Громадська організація «Інститут аналітики та адвокації» презентувала результати дослідження стану споживання опіоїдних анальгетиків за 2010-2015 роки. При цьому, аналітики виявили ряд недоліків у законодавстві, які пропонують виправити шляхом внесення 9 поправок.
Спеціалісти дослідили споживання та реалізацію за 5 років 7 таких препаратів: морфін, кодеїн, тримеперидин (промедол), трамадол, фентаніл, бупренорфін та метадон. Інформацію отримували з усіх можливих джерел: від аптек-ліцензіатів, закладів охорони здоров’я, регіональних ДОЗів/УОЗів, моніторингового центру МОЗ, Держлікслужби. Виявилося, що звітують про обіг наркотичних засобів лише 2/3 закладів охорони здоров’я України. А для дослідження лише кожна 4 аптека надала інформацію.
В той же час, Наталія Дацюк зазначила, що збір та аналіз повних та достовірних даних щодо споживання опіоїдних анальгетиків необхідне для визначення потреби у цих препаратах, затвердження квот та формування бюджету лікувальними закладами та на національному рівні,
- Ми також встановили частку загального споживання опіоїдних анальгетиків в Україні від потреби, яка розрахована за методикою ВООЗ. – говорить аналітик ІАА Олександр Ткаченко. – Для прикладу, частка використання та реалізація морфіну у закладах здоров’я України за 5 років жодного разу не перевищувала 14%. З цього можна зробити висновок, що смертельнохворим не вистачає щонайменше 85% знеболюючих.
На думку Інституту аналітики та адвокації, сфера обігу наркотичних препаратів має чимало законодавчих прогалин. Саме тому, достовірно встановити якісь тенденції неможливо. На основі цього дослідження в громадській організації розробили 9 рекомендацій, які можуть покращити доступ до опіоїдних анальгетиків і контроль за їх використанням.
- Затвердити методику збору інформації щодо споживання опіоїдних анальгетиків у медичних цілях на рівні регіонів та на національному рівні.
- Прибрати дублювання функцій Держлікслужби та Моніторингового центру МОЗ.
- Зобов’язати ліцензіатів (аптечні заклади) розбивати реалізацію по лікувальні заклади та за рецептам пацієнтам ).
- Запровадження адмінвідповідальності відповідальних осіб (ліцензіатів) за неподання, несвоєчасне подання звіту та/або внесення до нього недостовірних даних.
- Електронізувати процес звітування за єдиною доступною формою.
- Удосконалити реєстр ліцензіатів та кожному їх електронний кабінет.
- Затвердити порядок збору та аналізу інформації щодо потреби у таких препаратах.
- Синхронізувати процес збору потреби з бюджетним процесом.
- Розробити порядок розрахунку квот з урахуванням даних споживання та потреби.
Матеріал надано прес-службою ГО «Інститут аналітики та адвокації»