Життя- найвища цінність людини, якість його в руках кожної особистості. Зачати життя, дати йому шанс на розвиток або скасувати цей процес - теж в руках дорослих, свідомих людей, принаймі так повинно бути.
Згідно статистичних даних МОЗ у 2018 році в Україні було зроблено 46552 перериваннь вагітності. В дев’яностих роках XX століття реєструвалося 500 тисяч абортів, а в 1990 році їх кількість перевищила 1 млн.
Лідерами за кількістю переривання вагітності в ЄС фіксується Люксембург, Великобританія, Франція: 370.020, 197.922 и 203.463 випадків відповідно. З високими показниками також Швеція, Бельгія, Угорщина. Разом з тим, скорочення з 2015 по 2018 роки відбулося в Словаччині, Польщі, Естонії.
Пояснення все ж для кожної країни своє. В Польщі діє один із найсуворіших законів про аборти в Європі, який допускає їх тільки в разі, якщо вагітність становить ризик для здоров'я матері, або є результатом зґвалтування, інцесту або ж якщо плід деформований. В Естонії та Словаччині переривання вагітності, навпаки, дозволені, але діє відповідна Державна політика, направлена на підтримку демографічного приросту населення, зростання економічного добробуту.
В Німеччині «медикаментозне переривання вагітності без наркозу» заборонено новим виданням карного кодексу, проте за 2018 рік народжуваність у країні збільшилася лише помірно (з 785 тисяч до максимум 805 тисяч новонароджених). «Дефіцит народжуваності» збільшився з 147 тисяч у 2017-му до 150-180 тисяч у 2018 році.
Румунія до 1995 року залишалась світовим лідером по кількості абортів при перерахунку на душу населення, після чого поступилась Росії. Разом з тим, Румунія - приклад країни, де заборона абортів призвела спочатку до стрибка кількості населення, але через короткий термін- до значного скорочення приросту та розвитку корупційних схем і тіньового хірургічного ринку, летальних наслідків.
В американському штаті Луїзіана ухвалено закон про заборону абортів лише після шести тижнів вагітності, та за статистикою рівень природного приросту один з найвищих в світі.
Загалом, переривання вагітності в країнах, що розвиваються частіше явище ніж в розвинутих, так за оцінками Всесвітньої організації здоров`я кожен рік в світі здійснюється 25 млн. небезпечних абортів і 99% в країнах, що розвиваються, в першу чергу в країнах Азії та Африканського континенту, тобто приблизно 4,7%-13,2% материнських смертей кожен рік відбувається через небезпечні аборти. І це не дивлячись на те, що в Афганістані, Анголі, Бангладеш, Венесуелі, Гватемалі, Гондурасі, Єгипті, Індонезії, Іраку, Ірані, Ірландії, Ємені, Колумбії, Лівані, Лівії , Мавританії, Малі, Непалі, ОАЭ, Омані, Парагваї, Папуа-Новій Гвінеї, Сирії аборти повністю заборонені.
Лідерами за народжуваністю в 2018 році в світі традиційно визначено Китай, Індію, Індонезію, Пакистан, Нігерію. І тут, у Нігерії на одну жінку припадає 7,2 дитини і водночас найвищі показники дитячої смертності. Відношення до аборту категорично негативне.
Серед країн Європи лідером з народжуваності у 2018 році стала Франція, де на одну жінку в середньому припадає 1,85 дитини, хоча переривання вагітності дозволено і залежить від волі жінки на будь-якому етапі вагітності. Другий лідер- Ірландія (показник 1,81), в якій аборти заборонені законом, а за прийом таблеток для аборту загрожує навіть 14 років ув'язнення.
Враховуючи статистику Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) при спробі порівняти вплив заборони переривання вагітності на темпи зростання населення в цих країнах не є однозначним. В такий аналіз можна додати показники народжених хворих, народжених, від яких відмовились (з різних причин), відсоток мертвонароджених, показник материнської смертності як наслідок невдалого переривання вагітності та її наслідків.
Скорочення і старіння населення означає, що все менше людей здатні працювати - це призводить до падіння показників продуктивності праці і, як наслідок, зниження темпів росту економіки. Наприклад, згідно прогнозів Міжнародного валютного фонду через старіння населення японська економіка впродовж наступних 40 років може впасти на 25%. Підтримка такого процесу залежить від кожної особистості та відповідної Державної політики. Які цінності у населення, такий соціальний генофонд формується в державі. І категорична заборона абортів, не шлях до здорової нації, можливо штучне його збільшення, але не якісне. Генн закладений для наступного покоління має бути здоровий. Категорична заборона переривання вагітності може призвести до зростання кількості хворих, яким потрібна соціальна допомога, та які сприяють збільшенню відсотка непрацездатного населення.
Фізично і психічно здорове населення -основа розвитку успішної держави.
Грущинська Наталія