Вихлопна система автомобіля відповідає за вихід вторинних газів назовні одним потоком, без будь-яких витоків. Знижує токсичність відпрацьованих газів в автомобільний каталітичний нейтралізатор. Саме від цього елемента залежить якість очищення вихлопів, які потрапляють у повітря.
Каталізатор, що вийшов з ладу, підлягає вилученню, але не потрібно поспішати його викидати. За допомогою майданчика https://autocatalystmarket.com/ua/ru/buyers можна спробувати продати старий каталізатор за вигідною ціною, обравши потрібну пропозицію від скупників.
Ключові функції каталітичного нейтралізатора
Перелік функцій каталізатора зведений до трьох основних:
- зниження концентрації вуглеводнів;
- зменшення об’єму окису вуглецю;
- повне видалення чи зниження концентрації оксидів азоту.
Досягти необхідного рівня зниження токсичності вихлопів вдасться лише за умови правильно сформованих пропорцій паливно-повітряної суміші. Якщо максимально видалити окис вуглецю з вихлопів не вдалося, то у повітря почне потрапляти чадний газ. Така несправність вихлопної системи є небезпечною, може призвести до отруєння водія, пасажирів чадним газом.
Тому завжди важливо контролювати стан, справність каталізатора та супутніх компонентів вихлопної системи.
Як влаштований каталізатор
Багато нових автомобілів оснащені відразу 3 каталітичними перетворювачами, завдяки чому досягається максимальна ефективність в очищенні всіх компонентів вихлопів:
- Каталізатор, що відновлює. Ключові елементи, які відповідають за зниження токсичності — платина, родій.
- Окисний каталізатор. В реакції залучена платина, паладій.
- Система контролю потоку вихлопів. На основі отриманих даних регулюється подача палива, обсяг упорскування. Кисневий датчик або лямбда-зонд передає інформацію про концентрацію кисню у вихлопних газах. На основі цих даних бортовий комп’ютер контролює обсяг подачі повітря, що подається до палива.
Конструкція каталітичного перетворювача найчастіше представлена керамічною стільниковою структурою.
Основні елементи автомобільного каталізатора такі:
- високоміцна пориста підкладка;
- зовнішня оболонка, що дозволяє розміщувати каталітичний матеріал;
- платина, родій, паладій, іридій (склад та концентрація металів можуть змінюватись в залежності від типу каталізатора).
Керамічна основа автомобільних каталізаторів найпопулярніша серед власників транспортних засобів з однієї простої причини — доступна ціна. Але водночас кераміка дуже крихка. При найменшому ударі, перепаді температур може дати тріщини. У цьому плані набагато надійнішим буде металевий каталізатор. Хоч його вартість і вища за керамічний, але прослужить він у рази довше.