Президент Ірану Хасан Рухані в понеділок прибув до Багдада, повідомило іракське державне телебачення. Це його перший офіційний візит в країну, з якою Іран вів криваву війну і з якою об’ єднався для боротьби з угрупованням «Ісламська держава».

З моменту обрання Рухані в 2013 році Ірак покладається на підтримку іранських напіввійськових формувань в боротьбі з «Ісламським державою», після того, як бойовики захопили іракське місто Мосул і інші території в Іраку і Сирії.

Рухані був удостоєний зустрічі за участю почесної варти після приземлення в аеропорту Багдада, де його вітав міністр закордонних справ Іраку Мохаммед Алі аль-Хакім. Очікується, що спочатку він відвідає шиїтську святиню в іракській столиці, після чого зустрінеться з президентом Іраку Бархамом Салехом і прем’єр-міністром Аділем Абдул-Махді, а також відвідає інших політиків і шиїтських лідерів.

Протягом триденного візиту Рухані супроводжуватиме високопоставлена ​​політична і економічна делегація.

Візит підкреслює, наскільки змінилася ситуація в порівнянні з 1980-ми, коли іракський диктатор Саддам Хусейн вторгся в Іран, почавши восьмирічну війну, в результаті якої загинув мільйон чоловік. Після вторгнення в Ірак коаліції на чолі з США і повалення Саддама в 2003 році Іран почав кампанію по підтримці бойовиків, які переслідували американські сили в Іраку.

Тегеран також встановив політичні зв’язки з шиїтськими лідерами Іраку, яких переслідував уряд Саддама. Прихильник жорсткої лінії, екс-президент Махмуд Ахмадінежад став першим президентом Ірану, який відвідав Ірак в 2008 році.

Сьогодні Іран розглядає Ірак як можливого маршруту для обходу американських санкцій, відновлених Трампом в минулому році після виходу США з ядерної угоди 2015 року.

У минулому році обсяг іранського експорту в Ірак склав близько 9 мільярдів доларів. Тегеран сподівається збільшити обсяг торгівлі між двома країнами з приблизно 13 мільярдів доларів до 20 мільярдів.

Джерело

Print Friendly, PDF & Email