Єврокомісія запропонувала встановити верхню межу оптових цін на газ на місяць вперед на рівні 275 євро за мегават-годину. Обмеження застосують лише в тому випадку, якщо ціни виявляться вищими за цей рівень протягом двох тижнів і перевищать 58 євро за МВт-год. Про це заявила єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон, повідомляє Європейська правда у середу, 23 листопада.

"Це забезпечує потужний інструмент, який ми можемо використати, коли нам це потрібно", - наголосила вона.

За її словами, ця пропозиція є "механізмом останньої інстанції для запобігання та вирішення епізодів надмірно високих цін, які не відповідають світовим ціновим тенденціям".

Проте критики назвали цей план майже марним, зазначає Financial Times. Вони пояснюють, що оптові ціни на газ влітку підскочили до історичного максимуму, перевищивши 300 євро за МВт-год після того, як Росія скоротила постачання через свій найбільший маршрут до Західної Європи - Північного потоку-1 до Німеччини. Але навіть у цьому випадку верхня межа не спрацювала б, оскільки ціни залишалися вищими за 275 євро за МВт-год лише близько тижня.

"Це пропозиція, яка не принесе нічого корисного нікому, навіть за екстремального сценарію, який ми бачили в серпні. Це не обмеження", - вважає старший науковий співробітник брюссельського аналітичного центру Bruegel Симон Тальяпетра.

Низка дипломатів із країн-членів, які підтримують верхню межу ціни, заявили, що вона є надто високою для їхніх урядів. Зокрема, один високопоставлений дипломат ЄС сказав, що встановлення ціни вище за 250 євро за МВт-год "є ще одним способом знищити верхню межу".

Print Friendly, PDF & Email