Ігнорування радянського культурного субстрату державою зробило можливою війну в Україні. Таку думку в інтерв’ю журналу “Країна” висловив письменник Володимир Єшкілєв.
“Через нерозумну політику Кремля в Україні мільйони ставляться вкрай негативно до Росії. Але соціологічні опитування показують: третина населення залишаються її симпатиками. І це навіть без ОРДЛО і Криму. У нас немає грамотної соціологічної науки, яка б описувала процеси в країні і прогнозувала перспективи. Ще в 1990-х я писав про формування специфічної совкової субкультури на Сході України. Ці процеси ігнорували всі, крім політтехнологів, які їх враховували у передвиборчих кампаніях. Зрештою це вилилося 2014 року у спроби створити Новоросію і в те, що ми зараз маємо в Донецьку і Луганську. Фактично це проігнороване формування совкового культурного субстрату, який не є ні українським, ні російським”.
“Оці “пєсні о главном”, які нікуди не ділися. Мислення людей змінюється дуже важко. Цінності – дуже консервативна штука. Люди, які світоглядно себе позиціонують як кинуті діти Радянського Союзу, мислять світ інакше. Вони не сприймають Росію як агресора”, – зауважує письменник.
Попри зміну гасел, брендів і трендів у суспільстві, його економічна основа і еліти залишаються ті самі, що 2013 року, наголошує він: “Тип паче, принципи дії – скажімо, співвідношення тіньової економіки і легальної, перерозподіл потоків, культура відкатів – залишилися абсолютно незмінні”.