Перший тиждень роботи Верховної Ради України відзначився старими болячками – неспроможність оперативно приймати рішення. Чим ближче до виборів, тим менший ККД роботи депутатів.

В перший день роботи Парламенту депутати зробили 6 невдалих спроб прийняти порядок денний і це при тому, що в залі було зареєстровано 375 депутатів.

176, 194, 206, 219, 214 та 217 – це ті самі шість спроб голосування за порядок денний роботи Верховної ради на тиждень. І тільки з 7 спроби вдалось набрати мінімальних 226 для прийняття рішень.

Що таке порядок денний Парламенту? Це робочий документ, дорожня карта, в якій визначено порядок законопроектів, які депутати розглядатимуть протягом робочого тижня. Тому наявність цього документа архіважлива для роботи.

Тим більше, що в порядку денному були проекти щодо інтелектуальної власності, блоку національної безпеки і оборони, а також велика кількість ратифікацій. Неспроможність швидко та згуртовано приймати важливі рішення – давня хвороба парламенту останні 4 роки. Причиною цього є відсутність стійкої коаліції, вона радше ситуативна. Слабка дисципліна та неорганізованість депутатів часто коштує країні неприйняттям важливих законопроектів. Вже буденним у стінах Верховної Ради стало те, що коли диктор запрошує депутатів зайти в залу для голосування – вони в цей час спілкуються в кулуарах.

Попри це, нардепи спромоглись прийняти кілька важливих законів. Так було піднесено права жінок до прав чоловіків під час проходження військової служби. За проголосувало 247 народних депутатів. Згідно цього закону жінки та чоловіки виконуватимуть на рівних військовий обов’язок, зможуть служити за контрактом та отримувати всі військові звання, навіть генеральські.

Також було прийнято закон про посилення відповідальності за контрабанду лісу. Історія цього проекту доволі довга. Так 3 липня було прийнято закон з цієї серії( він забороняв контрабанду не тільки лісу кругляку, але й дров), який Президент Порошенко ветував.

На практиці дійшло навіть до казусів, коли на кордоні затримали фуру зі столярними виробами. Це були дерев’яні кілки, які українське підприємство виробило для іноземного клієнта. Ці вироби чомусь сприйняли як дрова та затримали.

Прийняття закону про криміналізацію контрабанди лісу прийняли з поправками Порошенка, які стосуються вивозу дров. Експорт деревини за кордон була чи не єдиною можливістю наповнювати бюджет валютою. Мораторій фактично породжував тіньову контрабанду. Тому даний закон дає можливість обмеженого експорту лісоматеріалів та підвищує кримінальну відповідальність за незаконні оборудки у вигляді позбавлення волі від 10 до 12 років із позбавленням права займатися певною діяльністю протягом трьох років.

Проте лісова галузь отримала черговий сюрприз. На неї наклали додаткові податки. При вже існуючих податках на додану вартість, ренту, соцзбори.  Додатково було встановлено податок на землю, на яких ростуть дерева. http://zakon.rada.gov.ua/rada/show/2497-19 . Додаткові податки на галузь, яка ледь-ледь зводить кінці з кінцями може означати фактичне банкрутство галузі. Неспроможність сплачувати податки ставить галузь в залежність від органів з контролю за сплатою податків. За інформацією наших джерел це може бути планова акція для перерозподілу галузі в інші руки. Несплата податків – хороша причина.

Найбільше, що запам’яталось з робочого тижня в Раді – це прийняття за основу законопроекту №9036, який визначає привітання «Слава Україні» – «Героям слава» як основним привітанням в ЗСУ. Таке нововведення мабуть вплинуло на гру футбольної збірної України, в якої на футболках з’явилось патріотичне привітання. Збірна перемогла збірну Чехії в першому матчі турніру Ліги націй.

Наступного тижня в парламенті можуть повернутись до розгляду питання легалізації «євроблях». Дискусія з цього питання триває давно, навіть доходило до масових протестів під будівлею Уряду. Нагадаємо, в першому читанні проголосовані два законопроекти: №8488 про розмитнення автомобілів на євро номерах та законопроект №8487 про оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів.

Голова комітету парламенту з податкової політики Ніна Южаніна повідомила, що вищезазначені законопроекти будуть готуватись до другого читання. В цілому Уряд підтримує ці проекти, зокрема щодо зниження акцизів на розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією, але чиновники наголошують, що внаслідок цього держбюджет щорічно втрачатиме 2 млрд грн. Глава Уряду Володимир Гройсман також пообіцяв, що правоохоронні органи не чіпатимуть водіїв на «євробляхах» до того часу, поки відповідні нововведення не вступлять в дію.

Тиждень в Раді завершився, як завжди, питанням до Уряду. Після цього об 11.00 депутати пішли відпочивати, хоча згідно регламенту мали працювати як мінімум до 14.00.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email