Український дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Таджикистані, Віктор Нікітюк, провів стежкою під назвою «А що там Таджикистан?». І першою темою для обговорення стала майбутня дипломатична нарада наприкінці вересня.
Що являє собою захід? Як пояснив експерт, це регулярна зустріч, яка проводиться один раз на два роки. Для всіх керівників дипломатичних установ подія надважлива. Це свого роду відкритий доступ до президента, голови Верховної Ради, уряду і голови зовнішнього політичного відомства. Усі нагальні питання стосовно діяльності української дипломатичної служби вирішуються в колі колег.

Чим важливий Таджикистан для України?

Віктор Нікітюк запевняє, що ставлення Таджикистану до України позитивне, так вже  склалось історично. Усі пам’ятають, який вклад зробила Україна для Таджикистану як за радянських часів, так і за роки Незалежності. Наприклад, відомий Таджицький державний педагогічний  університет з 1939 по 1992 рік носив ім’я Великого Кобзаря українського народу, Тараса Григоровича Шевченка. А на сьогоднішній день біля центрального проспекту  Душанбе, проспекту Рудаки і колишньої будівлі бібліотеки, стоїть бюст Шевченка. Зв’язки між країнами партнерські, відкриті і конструктивні.
Однозначно їх треба берегти і примножувати.

Хто має вплив на Таджикистан?

В геополітичному плані  Таджикистан являє собою важливу територію. Саме тут розташований південний фланг Російської імперії. І жодна вивіска: чи то Радянського Союзу, чи  Співдружності Незалежних Держав, чи ЄС – не спростує факт, що це не Російська імперія. Не випадково в Таджикистані розміщена найбільша російська сухопутна база за кордоном. Якщо торкатись зовнішньої політики, то, незважаючи на об’єктивну залежність від Москви, країна проводить мудру політику «відкритих дверей». Активно співпрацює з Європейським Союзом,  Китаєм, Туреччиною та Арабськими Еміратами. А ставлення народу  до президента, Эмомали Рахмона, взагалі важко охарактеризувати. Державою керує людина, яка відновила мир і єдність в період громадянської війни. Всі прекрасно розуміли і розуміють, хто розпалював вогонь там і хто в Україні, але Таджикистан виявився єдиною країною пострадянського простору, яка зберегла суверенітет держави без втрати жодної території. Українській владі однозначно слід взяти до уваги досвід Таджикистану у вирішенні конфліктів.

Елизавета Бурхан

Print Friendly, PDF & Email