Бурштинова лихоманка останнім часом охопила величезні території. Втрати земельного і лісового фондів від незаконного видобутку досягли катастрофічних масштабів.  І незважаючи на те, що на державному рівні вже була прийнята спеціальна програма, направлена на відновлення цих земель (Постанова Кабміну № 1063), схоже знайшлись бажаючі її заблокувати.

Дмитро Тяглій – виконуючий обов`язки генерального директора державного підприємства «Бурштин України»

Дмитро Тяглій – виконуючий обов`язки генерального директора державного підприємства «Бурштин України»

Дмитро Тяглій – виконуючий обов`язки генерального директора державного підприємства «Бурштин України». Саме він не з чуток знає, що рятувати землі від незаконного видобутку бурштину – справа не з легких.  Вже три роки поспіль дане підприємство намагається розпочати реалізацію проекту з відновлення( рекультивації) земель, постраждалих від незаконного видобутку бурштину в Рівненській області. І хто б міг подумати, що основна перешкода буде в Рівненській обласній раді. Попри те, що існує ціла державна програма з рекультивації земель, низка заяв офіційних посадових осіб про те, що проекти конче необхідні для врятування екологічної ситуації в регіоні, на нещодавній січневій сесії обласна рада не погодила надання державному підприємству «Бурштин України» погодження, необхідного для реалізації проекту.

«У 2016 році прийнята програма по рекультивації землі, пошкодженої внаслідок незаконного видобутку бурштину на території Рівненської, Волинської та Житомирської областей. Це постанова №1063 Кабінету Міністрів України про затвердження пілотного проекту по рекультивації пошкоджених земель. Згідно з цим проектом, два державних підприємства виступають виконавцями по рекультивації земель і мають право залучати до цієї роботи співінвесторів, бажаючі компанії, які ходять взяти участь в програмі. Розробка йшла близько півроку, були спільні групи Міністерства економіки та екології, Держгеонадр, Міністерства агрополітики в особі Геокадастру. Постанова була прийнята, з моменту прийняття постанови знайшли інвесторів, які готові оплатити проектну документацію, зробили екологічну експертизу. Але зрушень так і не відбулося », — Дмитро Тяглій.

Пішов третій рік, а документи оформити неможливо. Буцімто недостатньо чітко розписані кроки по рекультивації, тобто відновленню землі. Дмитро запевняє: документ абсолютно готовий.

«Ми виготовили проект рекультивації, в якому чітко розписаний план дій. Як буде відбуватися рекультивація, як буде витягнутий камінь, як будуть посаджені зелені насадження», — запевняє Дмитро Тяглій.

Пояснити, чому настільки важливий проект і досі на стадії підготовки, згодився депутат з фракції «Батьківщина». Який на той момент був присутнім на сесії.

Микола Кучерук – депутат фракції "Батьківщина"

Микола Кучерук – депутат фракції «Батьківщина»

«На жаль, керівництво облдержадміністрації і Рівненської обласної ради зробили фальшування певних документів. Звісно не буду впевненим, але я зроблю депутатський запит. Розумієте, на захист проекту не став ні керівник облдержадміністрації , ні голова Рівненської  обласної ради. Все зробили тишком-нишком. Можливо, щоб лобіювати свої фірми», – Микола Кучерук

Тож, як вийшло так, що в державній установі підмінили документи, чи то не дочитали. І на питання: як проголосуєте вдруге, якщо підприємство зробить повторний запит – нам відповіли:

«Ми за робочі місця, за відновлення. Будемо все перевіряти. Але якщо все добре, то фракція проголосує на благо країни», – Микола Кучерук

Володимир Валявка – депутат фракції «Свобода»

Володимир Валявка – депутат фракції «Свобода»

А ось депутат з фракції «Свобода» Володимир Валявка одразу оцінив важливість пілотного проекту. Адже землі Рівненської області в жахливому стані. І на додачу каже, що не розуміє чому ніхто не став на захист.

«Чому депутати обласної ради відмовились, не розумію. Адже комісія, яку я очолюю, надала рекомендації щодо надання погодження проекту даній компанії. Але чомусь під час сесії депутати не дослухались думки профільної комісії», – Валявка Володимир

Ми поцікавились думкою адвокатів, які дали юридичну оцінку даній проблемі.

«Чому обласні ради не погоджують цю добру справу для держави — невідомо. Ті рішення, які ми бачимо, не містять ніякої мотивації. Обласні ради посилаються на те, що місцева громада не погодила це питання. Хоча, узгодження останньої тут не потрібне. В інших обґрунтуваннях пишуть, що сільський голова повинен дати згоду, хоча за законом цього також не потрібно. Від банальних «не вистачило голосів» до прямих відмов, чому — невідомо», — вважає адвокат Олександр Куринський.

І поки одні обіцяють, інші воюють, видобуток продовжується, «чорна мафія» набиває кармани, а бюджет не отримує нічого, крім знищених лісів та назріваючої екологічної катастрофи.

«Територія ділянок, які пошкоджені, становить понад 30 тис. гектарів. Ділянок, які знаходяться в стадії деградації — до 4385 гектарів. Це десь 1,8% від усіх лісовкритих ділянок українського Полісся. Без рекультивації неможливо буде відновити землі і екологічну складову регіону. Це слід провести в кілька етапів: видавлювання залишків, а саме деревини, видобуток бурштину, який там залишився, технічна рекультивація і біологічна. Щоб через 20-30 років там відновився повноцінний ліс », — пояснює еколог Євген Тищенко.

То чи вдасться достукатись до здорового глузду? Про це можна лише здогадуватись. Та державне підприємство «Бурштин  України» сподівається, що наступна спроба отримання погодження буде вдалою.

Редакція

Print Friendly, PDF & Email