За відповідну Постанову №7505 «Про звернення Верховної Ради України до Кабінету міністрів України щодо створення Міністерства України у справах ветеранів» проголосував 241 нардеп.

На переконання «Публічного аудиту», подібні кроки влади є не більш ніж заграванням із учасниками бойових дій, і нардепи діяли б абсолютно по-іншому, якби справді ставили за мету вирішення проблем військових.

Нове відомство мало б забезпечувати формування та реалізацію державної політики в сфері соціального захисту ветеранів війни. Як ідеться у пояснювальній записці, станом на 1 червня 2017 року в Україні було зареєстровано 475 тис. учасників бойових дій, із яких 303,2 тис. – учасники АТО, 138 тис. інвалідів війни, 211 тис. членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни. АТО на сході країни триває досі, а отже, кількість ветеранів війни постійно зростає (законодавчо учасників АТО прирівняли до учасників бойових дій), і станом на січень 2018 року 324 тис. військовим надано статус учасника бойових дій.

У серпні 2014 року було створено (постановою КМУ від 11 серпня 2014 року № 326) Державну службу України з питань ветеранів війни та учасників АТО, яка діє понині. Вона, зокрема, покликана реалізовувати державну політику в сфері соціального захисту ветеранів війни та учасників АТО, як-от:

  • забезпечувати їх адаптацію та психологічну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, надавати технічні та іншими засоби реабілітації;
  • забезпечувати житлом;
  • надавати освітні, а також послуги з соціальної і професійної адаптації військовослужбовців, звільнених із військової служби, інших учасників АТО та осіб, що звільнені з військової служби;
  • організовувати їх поховання.

Самі законодавці констатують, що за останні три роки законодавство про захист ветеранів війни добре осучаснили, парламент ухвалив 32 закони.

Правова та інституціональна база в напрямі захисту прав учасників АТО насправді підготовлена на сьогодні добре – проблема в іншому: понад 20 міністерств, відомств, а також органи місцевого самоврядування і місцеві органи виконавчої влади на сьогодні займаються справами ветеранів, і такий бюрократичний хаос перешкоджає своєчасному та повноцінному вирішенню важливих для учасників АТО соціальних питань. Створили й Державну службу, але, виходить, і вона не в змозі на 100% справлятися з поставленими завданнями. Тому на сьогодні куди раціональніше було б переглянути функціональність Служби, передати їй повноваження з усіх органів виконавчої влади, що задіяні у вирішенні проблем ветеранів, і аж ніяк не роздувати штат державних службовців за рахунок новостворених міністерств.

Аналогічне Міністерство діє в США, але там десятки мільйонів ветеранів, відомство існує з часів війни у В’єтнамі, має штат під 200 тис. співробітників і бюджет у $ 160 млрд. Нам подібні масштаби наразі зайві та й непосильні. Утворена Державна служба з питань ветеранів війни та учасників АТО цілком у змозі справлятися з покладеними функціями. Наші менеджери, типово для них, вирішили не ефективність покращувати, а роздувати апарат на утримання чиновників, ніби від зміни вивіски щось зміниться.

З юридичного погляду і Державної служби, і міністерство, – органи виконавчої влади, які діють на підставі певного положення з чіткими повноваженнями. У разі створення міністерства просто додадуться фінвитрати на функціонування. Так, за останні три роки (2015–2017) діяльність Служби була профінансована на 444 млн грн, із них тільки на апарат за три роки витрачено 43,5 млн грн.

До того ж, у фінансовому розписі Міноборони є розділ «Медичне лікування, реабілітація та санаторне забезпечення особового складу Збройних Сил України, ветеранів військової служби та членів їх сімей, ветеранів війни», на що з бюджету виділяються мільярди гривень: у бюджеті на 2018 рік передбачено 2,3 млрд грн.

Тому в цілому можна припустити, що сьогоднішнє рішення прийнято ВРУ з подачі партії війни (ініціатори – депутати від НФ) для чергового загравання з учасниками бойових дій, а якщо говорити відверто, для власного піару.

Матеріал надано «Публічним аудитом»

Print Friendly, PDF & Email