Для тих, хто спостерігав за вражаючими змінами в Китаї, досягнення Піднебесної за останнє десятиліття були безпрецедентними. Якщо Китай здається нестримним, те саме можна сказати і про його лідера Сі Цзіньпіна, який керував країною протягом 2 останніх п'ятирічних термінів. Напередодні ХХ з'їзду Комуністичної партії Китаю багато хто запитує, як його політика змінила Китай і вплинула на світ?

Як генеральний секретар Комуністичної партії Китаю і голова КНР Сі Цзіньпін керує більш ніж 1,4 мільярдами людей у ​​величезній країні, яка охоплює процвітаючі мегаполіси Пекін і Шанхай і віддалені сільські райони на загальній площі 9 597 000 км².

Експерти зазначають, що для Сі Цзіньпіна останні 10 років були періодом радикальних реформ та вирішення складних завдань. Він залишив свій слід завдяки новим ідеям та політиці, які докорінно змінили Китай.

Зараз економіка КНР - друга (після США) економіка світу за номінальним ВВП, і перша - за ВВП за паритетом купівельної спроможності.

На Китай припадає близько половини світового виробництва сталі, алюмінію та цементу. Він лідирує у світі з видобутку вугілля, марганцевих, свинцево-цинкових, сурм'яних та вольфрамових руд. На території КНР ведеться у значних масштабах видобуток також нафти та газу. У Китаї знаходиться 37% світових запасів рідкісноземельних металів; внаслідок значних інвестицій у видобуток цих копалин сьогодні Китаю належать 90 % їхнього світового видобутку.

Згідно з десятирічним планом Держради КНР з модернізації виробничих потужностей у країні, китайські виробники повинні наблизитися до рівня німецьких конкурентів і покращити свої позиції порівняно з компаніями інших країн.

За останні кілька років Китай досяг видатних успіхів у розвитку свого інноваційного потенціалу, помітно покращивши головні показники у розвитку науки та технологій.

Коли Сі у 2012 році прийшов до влади, він дав народу серйозну обіцянку.

«Ми продовжимо прагнути великого відродження китайської нації. Ця серйозна відповідальність лежить на нас на шляху до благополуччя народу», - заявив він.

Сі незабаром використав ідею великої «китайської мрії», щоб надихати людей та вселяти надію. Він прагнув досягти історичної висоти Китаю та його процвітання, впроваджуючи складні реформи, діючи рішуче та жорстко.

Спадщина реформ першої хвилі

Коли Китай розпочав реформи та вступив на шлях відкритості у 1978 році, Сі Цзіньпін навчався на хіміко-технологічному факультеті в Університеті Цінхуа. Його батько Сі Чжунсюнь на той час працював головою комітету КПК провінції Гуандун.

Чжунсюнь покладав великі надії на реформи. Тоді, на зорі реформування країни, він попросив у Ден Сяопіна дозвіл "зробити перший крок" до створення спеціальної економічної зони, яка б заклала нову основу для реформ.

Мужність і почуття історичної місії батька справили на сина глибоке враження, зазначають оглядачі.

"У реальному сенсі Сі Цзіньпін походить із сім'ї реформаторів. Що ще важливіше, Сі Цзіньпін сам глибоко відданий реформам", - сказав Роберт Кун, провідний американський експерт з Китаю та голова Фонду Куна.

Після приходу до влади Сі Цзіньпін фактично продовжив справу та розвинув ідеї батька про шлях реформ.

Десятиліття швидкого зростання не тільки дозволили КНР зробити історичний ривок, але якості побічних ефектів внесли в країну цілу низку дисбалансів, включаючи збільшений розрив у рівні добробуту, зниження соціальної справедливості та збитки навколишньому середовищу.

Щоб подолати ці проблеми, Сі зробив ставку на радикальне поглиблення реформ.

«Політика реформ та відкритості – правильне рішення. Ми будемо неухильно йти цим шляхом, з новими підходами і вищими рівнями», — зауважив тоді Сі Цзіньпін.

Економічні реформи

Пріоритетом Сі протягом 10 останніх років був процес підтримки зростання, оскільки економічні показники стали ключовим показником ефективного управління. При цьому корекція економічного курсу та впровадження нових реформ для настільки великої та потужної країни як Китай стала складним завданням. У ході розпочатих реформ було необхідно забезпечити складний баланс між змінами та збереженням стабільного курсу розвитку, закладеного десятиліттями тому.

Однією з його новаторських реформ є перевизначення ролі уряду та сили ринку. Рішення відмовитися від планової економіки стало серйозним кроком для Китаю.

Основним чином імпульс реформи був спрямований на те, щоб дозволити ринковим силам відігравати вирішальну роль у розподілі ресурсів.

«Реформу можна розглядати як запалювач. Нам необхідно вжити більш ефективних заходів, щоб запустити двигун інновацій на повну потужність», — зазначає голова КНР.

Економіка Китаю зросла при Сі, при цьому ВВП у номінальному вираженні збільшився більш ніж удвічі - з 8,53 трлн доларів у 2012 році до 17,73 трлн доларів у 2021 році.

