На Selector TV завітав Олег Петровець, який займається боротьбою з корупцією з 2014 року.  Обговорили тему функціонування антикорупційних органів України, вже існуючі антикорупційні органи (НАБУ, САП і НАЗК) і ті, що тільки створюються (ДБР і Антикорупційний суд). Олег пояснив, чому боротьба з корупцією настільки важлива для наших західних партнерів. А також розповів про діяльність ГО «Свідомі», що виникла після Революції Гідності.

Експерт на самому початку зауважив, що корупція не припиняється після втечі посадових осіб – потрібно змінювати саму систему взаємовідносин. Після Революції Гідності всі нові законопроекти неодмінно перевіряються на наявність корупційної складової Комітетом Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції. Але в місцевих радах хоча й створюються антикорупційні комісії, проте перед ними не стоїть завдання обов’язкової перевірки всіх рішень міських рад. Саме через це з’явилася ідея створення такої контролюючої організації, як ГО «Свідомі». Її офіси працювали в Одесі, Харкові, Києві та Львові, де громадські активісти перейняли функцію контролю. Спочатку фінансування відбувалось за допомогою Фонду підтримки демократії. Потім ця організація трохи згасла через створення нових антикорупційних органів: НАБУ, САП і НАЗК. На жаль, довіра до антикорупційних органів почала вщухати – Українцям потрібен результат, а не виправдання.

Та чи не буде колізії в функціонуванні антикорупційних органів? Адже спокуса мати вплив на антикорупційні органи в вищих ешелонах влади може призвести до суттєвих протиріч. Навіть при запровадженні антикорупційного суду, що остаточно сформує антикорупційну систему, залишається велика вірогідність їх безрезультативності. Поки можливе уникнення покарання, поки судова система трактує закон, як їй зручно – результативності можемо не очікувати. Саме тому антикорупційні органи дуже потребують підтримки громадянського суспільства. Тільки зміна всієї системи судочинства і невідворотність покарання можуть зупинити корупцію.

Найбільшим викликом є незалежність антикорупційних органів: якщо вони не будуть незалежними, то не зможуть працювати. Відразу потрібно звернути увагу, що напередодні голосування комісії по ДБР був вже готовий список кандидатів. Це свідчить про те, що назвати цей орган «незалежним» можна лише з натяжкою. Зовнішні партнери приділяють багато уваги боротьбі з корупцією, та чи буде ця підтримка надаватись надалі? Європа розуміє, що викорінення корупції зупинить агресора з його методами пропаганди. Можна сказати, що корупція – союзник Путіна. Якщо корупція буде викорінена, то це буде цивілізаційний кордон з Росією. Виникає питання: Наскільки важливо для МВФ, коли запрацює антикорупційна система в Україні?

Данил Додонов

Print Friendly, PDF & Email