В Україні зростає кількість постраждалих дітей, що стикаються в тій чи іншій формі з явищем булінг — агресією, цькуваннями, переслідуваннями, знущаннями з боку однолітків. Тільки протягом 2017 року в  Україні зафіксовано 109 тисяч звернень про булінг, однак частина фактів залишилися без урахування, тому не відображають реальний стан справ. Саме тому, в обговоренні гострої проблеми взяли участь: представники Міністерства юстиції України, столичної влади, адвокати судді, вчителі, представники профільних комісії, батьки дітей. Учасники обговорили основні аспекти нового закону, який передбачає адміністративну відповідальність за вчинення знущань над дітьми. Також було озвучено юридичну суть перших вироків, винесених судами відповідно до нового закону

Закон про Буллінг, що це?
У грудні 2018 року український парламент ухвалив закон про протидію булінгу (цькування) в школі. Законом передбачено штраф за булінг — 850-1700 грн або громадські роботи на 20-40 годин. Якщо порушувала група осіб або ж це сталося повторно протягом року, то штраф становитиме 1700-3400 грн або громадські роботи на срок 40-60 годин. У законі уточнюється, що булінг може виражатися у фізичному або психологічному насильстві, в тому числі — «засобами електронної комунікації». Якщо порушники — підлітки у віці від 14 до 16 років, передбачені такі ж санкції, але їх будуть накладати на батьків або опікунів.

Які зафіксовані випадки?

Перша справа в Україні сталась з ученицею школи №7, яка опублікувала непристойні фото іншої  школярки в Instagram, через що «могла бути завдана шкода психічному здоров’ю потерпілої». Мати школярки визнала вину, отримали штраф в 850 грн і додатково заплатила 384 грн судового збору. Ще в одній із шкіл в селі Бориспільського району через плітки посварилися і побилися дві дев’ятикласниці. Після уроків одна з дівчаток зібрала компанію інших учениць, і вони разом знову побили школярку. Все, що відбувається зняли на відео і виклали в мережу. І таких випадків чимало.

Один із учасників круглого столу, Віталій Власюк, що є представником юридичної компанії «Єправо», пояснює :

— Той факт, що закон прийняли, вже демонструє, що існує гостра проблема. Тільки за перший квартал цього року зафіксували більше 100 протоколів по факту булінгу. Далі більше 30-ти рішень, котрі підтвердили протоколи. На жаль, зараз дуже складні віносини між дітьми. Фіксують випадки, коли одна людина чи група використовують цькування проти однієї людини. Також часто застосовують кібербуллінг: викладають фото в інстаграм, телефонують на вайбер. При перших же сигналах слід звертатися до адміністрації школи та адвокатів. Дуже добре, що у нас почав працювати закон, який передбачає відповідальність.

Під кінець заходу експерти зійшлись на думці, що завдяки введеню в дію Закону «Про булінг» в Україні вже формується практика не лише покарання, а й упередження.

Print Friendly, PDF & Email