Сі Цзіньпін регулярно наголошує на важливості «якісного, а не роздутого зростання». Сі поширив політику під назвою «подвійна циркуляція», що означає переорієнтацію економіки на внутрішнє споживання, залишаючись при цьому відкритою для зовнішньої торгівлі та інвестицій країною.

Він також зробив підвищення продуктивності економіки пріоритетом та спробував реформувати сектор нерухомості, щоб протистояти різкому зростанню цін на нерухомість та знизити залежність китайської економіки від сектора нерухомості. Ще на 19-му з'їзді КПК голова КНР заявив, що «дома будуються для проживання, а не для спекуляцій».

У 2020 році уряд Сі сформулював політику "трьох червоних ліній", спрямовану на зниження частки позикових коштів у секторі нерухомості з великою заборгованістю.

Щоб підвищити стабільність китайського соціуму, голова КНР поставив пріоритетом викорінення бідності в Китаї та побудову справедливої ​​держави. На початку своєї кар'єри на посаді голови Генерального секретаря Комуністичної партії він мотивував партійних чиновників залишатися вірними своїй місії та звернутися до всіх верств китайського суспільства, щоб завоювати довіру народу.

Успіхи у реформуванні безпосередньо позначилися на популярності Сі, який з великим відривом продовжує залишатися найвпливовішим та найпопулярнішим політиком у КНР.

Війна з корупцією

Сі став відомий своєю нещадною війною з корупцією - за час його правління понад мільйон корумпованих чиновників усіх рівнів отримали тюремні строки та кримінальні покарання. Експерти зазначають, що під час боротьби з корупцією він порушив деякі негласні правила та встановив нові принципи, які дозволили ефективно боротися із гострою для китайського суспільства проблемою.

«Ми повинні робити те, що повинні, і карати тих, хто цього заслуговує. Якби ми не наважилися "образити" сотні тисяч корумпованих чиновників, ми б образили 1,3 мільярда людей», — заявив він, коментуючи масштабну програму боротьби з корупцією.

Сі Цзіньпін пообіцяв боротися з корупцією майже одразу після приходу до влади на 18-му з'їзді партії. У своїй інавгураційній промові як генеральний секретар він згадав, що боротьба з корупцією є одним із найскладніших завдань для партії. Через кілька місяців після вступу на посаду новий голова КНР виклав постанову з восьми пунктів, яка перераховує правила, призначені для стримування корупції та марнотратства під час офіційних партійних заходів. Він був спрямований на посилення дисципліни щодо поведінки партійних чиновників. Сі також пообіцяв викорінити «тигрів та мух», тобто високопосадовців та рядових партійних функціонерів.

Міжнародна політика

З приходом до влади Сі Цзіньпіна Китай став відігравати набагато активнішу та більш впливову роль у міжнародній політиці. З кожним новим роком його перебування на чолі КНР офіційний Пекін все більше починає домінувати на світовій арені, впливаючи на широкий круг аспектів глобальної політики - від економічного зростання та посилення світової торгівлі, до відстоювання власних інтересів на міжнародній арені, та стаючи одночасно стабільним гарантом встановлення політичної та війскової безпеки на планеті.

Сі зайняв жорсткішу позицію у питаннях безпеки, а також у міжнародних справах, проєцюючи на світову арену впевненіший у собі Китай. Його політична програма закликає до того, щоб Китай був більш згуртованим у власній системі цінностей та з сильною політичною структурою. Іноземні аналітики та спостерігачі часто кажуть, що головна мета зовнішньої політики Сі полягає в тому, щоб відновити позиції Китаю на світовій арені як великої держави.

При цьому сам Сі готовий досить жорстко відстоювати інтереси Китаю на міжнародній арені.

«Чи добрий китайський шлях соціалізму з китайською специфікою, залежить від фактів і оцінюватиметься китайським народом, а не тими, хто носить шори зі своїми суб'єктивними припущеннями. Члени КПК та китайський народ мають повну довіру, щоб забезпечити рішення для впровадження найкращих соціальних систем для людства», — зазначає він.

Не зупиняючись на досягнутому

Не можна заперечувати, що під керівництвом Сі Китай досяг великого прогресу в багатьох областях. Партія заявляє, що реформи триватимуть, оскільки Китай перебуває на шляху економічних та політичних реформ та перетворень до благополучного суспільства.

Реформи Китаю надихають світ протягом 30 останніх років, показуючи, як країна, що розвивається, може йти по новому шляху глибокої модернізації та розвитку. Реформи все ще перебувають у дорозі, але постійно змінюють вигляд Китаю, надаючи йому нових імпульсів масштабних змін. Більше того, останні 10 років під керівництвом Сі Китай досяг ще більшого прогресу в багатьох областях і навіть зумів випередити США та країни Західної Європи в найпередовіших галузях економіки, інновацій та науки. При цьому головні плани та останні заяви Сі Цзіньпін не залишають сумнівів, що реформи у КНР триватимуть - ні народ Китаю, ні його лідер на вже досягнутому зупинятися не збираються.

Print Friendly, PDF & Email