що здебільшого на підконтрольній Києву території України дотримуються прав людини та фундаментальних свобод, однак залишається низка проблем, з якими Київ не справляється впродовж тривалого часу. Також існує занепокоєння щодо дискримінації та браку захисту вразливих груп.

В ЄС звертають увагу на те, що розслідування злочинів, вчинених під час подій у Києві в 2013-14 роках, так і не завершені. «Розслідування убивств на Майдані та жорстоких подій в Одесі 2 травня 2014 року просуваються дуже повільно і винуватців так і не притягнуто до відповідальності», – йдеться у документі. У звіті також зазначається про незавершені розслідування убивств низки журналістів.

У звіті йдеться також про успіхи і провали України в сфері боротьби з корупцією. «Дедалі більша кількість справ високого рівня розслідується спеціалізованими антикорупційними відомствами. Однак, ці справи затримуються в наявних судах (…) досі є необхідність в утворенні вищого антикорупційного суду», – зазначається у звіті. У цій же частині документу наголошується на бракові співпраці між Національним антикорупційним бюро України та Генпрокуратурою. Автори звіту закликають скасувати електронне декларування для активістів, які борються проти корупції.

Зі звіту випливає, що в Криму триває систематична дискримінація кримських татар, а також інших груп, які відкрито виступають проти незаконної анексії півострова Росією. ЄС наголошує на тому, що зі свого боку закликав до звільнення українських громадян, яких незаконно утримують в Росії та на Кримському півострові, що, зокрема, призвело до звільнення лідерів кримських татар Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза.

Також, згідно звіту, на непідконтрольній Києву території Донбасу триває «колапс верховенства права і громадського порядку», йдеться в документі. Водночас автори звіту вказують, що і на підконтрольній Києву території міжнародні правозахисні організації фіксували «випадки викрадень, свавільного ув’язнення, поганого поводження (із ув’язненими – Ред.) і сексуального насильства».

ЄС наголошує на тому, що в Україні досі 1,6 мільйона внутрішньо переміщених осіб, з яких близько 500-600 тисяч не мають змоги отримати соціальні виплати від держави через уточнення їхнього місця проживання. Автори звіту закликають Київ поновити виплати.

Серед іншого, ЄС називає своїм пріоритетом в контексті дотримання прав людини в Україні здійснення реформи виборчого законодавства і захист прав меншин, зокрема вразливих етнічних груп, та дотримання політики гендерної рівності.

Print Friendly, PDF & Email